תפתחי רגליים ותסתמי ת'פה

כנס בנושא גניקולוגיה של מכון הממומן על ידי הציבור בהשתתפות בכירי הרופאים אוסר על נשים רופאות להרצות בו, ויש כבר תבערת מחאה בפייסבוק

04/01/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» ThinkStock

כנס על חידושים בגניקולוגיה והלכה שמונע מרופאות להרצות בו, והורה להן לשלוח גברים מטעמן? לא, זו לא בדיחה שחורה במיוחד של עוזי וייל בפייסבוק, זה באמת מתרחש, ואנחנו מממנים אותו. מדובר בכנס בנושא גניקולוגיה שייערך ב11.1 מטעם מכון פועה (פוריות ורפואה על פי ההלכה), המקבל מימון ציבורי. בתוכניית הכנס מרצים גברים בלבד, רובם על נושאים הנוגעים לנשים: טיפול בוורידים בהריון, תוספי תזונה בהריון והנקה, שינוי וסת בזמן מלחמה, הקפאת ביציות ועוד. בקבוצת הפייסבוק: "לא מצונזרת - נלחמים ונלחמות נגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי", החלה התארגנות מחאתית נגד הכנס המפלה, ופעולות המחאה בו יוצאות מגבולות הרשת. שלומית הברון, אשת הייטק וכותבת, פרסמה בו את המיילים של כל הרופאים המרצים בכנס, במטרה לשלוח להם מייל המבקש מהם לסרב להשתתף בהדרת הנשים, וזה מה שכתבה להם בעצמה: "למדנו כי בכנס חידושים בגניקולוגיה והלכה אסרו על רופאות וחוקרות להרצות וביקשו מהן לשלוח רופאים במקומן. ניתן גם לראות כי בחרתם רק בחוקרים, רבנים ורופאים להרצות. דבר זה פוגע ברפואה, מבזה רופאות וחוקרות ויגרום לי ולמטופלות נוספות לבחור ברופאים ורופאות שלא יתנו יד לדבר הזה. שלחתי מייל גם לכל הרופאים שהחליטו להשתתף תוך שאני מבהירה שלא אוכל להיות מטופלת כיום או בעתיד, של אף אחד מהם במידה וישתתפו בכנס שלכם.באופן אישי, בחרתם למחוק רופאות וחוקרות - האם זכרתם שאנו מטופלות בתחום הגניקולוגיה, כולנו נשים?! ולא. חוקרת אומללה אחת שתזמינו לא תכסה את ערוותכם. לפחות מחצית מהמרצות בכנס הזה צריכות להיות רופאות וחוקרות. בברכה – שלומית הברון, אישה ומטופלת בישראל של שנת 2012".

היום כבר קיבלה הברון תשובה מעודדת מאחד ממשתתפי הכנס המרצים, פרופ' אוריאל אלחלל: "אם אכן כך הדבר אבטל את השתתפותי ולא אתן יד לתופעה מבישה זו. תודה שהערת את תשומת ליבי, פרופ׳ אוריאל אלחלל".

לילי בן עמי, מייסדת מתפקדות הלובי לשיוויון בין המינים, פרסמה בפייסבוק רשימה ובה דרכים לפעולה והשפעה, מיילים של כל המשתתפים בכנס: "ארגון קולך מוביל את המחאה כנגד הכנס הזה מזה מספר שנים". מקולך נמסר כי בזכות מאבקן המתמשך, בשנים האחרונות הסכימו המארגנים מטעם מכון פוע"ה לאפשר לנשים לשבת בהפרדה, אך הן מנועות מלקחת חלק מקצועי בדיון. באופן קבוע מדי שנה - מארגני הכנס פונים לנשים רופאות מומחיות, גם כאלה שהן ייחודיות בתחומן, ומבקשים מהן שימליצו על גברים שיוכלו להרצות כי אין אפשרות לנשים להרצות בכנסים הללו. ד"ר חנה קהת, יו"ר קולך: "העלבון כפול, כי לא רק שהנשים מופרדות ומודרות מהשיח המקצועי, אלא שהן הופכות אובייקט לדיונים בלבד. והכנס פתוח והמוני ומביך, כי כל בחור וכל גבר עובר אורח יכול לבוא לשמוע הרצאות על מיניות ופוריות של נשים מפי רבנים ורופאים." מה יש לומר? העיקר הצניעות!". כך בן עמי.

הנה אנקדוטה: כשמתקשרים למכון פועה, המענה הקולי לבחירת השלוחה המבוקשת הוא בקולה של אשה. עד לפרסום ידיעה זו לא התקבלה תגובה ממכון פועה. בעמוד הפייסבוק שלהם מתנהל דיון נוקב והם מגיבים ומגנים על החלטתם.

תמונה עליונה: ThinkStock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה