תעשו מה שקריוס אמר

קריוס ובקטוס לא הפחידו אותם? שגית פסטמן עם המלצות לספרי ילדים על צחצוח שיניים שילדים יתחברו אליהם

08/02/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» מתוך הספר "פיית שן החלב"

נתחיל עם וידוי מביש - אני חייבת להודות שאין לי סמכות הורית בשקל למרות שניסיתי לשפר את המצב. במקרה שלי לא עזרו כל ההרצאות של סופר נני או פרופ' עמוס רולידר שאליהן הלכתי במשך תקופה מסוימת בחיי בדבקות דתית. גם קריאה אובססיבית של כל מיני ספרי הדרכה הוריים בסגנון 'דיאלוג עם ילדים' ו'הלוחשת לחצופים' לא עזרו לי להצמיח עצם אסרטיבית בגופי. בשורה התחתונה, בתיאוריה אני שולטתתת לגמרי אבל בפרקטיקה, איך לומר, אף אחד לא סופר אותי בבית.
..

אבל דווקא כשזה הגיע לטקס צחצוח השיניים, החלטתי שאני ממש לא יכולה לוותר בנקודה הזאת כי מבחינה בריאותית זה חובה. כך מצאתי את עצמי בכל בוקר ובכל ערב רודפת אחרי שני יורשי העצר המפונקים שלי שהצליחו לחמוק איכשהו ממברשת השיניים אך לא התביישו כלל לפזר עלי במהלך היום מטר של נשיקות בעלות ריח מצחין משהו.
..

מה עושים? דווקא חברה טובה נתנה לי רעיון מעולה – לקנות להם ספר שבין השורות 'יחנך' אותם להיגיינת פה ובעצם, למה לא חשבתי על הרעיון הזה בעצמי. הרי יש על המדפים ספרים על גמילה מחיתולים, תינוק חדש במשפחה, התמודדות עם פחדים ומה לא. אין שום סיבה שמקומם של ספרי היגיינת הפה ייפקד. ובאמת, כשבדקתי בחנויות הספרים מצאתי שפע של ספרים מצוינים שילדים יכולים להתאהב בהם ולא פחות חשוב, להקפיד על משמעת צחצוח בהשראתם. אז הנה כמה המלצות:
..

לצחצח שיניים זה אסור בהחלט – הספר הכי מומלץ שלי על הילדה יוליה, שודדת הים טירונית שמסבירה במהלך הספר לחבריה הפיראטיים ולמפלצת הים איך לצחצח שיניים ומתי ללכת לרופא השיניים. האיורים מדהימים, הסיפור מצחיק, הרפתקני וקולח ובסוף כמובן גם מוצאים אוצר. בונוס -  בסוף הספר יש הוראות ועצות ממוקדות לטיפול בשיניים. מה שמאוד מוצלח בעיני בספר הוא שטווח הגיל של ילדים שהוא פונה אליהם גדול יחסית – מגיל 3 ועד גיל 7 בלי שום בעיה.
..

קריוס ובקטוס – אין מה לעשות, הסיפור הנורבגי על שני השובבים האלה לא מתיישן והוא כובש את הילדים מחדש בכל דור ודור דווקא בגלל שהוא מסופר מנקודת הראות הייחודית של 'הרעים'. בהוצאות המחודשות של הספר שמרו על האיורים המקוריים, שהם לטעמי פחות עשירים מימה שאנחנו רגילים אליהם היום ויותר בסגנון הספר 'מיץ פטל'. בכל מקרה, העלילה כובשת ונוסטלגית עבור ההורים, אז למה לא.
..

..

מברשת השיניים הראשונה שלי – העלילה של הספר היא בעצם די פשטנית ובמרכזה אימבר שמקבלת מברשת שיניים חדשה ומתוודעת לעולם החדש של היגיינת הפה. הסיפור די דידקטי ונטול פיתולים ולכן מתאים יחסית לילדים רכים בשנים, כלומר בגיל שלוש, ארבע ולא יותר מזה. עם זאת, כדאי לציין שהאיורים בספר יפים והוא ממלא את ייעודו.
..
..
ספרים בהוצאה פרטית – כאלה לא חסרים בשוק וכדאי מאוד לבדוק אם כדאי לרכוש אותם כי במובנים רבים חלקם מקוריים ולעיתים גם מגיעים עם הפתעות ייחודיות. הנה שתי דוגמאות:
1. הספר 'שן צוחקת, שן בוכה' מבית קלמנטינה שאליו מצורפות בובת שן צוחקת מתנפחת ומברשת שיניים מתנפחת תואמת. גימיק חמוד מאוד.
..

2. שלל ספרים מקוריים מבית go-shen  כמו 'מסיבה בפה' ו'פיית שן החלב' שלצידם אפשר לרכוש באתר של החברה לילד בלון הליום בצורת שן, חותמות שיניים, קופסאות לשיני חלב ועוד ועוד.
..

לבסוף, הורים שמכורים לאפליקציות יכולים לרכוש את ספר האייפד האינטראקטיבי 'זוזו התנין מצחצח שיניים' – סרטון חביב ומדרבן שמיועד בעיקר לילדים בגיל הרך. הנה סרטון קצר שמאפשר להתרשם מעלילותיו של זוזו החביב.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה