הבבון הישראלי במרחב הציבורי

אלין לוי ברחה מנהג מונית אשר פתח את רוכסן מכנסיו לפניה - וזו רק דוגמא למה שנשים צריכות לעבור במרחב הציבורי הישראלי. להדס בשן נמאס מהיחס האלים והדורסני שהוא מנת חלקה של כל אישה כאן, מהרגע שהיא יוצאת מהבית

24/09/2012
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS
» רצה לכביש. לוי

"באותו לילה נסעתי על כביש מהיר כשלפתע נהג מונית עצר באמצע הלילה, מפשיל מכנסיים, מי מכן הייתה נשארת לבדוק מה הלאה? מי מכם היה ממליץ לביתו לא לברוח?"

דברים אלה לקוחים מתוך סטטוס הפייסבוק של אלין לוי, הבוקר. הצטערתי מאוד לפתוח את היום בקריאת המונולוג הכואב הזה. במחשבה על בחורה צעירה שצריכה לסכן את נפשה ולרוץ בין מכוניות על כביש ירושלים-תל אביב, כדי לברוח מגבר זר. לבי יצא אליה כשחשבתי איך הוא רדף אחריה, אולי כדי להסביר לה שהוא לא מתכוון להזיק לה - אבל ודאי הצליח להבהיל אותה אף יותר.

תחנת המוניות מוסרת שזה הכל אי הבנה, הנהג בסך הכל עצר לבדוק את המכונית ובאותה הזדמנות החליט להשתין. התקשורת חוגגת על הפרשה, והטוקבקיסטים כבר ממהרים להאשים את אלין ברדיפת פרסום ומשחררים אמירות כמו "היום מדביקים אונס על כל אחד".

ואני בעיקר מיואשת.

נמאס לי. נמאס לי מהיחס לנשים בחברה שלנו. יחס אלים, משפיל, חסר עידון, חסר נימוס ותרבות. נמאס לי מהפלישה ההולכת וגוברת הזו אל תוך המרחב האישי, שיש בה משום האלימות נגד נשים, בכל מימד.

נניח שהנהג באמת רק רצה להשתין - ולמען האמת אני נוטה להאמין לו - מדוע אלין הייתה צריכה להיות במצב כזה מלכתחילה? לילה, לבד במכונית עם גבר זר - זו כבר סיטואציה שאיננה נעימה לאישה. אז כשמכונית נעצרת ורוכסן נפתח, היא אמורה להרגיש בטוחה ומוגנת? מדוע הנהג חשב שזה לגיטימי לעשות את צרכיו באותו רגע? האם הוא לא יודע שאין אישה שלא הוטרדה מינית בחייה, ושעצם הפעולה שלו מלחיצה ומאיימת? הוא לא יודע שהוא חוצה כאן גבול? שהוא כופה אינטימיות על אישה שלא מעוניינת בכך? אנחנו חוות את הכפייה הזו יום יום, מהרגע שאנחנו יוצאות מהבית אל הרחוב. אנחנו חוות אותה כשגברים עומדים קרוב מדי אלינו בתור, יושבים לידנו עם רגליים מפוסקות באוטובוס, מתמקמים ליד חדרי מדידה בחנויות, או משתינים במרחב הציבורי וגורמים לנו להעביר את עיננו הצידה כדי לא לראות את איבר מינם. אנחנו חוות את הפלישה הזו למרחב שלנו, לא רק כשמישהו חושב שהוא רוצה להטריד אותנו. אנחנו חוות אותה גם כשהוא לא חושב עלינו בכלל.

קטונתי מלאמר אם אלין עשתה את הדבר הנכון כשברחה לתוך הכביש הסואן, והרי שם הייתה לה סכנה לא פחותה. אבל אני מזדהה עם הפחד, או לכל הפחות הגועל שהיא חשה באותו רגע, עם הרצון להעביר את עצמה למקום אחר, לא להכנע למצבים המשתקים והדוחים האלה, שנשים צריכות לחוות רק משום היותן נשים.

המשטרה חקרה את הנהג ושחררה אותו, אבל אותי הפן הפלילי מעניין הרבה פחות מהפן החינוכי.

נערים ישראלים צריכים להבין שהגוף שלהם גדול יותר משל נערות, שהתנועות שלהם גסות יותר, שהפעולות שלהם עלולות להתפס כמאיימות  - גם אם הם לא מתכוונים לפגוע. נערות ישראליות צריכות ללמוד לעמוד על הספייס האישי שלהן, לא להדחף ולהדחק הצידה, לדעת להציב גבולות ברורים. כל זה הוא עניין של חינוך וסדרי עדיפויות בחברה, מדובר בעבודה של מורים והורים ודוגמא אישית - אבל גם גברים מבוגרים כמו נהג המונית בסיפור של אלין - חייבים להשתנות. במקום להגן על העובד ולהאשים את לוי, טוב יעשה מנהל תחנת המוניות אם יעביר את כל הנהגים שלו סדנה על הטרדות מיניות, והיחס הנאות לנשים במרחב הציבורי. שיצאו משם כשהם יודעים איך להתעדן, להתרחק קצת, לכבד אותנו. לתת לנו אויר.

>> על מוניתה, חברת מוניות לנשים בלבד
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה