פעילות תינוקות בחורף

בחורף אנו מלבישות את התינוקות שלנו בכמה שכבות ובלי להרגיש מגבילות את התנועתיות שלהם, אבל יש מה לעשות ולעסות. המלצות חמות ותרגילים קלים שיעשו טוב לתינוקות וגם להורים

25/12/2014
נועם גונן קבלו עדכונים מנועם
  • RSS

עכשיו, כשהחורף הגיע, אנחנו מלבישים את התינוקות שלנו בכמה שכבות, ואז, כדי להיות בטוחים שחם להם, מוסיפים עוד כמה שכבות. התוצאה היא שאכן חם להם, אבל הם גם מרגישים פחות את גופם, והתנועתיות שלהם מוגבלת יותר.

למעשה, הכול הופך להיות יותר מסורבל ואיטי בחורף. החורף הופך אותנו לדובונים: אנחנו זזים הרבה פחות, יותר קשה לנו לצאת מהבית (או משמיכת הפוך), להוריד שכבות, לעשות ספורט וכן הלאה. וכך זה גם עם ילדינו, אם אחנו נשארים בבית - גם הם נשארים בבית.

תינוקות בתנועה. צילום: נועם גונן

עם כל האהבה לחום והחמימות של ארבעת הקירות המוכרים, אנחנו צריכים להרים את הכפפה. הילדים שלנו צריכים אותנו, התנועתיות שלהם לא יכולה להפסיק בגלל שהמעלות בחוץ ירדו. ולשם כך יש מספר המלצות וטיפים חשובים, שיוכלו להמשיך ולהניע אתכם-ואותם בו זמנית:

1. להשתדל לצאת מהבית כמה שיותר - חשוב לצאת החוצה, לאוויר הצח ולשנות מסגרת ואווירה מידי פעם. לא צריך להגזים כמובן, אני לא ממליצה לכם לצאת עם הקטנטנים לטיול בפארק כשיורד ברד בחוץ, אבל במידה ויש אפשרות לאוורר ולהתאוורר,  אני ממליצה לכם בחום לנצל אותה.

2. להפשיט את התינוקות רק לאחר חימום הבית - כמו שאני מחממת את הקליניקה לפני יום עבודה, כך גם הבית צריך להיות חמים ונעים לפני שאנחנו מסירים מהתינוקות שלנו את הכל השכבות, כולל הגרביים. בצורה הזו הטמפרטורה תישמר ונמנע התקררות וכיווצי שרירים למיניהם.

3. ליזום פעילות גופנית - בזמן שאנחנו מפשיטים את התינוקות ומרגילים אותם לזמן של כיף והנאה בבית, אני ממליצה לכם ללכת לפי מספר שלבים שיופורטו בהמשך - השלבים יסייעו לתינוקכם לחזק את השרירים והתנועתיות גם בימים קפואים כאלה.

פעילות תנועתית בבית בארבעה שלבים:

* שלב ראשון - מגע עמוק
בשלב ראשון אני ממליצה להשאיר את התינוקות עם שכבת בגדים דקה, ולהתחיל במגע עמוק שהוא מגע אסרטיבי וחזק. רובינו, בתור הורים לתינוקות קטנים ובמיוחד הורים בפעם הראשונה, קצת חוששים מהמגע העמוק ומהאפשרות להכאיב לתינוק, אבל ההיפך הוא הנכון, המגע העמוק מאוד מזכיר לתינוקות את התחושה המוכרת של דפנות הרחם המקושרות לתחושת ביטחון המגע העמוק, מייצר תחושה של ביטחון והגנה וחשוב לעבור בסוג מגע זה על כל הגוף. תחילה במגע עמוק ללא תזוזת היד ולאחר מכן מגע עמוק עם תזוזת היד על גופו של התינוק.

* שלב שני - הרגעת התינוק בטפיחות
בשלב בשני  המלצתי היא "הרגעה" של התינוק - מגע בגוף התינוק בצורת טפיחות ידוע כמגע האהוב במיוחד על תינוקות. הוא משחרר שרירים תפוסים ובאופן כללי מרגיע את הגוף. גם התינוקות, בדומה לאנשים בוגרים, נוהגים להתכווץ יותר בחורף בעקבות הקור. טפיחות יכולות לסייע ולהקל על הקשיים הללו.

* שלב שלישי - ליטוף באמצעות מגע עדין
בשלב השלישי אני ממליצה ללטף את התינוק באמצעות מגע עדין שמעניק תחושה של זרימה עבור התינוק. זהו מגע שבדרך כלל תינוקות כבר מכירים וחשים בנוח איתו, מכיוון שהוא מקושר לחוויה יומיומית של חום ואהבה מצד ההורים.

* שלב אחרון - "מגע של גשם"
דמיינו טיפות גשם היורדות על משטח ישר. פיזור האצבעות על רחבי גופו של התינוק דומה לטיפות הגשם הנופלות. ה"טפטופים" על גוף התינוק הם קלים ונעימים, ולמעשה מסיימים את סשן הפעילות הגופנית היומיומית שחיונית וחשובה כל כך לתינוקות שלכם. אני ממליצה לעבור לאורך כל גופו של התינוק במגע של טיפטופים.

אם תדאגו לבצע את השלבים האלו מידי יום, תשלבו את התנועתיות יחד עם אוויר צח, אנרגיות חיוביות, חימום טוב של הבית ואהבה וחום - אני בטוחה שלכולנו צפוי חורף חמים ונעים.

.

נעם גונן עוסקת בליווי והדרכה להתפתחות תינוקות.
ב- 31.12.14 נפתחת סדנה בהנחייתה להורים ותינוקות בני חודש עד 4 חודשים, באווירה נעימה עם דגש על הנאת התינוק והתאמה לשלבי ההתפתחות.
הסדנה תיערך בסטודיו Fly במרכז תל אביב. לפרטים נוספים והרשמה 074-7020302
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה