תמיד יהיו מי שיגזרו קופון מטיפשותם של אחרים

בתכנית התחקירים "עושות חשבון" התחקו אחר תופעת ההורים הלא מחסנים והגורמים האינטרסנטיים שמעודדים אותם. התעצבנתי ויצאתי עם תחושה מפחידה - אין לי מה לעשות נגד אנשים שמסכנים את הילדה שלי

01/07/2018
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

התפרסם במקור ב-15.8.17ילדה מקבלת חיסון (צילום: שאטרסטוק / MAGNIFIER)

אני מחסנת את הבת שלי. בכל החיסונים, ובדיוק במועד. כשהייתי בהריון התחסנתי בחיסון שעלת. מעולם לא שאלתי את עצמי האם לחסן או לא לחסן. ההיגיון הוא פשוט - אם יש פתרון שימנע מהבת שלי לחלות, לסבול, וחס וחלילה אפילו להיפגע לצמיתות למה שאני אמנע אותו ממנה? לדברי ההורים הלא מחסנים מתכנית התחקירים של לינוי בר גפן וסיון קלינגבייל זה דווקא טוב לחלות, "זה מנקה את הגוף" הסבירה אמא אחת (שהיא גם גננת) שהיא וחמשת ילדיה הלא מחוסנים חלו בחצבת.

על דבר אחד כולם מסכימים. אנחנו חיים כיום בתקופה המתקדמת ביותר בהיסטוריה מבחינה רפואית. אבות אבותינו בקושי זכו להגיע לגיל 40 ואנחנו מדברים כבר על חיי נצח. התינוקות שנולדו לפני 100 שנים ואפילו לפני 50, היו חשופים בהרבה לתמותה בגיל צעיר ממחלות ילדים, גם פה בישראל.

מאז העולם המערבי התקדם, הרפואה התפתחה והנה הגיע הדור שלא ידע חצבת, לא פגש בלבן של העיניים את ההשלכות של הפוליו ולא הכיר את צרחות השבר של האמא שהתינוק שלה מת משעלת. עבורם, מחלות הפכו לתהליך רומנטי, לניקיון הגוף. אבל מחלות זה לא רומנטי וזה גם לא מנקה את הגוף. ממרומי השכלתי ב-5 יחידות ביולוגיה אני אטען בזהירות שמחלה היא כאשר הגוף נאלץ להתמודד עם מחוללי המחלות שחדרו אליו ותקפו אותו. זה עלול להיות כואב, קשה, מתיש וזה גם עלול להיות מסוכן. עד מוות.

קהילות וירטואליות של מחדשי מגפות

הטענה המרכזית של כל ההורים הלא מחסנים היא היעדר שקיפות. אנחנו רוצים לדעת מה אנחנו מכניסים לילדנו לגוף הם טוענים בתוקף. משרד הבריאות אכן מספק נתונים מעורפלים משהו ובהיעדר גורם רשמי שיספק תשובות פונים ההורים לרשת. ושם, שם הבלגן חוגג.

בקבוצת הפייסבוק המסוכנת  "חיסונים בחירה מושכלת" אין בחירות מושכלות. יש שם רק טענה אחת - החיסונים הם הדבר הכי מסוכן שאתם יכולים להזריק לילדים שלכם. אם תעזו לפקפק או לשאול תיחסמו ותגורשו מהקבוצה. אחד ממקימי הקבוצה אף טוען בראיון לתכנית, בלי הרבה בושה 'מערכת הבריאות יכולה להתמודד עם המחלות האלה כפי שהיא כיום'. הוא מתעלם לחלוטין ממאות שנים שבהן מגפות חיסלו יותר אנשים משני מלחמות העולם גם יחד, מהעובדה שחיסון הוא אחד הדרכים היעילות לשיפור מערכת הבריאות כפי שהיא כיום ומתעלם לחלוטין וביהירות גדולה, מההשלכות של התמודדות עם עשרות עד מאות מקרים של מחלות מדבקות בבתי החולים העמוסים במילא.

אגב הוא לא רופא ובטח לא מומחה באפדימיולוגיה. בתכנית התראיין גם רופא שמוכר חיסונים הומאופתים (שצריך לקנות מדי חודש. אחלה עסק, שווה להפחיד הורים) ללמדכם שתמיד יהיו מי שיגזרו קופון מטיפשותם של אחרים. אני רק מקווה שאותם הורים שלא מחסנים "כי הם לא יודעים מה יש בחיסון", יבדקו מה יש באותו "חיסון הומאופתי" לפני שהם חושפים את הילדים שלהם.

אז מה יש לנו כאן עד עכשיו? אנשים חסרי אחריות ומגמתיים שמכופפים את האמת לטובתם ועל הדרך מפילים אלפי הורים מבולבלים ומפוחדים ברשת, מונעים מהם לחסן ולהתחסן וחושפים את כל החברה לתחלואות שחלפו עברו מהעולם על הגב של הילדים שלנו. בשם איזה רומנטיזציה של חזרה לטבע ולמקורות, אתם מונעים מהילדים שלכם ליהנות מיתרונות הרפואה המודרנית ועל הדרך כמובן פוגעים גם בילדים של אחרים.

מתנגדי החיסונים מתעלמים מעשרות מחקרים שהראו שתופעות הלוואי של החיסונים מינוריות והשפעתן חולפת (לבת שלי למשל, לא היו שום תסמינים) ומתעקשים לקשור חיסונים לאוטיזם, למרות שפעם אחר פעם נחקר ונמצא שאין קשר. הם מתעלמים מהעובדה שבמדינות עולם שלישי, בהם לא מחסנים בגלל היעדר מערכת בריאות תקינה, תמותת התינוקות והילדים גדולה בהרבה מכל מדינה מערבית.

אי התחסנות היא התנהגות אנוכית של צעירים פריבילגים ממדינות שבעות שפשוט כבר לא יודעים באיזה מוסכמות לבעוט. הבחירה הזו, להתעלם לחלוטין מההמלצות של רופאים וחוקרים שבחנו את סוגיות החיסון במשך עשורים. להחליט שרק אתם יודעים הכי טוב תוך הטלת פחד ואימה בהורים טריים היא לא יותר מגחמה של צעירים משועממים, רק שהגחמה הזו עלולה לעלות בחיי אדם (תשאלו את 25 האנשים הלא מחוסנים שמתו מחצבת באירופה רק לאחרונה). אני בספק אם הייתם בוחרים לא לחסן לו הייתם נולדים באנגולה ומבינים מה זה באמת לאבד ילד למחלה שיכולתם למנוע.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה