תלמידים יקרים, אתם נורא מעצבנים

"שקרנית", "תינוקת מגודלת", ו"סוציומט" קראה המורה לתלמידיה בחוות דעת פנימית שדלפה, ומיד התחיל פסטיבל של נהי וצדקנות. ריקי כהן חושבת שבמערכת לא שיוויונית שמשסה את המורים וההורים אלה באלה, טוב לפעמים להרים את מסיכת הצביעות

11/03/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

בוקר טוב, תלמידים יקרים, בבקשה לפתוח חוברות בפרק "מציאות". אז גיליתם שהמורה שלכם היא טרולית חובבת, שהמורים שלכם רואים אתכם כבני אדם בעלי חסרונות, ולא כיצורים שמימיים כפי שמערכת החינוך הכוזבת מפמפמת בראשכם. התעוררתם?

זה הסיפור: בכפר סבא דלפה חוות דעת של מורה על תלמידיה לקראת יציאה למסע לפולין, מאותם מסעות הדוניסטיים לאומנים המיועדים לעצב את תודעתם של המתגייסים  הבאים לצה"ל. האשם כמובן הוא האינטרנט, מייל שנשלח במשגה, כמו לא היה נתק'ה אשל בעולם, גם לתלמיד שהיה ברשימת התפוצה של המורה. בחוות הדעת הזו נכתבו גם ציוני אופי בסגנון טוקבקיסטי ועתיר מרירות, "שקרנית", "תינוקת מגודלת", וגם "יש לה קטע עם בנים", נקבעו הציונים לתלמידיה. כצפוי, בהינף סמס, עברה הרשימה הנפיצה בין האייפונים של כל תלמידי השכבה, והללו פצחו בפסטיבל מסכנות, נהי וצדקנות, בחיזוק ההורים שלהם שכמובן מעריצים את האדמה שהמתבגרים שלהם דורכים עליה בכל שעות היממה ואף פעם לא נחשפים לצדדים המאוסים שלהם, רק למוטיבים המלאכיים. אבל לנו ההורים, מותר לטנף על המורים בפייסבוק, מגיע לנו. והיום העשוקים כבר מקיימים הפגנה, ובה הם מופיעים בחולצות שחורות ושלטים עליהם כתובות ההערות שנרשמו באותו מסמך אומלל.

אמת, לא הייתי שמחה להיות המתבגרת שמגלה כך דעתה האמיתית של המורה שלי עלי,  וגם לא אמא שלה. אבל יש משהו באפיזודה הגרוסטסקית שקורע את המסכה המעושה ממערכת החינוך ומיחסיה עם התלמידים בעידן הזה. לנפץ, לרטש ולאיין את הסיסמאות המזויפות של מערכת החינוך הנוגעות ליחסה לתלמידיה, לממלכתיות המסולפת, ולפיכחון ביחס ליחסים בינינו לבינה.

מערכת שמפלה באופן גס את תלמידיה לפי המעמד הסוציו-אקונומי והשתייכותם הלאומית והעדתית, שמדרגת את תלמידיה לפי מבחנים תחרותיים של בתי הספר, כשהמבוססים ממשיכים ליהנות מהפירות בדרך לעתיד מצליח, היא מערכת שמזמן הפכה להיות ברוח הקפיטליזם המנוכר ומנכר. היא אינה רואה תלמידים אלא כמוצר שמזין את יוקרתה או פוגע בה.

תפקחו את העיניים, תלמידי מעמד הביניים: כי מערכת שמעסיקה מורי קבלן כדי לקצץ בשכרם ובזכויותיהם,  שמעמידה משני צידי המתרס את ההורים והמורים במאבק על ימי החופשות המופרזים, אלו שניתנים למורים במקום שכר הולם, לא יכולה שלא לטפח בעבדיה סוג כזה של גישה צינית ומחוספסת, כן, גם ביחס לילדים המדהימים שלנו, בג'ונגל כמו בג'ונגל. וזה רק אירוני שזה קורה בשבוע בו סטודנט נענש על סטטוס פוגעני שכתב נגד מרצה באוניברסיטה. המדיום הזה מציף את האמת המכוערת של יחסי הגומלין האלו, וטוב שכך.

וכדי להשלים את התבשיל המבעבע הזה, יש גם צדק פואטי שזה התרחש בעטיו של מסע נוסף לפולין, כאלו שיכולים לשלם רק הורים שידם משגת, עוד מכשיר סינון ממלכתי אטום, שלא לדבר על תוכן הטיולים האלו עצמם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה