תחקיר הירקות של גלית גוטמן: האם המלפפון מסרס?

העתונאי אבנר הופשטיין פירסם טור על גלית גוטמן, כמגישת תחקיר. שירה מרגלית חושבת שהביקורת לא מוצדקת, מסרסת נשים דעתניות ומנציחה גישה שובניסטית לפיה מקומן של מגישות בתכניות הבוקר

13/02/2014
שירה מרגלית קבלו עדכונים משירה
  • בדואר
  • RSS

כשקראתי את הטור של אבנר הופשטיין על גלית גוטמן הרמתי גבה. ראשית, הוא פירסם אותו כשבוע לפני שבכלל שודרה התוכנית, וגם כי ביקורת טלוויזיה או תמיהה כזו או אחרת, מן הראוי היה שתיכתב אחרי שצפה בתוכנית. לא?

דבר שני ומתמיהה יותר בעיני הוא, האם הטור הזה היה נכתב לו גבר היה מגיש תחקיר על ירקות מרוססים? יש לי תחושה שלא.

גלית גוטמן בתחקיר הירקות

כי יותר קל ליירט דוגמנית-מגישה-גרושה טרייה בלונדינית בדמות גוטמן, עם דיקציה מעט פגומה, ולשייך לה שטחיות ונישה “חדשותית רכה”, מאשר לתקוף כתב ספורט גבר, שהיה חודר לפתע לכתיבה פובליצסטית. בפועל, הופשטיין נאחז בתפישה מיושנת כאילו בהיעדר תחקיר רציני או מעניין “מוכרים” אותו לציבור באמצעות דוגמנית. זה לא ענייני. יש נושא ויש מגישה וצריך לבקרם לטוב או לרע לפי המוצר שהוציאו תחת ידם.

איך עולם התקשורת יגדל נשים חוקרות ודעתניות אם הוא דואג לסרס אותן מיד כשהן מנסות את כוחן? ואם חלילה הן גם מצודדות מראה הן נשפטות ביתר שאת.

לדבריו של הופשטיין, גוטמן ראויה להגיש את הסדרה “בטבעת זו” כי זה שייך לעולמה הטבעי, שהרי חוותה פרידה וגירושין, אבל תוכנית שבודקת את איכות הירקות שהיא קונה לבנותיה אין לה זכות לבדוק, כי זהו אינו עולמה.

מי קובע מה הוא עולמנו ועל מה יש לנו זכות לטפל באופן חדשותי, תחקירי ויסודי?

הרי אם גוטמן היתה מראיינת גבר שערך את התחקיר המדובר בתוכנית הבוקר שהיא מגישה, זה היה נהדר – כי זו המשבצת שוודאי מתאימה לה. אייטם “רך” לפרצופה היפה בו היא תראיין גבר “עמוק” וחכם שזה לו עולמו הפנימי ולו שייכות “טבעית” לנושא.

כמה גברים מרשימתו המפוארת של הופשטיין הם עתונאים חוקרים שזהו עולמם הטבעי? (חיים יבין, רביב דרוקר, אראל סג”ל ועוד)?

זאת אומרת, האבחנה היא שזיהוי מלא לתחקיר רציני שייך לגברים ומקסימום לאילנה דיין. נשים צריכות להתעסק בנושאים הרכים והפחות רציניים, כי הרי מה להן ולנושאים רציניים, בפרט שהן גם נראות טוב.

הטור הזה מתסכל, כי לעולם ינציח את מקומן של הנשים במשבצת של תוכניות הבוקר, אחר הצהריים או במקרה הטוב הלייט נייט (גם זה לא ממש, כי הלייט שייך לסאטירה או נונסנס ומי אנחנו שנדע להגיש זאת?)

לקראת יום האישה הקרב הגיע הזמן לדעת שנשים על המסך יכולות להיות גם חוקרות, גם רציניות, גם משעשעות ובונוס – יפות…
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • איזו אישה את צריכה להיות כדי להצליח בעולם התקשורת? | תרבות | סלונה 02/03/2014

    […] שירה מרגלית הסתייגה לאחרונה מהביקורת השובינסטית שנכתבה על גלית גוטמן, שנשפטה על המסך לפי המראה שלה ולא על סמך הכישורים שלה. היא חושבת שתוכניות הריאליטי כמו “היפה והחנון” רק מקצינות את המצב הזה, ומאמינה שהחשיפה הגדולה של הצעירים לערוצי המדיה השונים רק מחזקת ומעצימה את המסר לגבי ערכן של הנשים – להיות יפות ולשתוק. […]

בחזרה למעלה