תופעת הדייטינג של השנה: "בחורים שווים בין חברות"

קבוצה סגורה בפייסבוק שמונה כיום 14,000 חברות, החלה סחף חסר תקדים, של נשים שממליצות על ידידים שלהן לסינגליות אחרות. ראיינו שלש דמויות מפתח המנהיגות את הטרנד

22/07/2013
מיכל גרוסברג קבלו עדכונים ממיכל גרוסברג
  • RSS

בתחילה היו אתרי ההיכרויות - קופידון, ג'יי דייט ואחיהם. אחר כך הגיעו האפליקציות בפייסבוק ובסמארטפונים - מ"אר יו אינטרסטד" ל"אוקיי קיופיד". אבל היום, אלה כבר לא מספיקים. נדמה שהדרכים המסורתיות להיכרויות ברשת הולכות ומשנות את פניהן מרגע לרגע, ונכון לדקה זו המקום החם ביותר להכיר רווקים ורווקות הוא בקבוצות סגורות בפייסבוק: פחות ממוסחרות, פחות ממוסדות, ויותר אקסקלוסיביות ונישתיות. זה התחיל ב"בחורים שווים בין חברות", ועבר אבולוציה מבורכת ל: "בחורים שווים בין חברות בצפון/ירושלים/באר שבע", בחורות שוות בין חברים לדתיים", "גיקים שווים בין חברות", "בחורים ובחורות שווים לאוהבי חיות", "תכירו את ידיד שלי", "תכירו את ידידה שלי" והרשימה עוד ארוכה.

התופעה החלה לצבור תאוצה לפני כשנה, ואפשר להבין למה: אתם רוצים למצוא אהבה, ויש לכם או לכן ידיד או ידידה שהיו שמחים לעזור לכם, אז הם עושים בשבילכם את העבודה. הם מעלים את התמונה שלכם לאחת מקבוצות הפייסבוק, כותבים עליכם כמה מלים טובות (שימו לב, אתם תמיד תהיו אנשי שיחה מעולים, "גמרתם" עם המשחקים ומחפשים את האחד או האחת), מיידעים אתכם על כך שתיקיית OTHERS קיימת ומשם הדרך ללו"ז עמוס בדייטים קצרה. במירוץ האינסופי של חיפוש אחר אהבה, אנחנו לא מתביישים היום לירות בכל הכיוונים, וברשת בעיקר, ולכן זו לא הפתעה שאותו "יצור" מוזר (או כך לפחות הוא נתפש כשתופעת הקבוצות הזו החלה) הפך לתופעה של ממש שמסתבר שעובדת ממש לא רע.

תפסנו לשיחה שלוש נשים שמנהלות חמש מהקבוצות האלה, ולהן יש הרבה מה לומר על הכרויות בפייסבוק, על איך זה נראה בצד שלו ואיך זה נראה בצד שלה, וגם על חיי הזוגיות שלהן.

"שואלים אותי מה יוצא לי מזה, ואני אומרת – אהבה" / "בחורים שווים בין חברות" – תאיר קסלר

קבוצת המקור שהחלה את הסחף, היא יוזמה של תאיר קסלר ודנה פרי. תאיר מספרת איך הכל התחיל, לפני שנה וחצי: "דנה ואני לא הכרנו פנים אל פנים, רק דרך הפייסבוק, ויום אחד היא עלתה מולי בצ'ט והיא אמרה לי שיש לה ידיד שהיא רוצה להכיר לי וכדי שזה לא יהיה מביך, היא תבוא לדייט עם ידיד שלה ואני אבוא עם ידיד שלי ונעשה ארוחה ברביעיה ונראה מה יקרה. חשבתי שזה אחלה רעיון אבל לצערי כל הידידים שלי לא מחפשים זוגיות אלא ניי ניי ניי... דיברנו על זה שבחורות הן נורא כנות ואם הן יודעות שיש להן ידיד שהוא לא רציני לא יכירו אותו למישהי אחרת. הדבר הזה, שנולד באינטרנט, התפתח למשהו מאד אמיתי וחשבנו שאולי יש עוד בנות כאלה”.


דנה ותאיר פתחו את הקבוצה, ומשם המפלצת צמחה למה שהיום מתבטא לקרוב ל-14,000 חברות.  "היה בלגן כי לא הבינו בדיוק מה החיה הזו. לא היה קיים דבר כזה לפני, אנשים לא הבינו למה זה סגור רק לנשים, אבל לאט לאט אנשים התחילו להבין את הרעיון", משחזרת קסלר, "זה התחיל רק מהכרויות. כלומר, בחורה שמעלה תמונה של ידיד שלה, כותבת עליו פרטים, זה כל מה שהרשינו בהתחלה. לאט לאט התחילו דיונים בקבוצה בין הבנות. זה התחיל בענייני אהבה, דייטינג, מה ללבוש לדייט, והלך ותפח לעוד דברים מחיי היומיום של נשים, מאיזה גניקולוג את הולכת ומה את אומרת על שימוש בגלולות וכל הדברים שמעסיקים נשים”.

מה מאפיין את חברות הקבוצה?

"הנשים בקבוצה הן בין גילאים 20-40, מכל הארץ. הטיפול הפסיכולוגי הראשון שלי בקבוצה זה שראיתי בנות כמוני: מצחיקות, נראות סבבה, בעלות תואר ולא מוצאות זוגיות. את שומעת על זה הרבה ולא רואה את זה, ופתאום בקבוצה ראיתי שאני אחת מתוך הרבה נשים וזה טוב להרגיש בחברה שלך. אלה הבחורות שאומרים עליהן 'יא אללה איך היא עוד לא מצאה מישהו?'".

מה היתרון של קבוצות כאלו על פני אתרי הכרויות, למשל?

"באתר הכרויות כל אחד יכול לפרסם איזה פרופיל שהוא רוצה עם איזו תמונה שהוא רוצה. המון בחורות מספרות שהן באתרי דייטינג ויש פרופילים מזויפים שמטרידים אותן. אצלנו אין את הדבר הזה, כי יש את הסינון של בחורה שממליצה. דנה ואני מאד רגישות למה שקורה בקבוצה, למשל אם מישהי פרסמה בחור עם פרופיל מזויף אנחנו ישר מטפלות בזה, לעומת אתרי הכרויות שאני רואה שיש שם כ"כ הרבה פרופילים מזויפים, והם לא מטופלים".

החסרון, נכון לעכשיו, הוא הכמות: "בגלל שגדלנו, יוצא שמעלים בחור, אז המון בחורות פונות אליו. יש עם זה בעייתיות אבל כרגע אנחנו בפלטפורמת הפייסבוק שזה לטוב או לרע וזה מה שצריך להתמודד אתו", אומרת תאיר. האם "בחורים שווים בין חברות" קיימת מספיק זמן כדי לתת אינדיקציה שהקבוצה עובדת? כנראה שכן. אני מופתעת מהתשובה החיובית שאני מקבלת לשאלת מליון הדולר, נו, חתונה כבר יש? "יש חתונה! לפני כמה חודשים מישהי אמרה לי שהיא התארסה, יש המון בחורות שכבר יוצאות בסביבות השנה פלוס עם בחור, אנשים שעברו לגור ביחד".

גם תאיר הכירה את בן זוגה לפני כחצי שנה, תאמינו או לא, דרך הפעילות בקבוצה. “הבחורות בקבוצה אמרו בואו נעשה מסיבה. הן אמרו - אם ידיד שלי מתבייש שאפרסם אותו בקבוצה, אז אביא אותו למקום פיזי, התחלנו לעשות מסיבות וככה הכרתי את בן זוגי, אז כן יצא מזה משהו טוב", היא אומרת בסיפוק. היום, אחרי שש שנים בהן חיפשה אחר זוגיות, הם כבר מתגוררים ביחד, ויש לה מסר חד משמעי בנוגע לקבוצה: “הקבוצה הזו הוקמה רק למטרה טובה – למצווה. דנה ואני משקיעות לפחות שלוש שעות ביום ואנחנו לא מקבלות שקל, אנחנו באמת עושות את זה אך ורק לאהבה בעולם והיינו רוצות שאנשים יעריכו את זה. בכל פעם שאני מספרת לאנשים על הקבוצה שואלים אותי מה יוצא לי מזה ואני אומרת להם – אהבה. באמת, אני גורמת לאנשים להתאהב, זה גורם לאנשים לאהוב, לעשות דברים טובים. שיפסיקו עם כל הציניות הזו, אנחנו באמת רק רוצות להביא אהבה”.

מקבוצה בפייסבוק לקריירת שדכנות / "בחורות שוות בין חברים", "תכירו את ידיד שלי" – שירה ג'רבי

השם שירה ג'רבי אולי מוכר לכם בהקשר הדייטולוגי, בשנה שעברה היא חלפה על המסך שלכם ב"דייט בחשכה", ומהרשת אתם, הגברים, בוודאי מכירים אותה כמנהלת הקבוצה "בחורות שוות בין חברים", המונה קרוב ל-8,000 חברים. שירה, כיום בת 25, מנהלת עסק עצמאי של משרד שידוכים, שקם בעקבות ניהול הקבוצות. “הפייסבוק הפך להיות הפלטפורמה השיווקית הכי גדולה וזה נתן מקום לזוגיות. היום הרבה אנשים מוצאים זוגיות בתוך הפייסבוק או בהסתייעות וזה היה משהו די מתבקש", מסבירה שירה על החזון מאחורי ניהול והקמת שתי הקבוצות, "אם היום את מחפשת דירה וקבוצה בשם 'דירות ריקות בת"א בין חברים' אז על אחת כמה וכמה, זוגיות תנוהל היא גם דרך פייסבוק. כל אחד משתף את הידידה שלו, ואז זה הופך את זה למעגל אינטימי, אמין, והוא מדמה בצורה וירטואלית את האופן שבו אנו באמת רוצים להיפגש, דרך מעגלים חברתיים, דרך שימוש בעולם הוירטואלי שהוא הפייסבוק".

איזה סוג של גברים אפשר למצוא ב"בחורות שוות בין חברים"?

"נמצאים גברים שבדרך-כלל מחפשים זוגיות רצינית. מאד רוצים להכיר מישהי שתהיה המערכת היחסים הנכונה, האחת, והם חושבים שדרך הפייסבוק זו תהיה בעצם הדרך הנכונה עבורם, כי הם לא אוהבים כ"כ לצאת עם בחורות ולהיות חלק מהזילות שיש כלפי כל עולם הדייטים. הם בעצם שומרים על איזשהו, אני קוראת לזה, קצת חן וקצת אותנטיות".

מה קורה כשגברים באים למטרות אחרות?

"קשה לפקח על זה וזה יכול לקרות, כי אנחנו מתעסקים באנשים וגברים יכולים בקלות גם להגיע סתם כי בא להם סטוץ ללילה אבל זה בדר"כ לא קורה, כי המקום לכשעצמו הוא כביכול לא ראוי לסוג כזה של הכרות. קרה שקיבלתי פניות מבחורות על זה שגברים מטרידים אותן ופונים בצורה לא הולמת והם הורחקו, אני לא רוצה להגיע למצב שנשים יפחדו שיפרסמו אותם כי הן מפחדות שיציקו להן".

את בן זוגה הנוכחי, שירה הכירה דווקא "בדרך הקלאסית", בבר-מסעדה, אבל לדבריה זה לא אומר כלום. "הכרויות בפייסבוק יכולות לחיות לצד הכרויות 'בחוץ', ולדעתי אני חושבת שהיום ההכרויות מהסוג שאני מציעה, הן הרבה יותר מעמיקות ונכונות ויכולות באמת בימים של היום, כשיש כ"כ הרבה אפשרויות, לשים אותך על המסלול הנכון ולאפס אותך.  כהיותי בעלת הקבוצה וגם כשדכנית, זה יותר ממוקד, זה נותן מקום לאישיות, לאופי. כשגבר מפרסם מישהי בקבוצה הוא מתאר בחורה, והוא שם דגש על האשיות שלה ואם לא, אז שאר חברי הקבוצה ישאלו אותו: איך היא, מה התחביבים שלה, מה היא עושה בחיים. הקבוצה נותנת המון מקום לתוכן".

האחות הקטנה והגיקית / "גיקים שווים בין חברות", "גיקיות שוות בין חברים" – שונית משיח

בין כל הספין-אופים ש"בחורים שווים בין חברות" זכה להם, כנראה המתוקה בהן היא "גיקים/יות שווים/ות בין חברים/ות". שונית משיח בת ה-28, מגדירה את עצמה כ"חדשה בעולם הגיקים" (3-4 שנים) ובכל זאת נכנסה לכך בכל הכח. “את הקבוצות הקמתי לפני שנה, ידיד שלי, הראל אזרזר, הצביע על הקבוצות של תאיר ושל דנה, ואמרתי לו - תקשיב, אני רוצה לפרסם שם את אחד הידידים שלי, כדי שימצא מישהי שתתעניין אתו במשחקי מחשב. סיכמנו בינינו שאני אקים את קבוצת הנשים והוא את קבוצת הגברים, אותה אנחנו מנהלים היום ביחד".

איזה מן אנשים לוקחים חלק פעיל בקבוצות?

"לאו דווקא אנשים מהקהילה הגיקית לוקחים חלק בקבוצה, לא כולם בעניין של משחקי תפקידים. החברים בקבוצה הם אנשים שמחפשים מעבר ל'הייטקיסט גבוה עם דירה', הם מחפשים אנשים עם תחביבים מעניינים. אני לא יודעת איך זה קרה, אבל רוב הגברים הם מחיפה ורוב הנשים הן מהמרכז ויש הרבה תלונות על זה. איך זה שכל הטובים נמצאים בחיפה? אולי זה בגלל הטכניון".

שונית מצביעה על כך שהתוכן הוא המלך, בדומה לשירה ולתאיר, אך היא תופשת את הקבוצות שהיא מנהלת באופן קצת אחר מהקבוצות המקוריות: “בקבוצות שלנו התוכן של האדם ופחות הגובה שלו והרכוש שלו הם הדברים שמאפיינים הצלחה גנרית, אם יש למישהו דירה או רכב זה פחות משנה להאם הוא אוהב לקרוא או לטייל במקומות היסטוריים או כל דבר אחר”.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה