תופסות מקום: בחזרה ליופי הנשי השופע

למיכל גרינוולד, שסבלה משנאה עצמית והפרעות אכילה, נמאס שכולם מבקשים ממנה להצטמצם, אז היא החליטה שמגיע לה ולנשים נוספות לתפוס מקום בעולם ויזמה תערוכת צילומי עירום של נשים מלאות

22/06/2015
מיכל גרינוולד קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

תופסות מקום, סרטון עם הנשים שהשתתפו בתערוכה >>

[youtube xWoJZ7GX7Jc]

מי אני?

שמי מיכל גרינוולד ואני שחקנית מלאה מתל אביב, והיזמית של הפרויקט תופסות מקום.

קצת על הפרוייקט

תופסות מקום הוא פרויקט התנדבותי המעמיד במרכזו נשים גדולות, שחיות כפי שנכון להן לחיות, שרואות בגופן השופע סמל ליופי נשי ולעוצמה ואשר נחשפות במלוא תפארתן, כדי לעורר נשים להיות, להעז, לחיות, למלא את החלל ביופי אמיתי לא מתפשר ולהוכיח כי שיפוט הוא מחסום שניתן להתגבר עליו.

תופסות מקום מציג אג'נדה חברתית בשני מדיומים אמנותיים: תערוכת צילומי עירום אמנותי של הצלם המוערך אילן בשור, שתוצג החל ב-30 ביוני בגלריית קסטיאל as is, וסרטון למדיה הדיגיטלית אותו ביימה נועה אהרוני המוכשרת, זוכת פרס פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה.

מתוך התערוכה תופסות מקום. צילום: אילן בשור

תמיד הרגשתי שונה

תמיד הרגשתי סוג ב', לא מספיק טובה, מוקפת בבנות בלונדיניות מרמת השרון שאני לא מגיעה לרמתן במראה ובצבע, מה שגרר אותי כנערה להפרעות אכילה.

במשך 14 שנה סבלתי מבולימיה ומבעיות בדימוי הגוף, מהן השתקמתי רק בגיל 30, ולכן היה לי כ"כ חשוב לקדם את הפרויקט הזה. יש לי גם צלקת על הצוואר ותמיד היו זורקים לעברי כל מיני הערות פוגעניות עליה. זה נתן לי תחושה שלא מגיע לי לתפוס מקום .

תמיד הרגשתי שונה ממלכת הכיתה הבלונדינית. לא הרגשתי שייכת לתרבות הצריכה הסנובית שהיתה נהוגה ברמת השרון, לא הרגשתי שייכת לחבורת הבנות היפות והרזות, כי הייתי מלאה יותר, עם ישבן, עם ציצי, עם קימורים.

כל חיי שמעתי הערות בסגנון "למה את הולכת עם קצר? תסתירי את הפולקע שלך". התביישתי, הרגשתי שאני צריכה להתנצל ולצמצם את הנוכחות שלי. גם אמא שלי, שהיא אישה יקרה, והחברה הכי טובה שלי, היו זורקות לעברי שזה פחות מחמיא, ושאני צריכה לטשטש.

בתור מתבגרת סבלתי מבולימיה והיה לי דימוי גוך נמוך מאוד. שאלתי את עצמי איך ייתכן שאני כל כך שונאת את עצמי ולמה אני מתעללת בעצמי. כל הזמן משהו לא הסתדר לי. חיפשתי תשובות, התחלתי לשאול שאלות על התפקיד שלי כאישה בעולם, ועל הזכות הנשית לתפוס מקום.

מתוך התערוכה תופסות מקום. צילום: אילן בשור

נמאס לי לצמצמם את עצמי

ככל שהשנים עברו, חשבתי מכל כיוון שהמסר הוא "את צריכה להצטמצם בהיקפים". כמו פוטושופ. גם כשחקנית, הרגשתי שהציפייה תמיד היא שאם אני אהיה יותר רזה התפקיד יהיה שלי. המסרים האלו מהסביבה גרמו לי להבין שאם אני, כאישה, לא אתגאה במה שהטבע נתן לי – קימורים, יכולות רגשיות, הכלה, אף אחד אחר לא יעשה את זה בשבילי.

לאט לאט התחלתי לקבל את העובדה שאני עגולה, ולחיות יותר בשלום עם עצמי. עכשיו אני רוצה שנשים נוספות יחיו בשלום עם עצמן וייהנו ממה שיש להן בלי לחוש אשמה על כל פרוסת עוגה שנכנסת להן לפה.

וכך, מתוך המון כאב ותחושה של צמצום שהיתה מנת חלקי במשך שנים ארוכות, הרגשתי שאני רוצה לעזור לנשים מלאות נוספות לספר את הסיפור שלהן ולתפוס מקום עם המסר "מי שאת זה נפלא. את לא צריכה להצטמצם כדי לתפוס מקום". גם במובן הרגשי וגם במובן הפיזי. מבחינתי כל אחת ואחד יכולים להזדהות עם הפרויקט הזה – כל אחד יכול להזדהות עם התחושה שיורדים עליו כי משהו אצלו לא מושלם, או שאולי מנסים לצמצם אותו.

אם נצליח להעביר את המסר שלכל אישה יש את הזכות להיות מי שהיא, לתפוס מקום בעולם ולממש את הפוטנציאל הגלום בה, עשיתי את שלי .

מתוך התערוכה תופסות מקום. צילום: אילן בשור

יצאנו בתחושה של היי מהצילומים

יזמתי את הסרטון ואת תערוכת הצילום מתוך תחושה של שליחות, להעביר את זה הלאה. שמתי לי למטרה להעצים נשים ולעודד אותן לתפוס מקום עם הנשיות שלהן ולהראות שזה נפלא להיות כפי שהן. כשיזמתי את הפרויקט ברמת הרעיון, לא תיארתי לעצמי איזו היענות תהיה. פנו אלי מאות נשים, לא עמדתי בקצב. בסוף אני ואילן הצלם בחרנו 10 נשים, גייסתי צוות מדהים ויקר שעבד בהנדבות, ויצאנו לדרך.

כולנו התמודדנו עם מחסומים וחששות לקבל את גופנו, לחשוף אותו ולהיחשף. עברנו חוויה מעצימה ומרפאה, חוויה של היוולדות מחדש. הבנות יצאו רובן בתחושת היי מהצילומים הייתה תחושה שאנחנו עושות כבוד לגוף הנשי באשר הוא. זאת היתה אפילו חויה רוחנית במובן מסוים. היה שקט מופתי על הסט וכבוד וקבלה מכל הצוות. פשוט חוויה מדהימה ומומלצת לכל אישה.

***

אירוע הפתיחה: יתקיים בחלל של קסטיאל אז איז, משה מאור 2, תל אביב, ביום שלישי, 30.6.15 ב-20:30.
יוזמת הפרויקט: מיכל גרינוולד.
צילום: אילן בשור.
הפקה: לליה לב-ארי.
בימוי הסרטון: נועה אהרוני.
הצטלמו לתערוכה: מיכל גרינוולד, לירז אסייג, לילך בירט, אננה שטיין, רעות ירדן, טל פיניקס, כרמל רם, עדי יוסף, לירון נגר, איליה זימבריס.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך