תדגימי

שופטים ביקשו מנערה להדגים כיצד אנסו אותה - כעת, כשנחשפים הפרוטוקולים המאמתים את המקרה, תרבות האונס השלטונית ברורה מתמיד. אז מה הפלא שמשה קצב יוצא לחופשה?

10/09/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

כולם יורדים על הזמרת מיילי סיירוס, שהחלה להתפשט כדי לתפוס את תשומת הלב הציבורית. הם מבקרים, ובצדק, את המסר שהיא שולחת לנערות צעירות על הצורך בהפגנת מיניות כדי להצליח, את ההשלכות של התנועות שהיא עושה על היחס החברתי למיניות כלפי נשים וחלקם אולי מעט שמרנים ומזדעזעים מהתהליך התבגרותה והמעבר שלה מילדה לאישה. יש הרבה אמת בביקורת עליה, אבל סיירוס בסך הכל עושה את מה שהחברה אומרת לה לעשות: להדגים.

בישראל של 2013, האליטה השלטונית והאקדמית מעבירה מסרים של דיכוי מיניות לנשים. פרוטוקולים של משפט אונס שנערך ב- 2008 מפרטים כיצד שופטים ביקשו מנערה להדגים כיצד אנסו אותה. לזכות התקשורת והציבור ייאמר שכאשר המקרה התפרסם ביולי, הייתה סערה ונזיפה ציבורית בשופטים על המשמעויות של הבקשה הזו שלהם. אבל, בתגובה, ועדת ביקורת פנימית של השופטים מונתה וטענתה שגילתה שלא היה דבר מעולם. בימים האחרונים מופצים ברשת פרוטוקולי המשפט, שם נאמר בבירור "תדגימי לנו".

פרוטוקולים של בית המשפט

>> לפרוטוקולים המלאים של הקטע המדובר, הכנסו. אזהרה: התוכן איננו קל לקריאה.

הדיכוי שנעשה כאן הוא משולש. בפעם הראשונה, כשהשופטים ביקשו מהנערה להדגים כיצד אנסו אותה ונתנו לגיטימציה חברתית להשפלה כאמצעי לגילוי האמת. בפעם השנייה, כאשר הסתירו את מה שקרה וטענו שהנאנסת בדתה את הסיפור, ויצרו דה-לגיטימציה להעלאת טענות על דיכוי מיני כאשר הוא נעשה באמתלה של מסגרת מקצועית. בפעם השלישית, כאשר השקר שלהם ערער את האמינות של המוסד השיפוטי ויצרו סימן שאלה לגבי היכולת של נשים, ושל החברה בכלל, למצוא צדק בין כתלי בית המשפט, ובכך ניתנה לגיטימציה נוספת לאונס בעולם שבו אין דין ואין דיין.

בישראל ובעולם הטרדה מינית היא עדיין מותרת ומיניות של אישה עדיין אינה. המסרים האלה מגיעים מכל גורמי השלטון, הפוליטי, השיפוטי והתרבותי, ומחלחלים לתקשורת ההמונים ואלינו. נשים עדיין עוברות מסעות מייסרים כדי לחשוף את האמת, נשים מיניות עדיין חשופות לצליבה ציבורית ואנחנו עדיין צריכות, שוב ושוב ושוב, להצדיק את הלגיטימציה של מיניות נשית ולהסביר את ההשלכות של דיכוי מיניות נשית. כמאמר החמישייה הקאמרית: "אם בית המשפט יבקש מהתובעת להתכופף, זה יספק את הסנגור?". המציאות, מסתבר, עולה על כל סאטירה.

לתוכנית המקור שבה נחשפו קלטות החקירה המבישה:

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • "תגדלי זוג ציצים" | תרבות | סלונה 09/12/2013

    [...] למיילי סיירוס ולריהאנה מתבקשת. בעוד סיירוס וריהאנה הן תוצר של התרבות שיצרה אותן, אלן היא יוצרת של התרבות שהיא חיה בה. העימות [...]

  • פרשת אונס בת ה-12: לא להסדר הטיעון לאנסים! | בחדשות | סלונה 03/09/2014

    […] במערכת המשפט מנשבות רוחות רעות במה שקשור ליחס כלפי נפגעות אלימות מינית, מקדמת דנא. אפשר להוציא לאור ספר שלם שיעסוק בהתבטאויות שופטים כלפי נפגעות אלימות מינית, התבטאויות שכל כולן גסות רוח, אטימות, בורות, פחד, יהירות ושרירות לב. […]

  • אונס בת ה-12: אסור שזה יגמר בהסדר טיעון לאנסים! | בחדשות | סלונה 03/09/2014

    […] במערכת המשפט מנשבות רוחות רעות במה שקשור ליחס כלפי נפגעות אלימות מינית, מקדמת דנא. אפשר להוציא לאור ספר שלם שיעסוק בהתבטאויות שופטים כלפי נפגעות אלימות מינית, התבטאויות שכל כולן גסות רוח, אטימות, בורות, פחד, יהירות ושרירות לב. […]

בחזרה למעלה