תגיד כמה עוקבים יש לך ואגיד לך מי אתה

איך הגענו למצב המחפיר בו ילדים מחרימים ילדים אחרים כי "אין להם מספיק עוקבים באינסטגרם"? הכתבה ששודרה בחדשות 2 היא נורת אזהרה מפני עתיד עגום במיוחד

30/01/2018
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

לאחרונה שודרה בחדשות ערוץ 2 כתבה מטרידה במיוחד, בה התראיינה עמית, תלמידה שסיפרה בכאב כיצד בנות בבית ספרה לא התחברו איתה כי "אין לה מספיק עוקבים" באינסטגרם. "בכיתי כל היום בבית", חשפה מול המצלמות מי שאמורה לטייל עם חברותיה, לראות סרטים ולהיות בעיקר טינאייג'רית מאושרת ונטולת דאגות. המציאות האיומה הזאת, בה מדרגים אותך לפי מספר העוקבים שלך, היא מסוכנת, מטרידה ובעיקר - רדודה לחלוטין.

הכתבה העניקה הצצה לעולמם של הצעירים, אותם מכורי סמרטפנים שלא יכולים להעביר שעה בשקט מבלי לתעד את עצמם, והיא בעיקר מציירת עתיד מדאיג בו מהותו של האדם נמדד על פי הקהל שלו. בספר העתידני "נטופיה" שכתבתי לפני מספר שנים יחד עם גל מור, תיארתי עולם מבהיל בו כל אדם שמחובר לרשת המחשבות "מיינדז" נשפטים על פי ה-"human rank" שלהם וכל מי שצונח מהממוצע המקובל חוטף סנקציות ולבסוף, מסולק מהרשת ומהחיים עצמם. לא תיארתי לעצמי שכבר עכשיו יהיו אנשים שלא יתחברו לאחרים בגלל מספר עוקבים נמוך. האם תסריט האימה כבר מתחיל לרקום עור וגידים?

מאז ומעולם אנשים נמשכו למספרים, דירוגים ומדידות. הם עוזרים לנו לסדר את הכאוס סביבנו באופן מוסדר אבל יש נזק עצום במדידת בני אנוש ואנחנו לא סך עוקבינו. לצערנו, דור ה-z לא מכיר עולם בו אנשים טיפסו למעלה בזכות עצמם וקשריהם במציאות - בלי יוטיוב, בלי אינסטה, בלי מיוזיקלי ובלי פייסבוק.

הכתבה בחדשות:

נכון, החשיפה הגדולה מביאה עימה הזדמנויות מעניינות ונפלאות בחיים, שאולי בלעדיה לא היו מגיעות, אבל צעירים ומבוגרים כאחד אמורים לדעת שלמספר עוקבים אין משמעות אמיתית ובמקרים רבים, מדובר בפיקציה.  אין זה סוד שערך הלייק, כמו ערך העוקב, ירד בשנים האחרונות לאחר שצצו חברות שמוכרת לייקים, עוקבים, שיתופים ותגובות. אנחנו חיים בעולם מזוייף ולא ניתן כבר להאמין למה שרואים.

מדובר בתעשיית אשליות ולא סתם הוכח שהשהייה ברשתות החברתיות מחזקת את תחושת חוסר האונים והדיכאון בקרב צעירים בכל העולם. אנשים עסוקים בלהשוות למי יש חיים יפים יותר עד שהם שכחו לחיות את החיים עצמם, אי שם בחוץ. תתפלאו, אפשר להצליח בחיים גם בלי ואפילו לגלות, שלא רע לאכול במסעדה מבלי לצלם מהר מהר את המנה כדי שכולם יראו אותה.

עמית חדשות ערוץ 2

אם את הילדים של פעם הטריד מספר הגוגואים הנמוך שלהם, כיום הם מוטרדים מלא להיות פופולאריים לפי הסטנדרט העקום שהנחיל מארק צוקרברג. עצוב לשמוע את דבריה של אותה נערה בכתבה, ותהיו בטוחים שהיא לא לבד. לא מעט נערים ונערות חוששים למעמדם החברתי וחושבים שאם רק היה להם סלפי מחמיא יותר הכל היה נפלא. הם לא מפסיקים להעלות תמונות מתוך תקווה שיאהבו אותם. הערך העצמי שלהם ניזון מהבועה המפולטרת של אינסטגרם וביטחונם העצמי נגזר מכך שקיבלו אמוג'י לב בתגובות.

נייד צילום מסך

איך ממשיכים מכאן? הורים חייבים לקחת את ילדיהם הצדה ולהסביר להם מה חשוב בחיים. אף אחד לא יעשה את זה במקומם. אל תתנו להם לחיות רק על פי תורתה של דנה זרמון, "איט גירל" שנולדה עם כפית כסף בפה. בני נוער נחשפים לסיפורי ההצלחה ע"ש נטע אלחמיסטר, שיש לה 1.1 מיליון עוקבים באינסטגרם ומבחינתם להיות כמוה זה ה-חלום. קשה גם להאשים אותם מאחר ונטע קוטפת קמפיינים, זוכה בתואר "דוגמנית השנה" ומראה איך אפשר לבנות קריירה עסקית חכמה מבגדי ים, ביקיני ודאק פייס נצחי.

דנה זרמון צילום מסך

הגיע זמן להפסיק להאדיר את כוכבי האינסטנט אבל מאחר וזה לא יקרה מהר כל כך מומלץ למערכת החינוך לגייס מודלים לחיקוי והצלחה ללא חשבונות ברשתות  החברתיות, כדי שיספרו לכל התלמידים איך חייהם טובים יותר בלי לתת דין וחשבון יומי לעוקביהם. בינתיים כל מה שנותר להגיד לאותה צעירה בכתבה, שהרגישה חסרת ערך בגלל טיפשותם של אחרים, זה להתמקד בחיים עצמם. אין לה מה לרצות חברות עם אנשים שמודדים אחרים על פי פרמטרים כל כך ריקים מתוכן. עדיף להיות עם חברה אחת במציאות מאשר עם אלף עוקבות וירטואליות ולפעמים, עדיף להיות לבד.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה