"תגדלי זוג ציצים"

הזמרת הבריטית לילי אלן עושה בית ספר לעולם המוסיקה ומראה לכולם שאפשר לשלב אמירות פמיניסטיות חדות וגלויות גם בפופ טראשי. האידיאולוגיה הפמיניסטית מעולם לא הייתה כל כך קליטה

09/12/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

אם הייתי יכולה לבחור משפט אחד מתוך השיר החדש של לילי אלן, "Hard Out Here", שייחרט לנו בשיח וייהפך לשגור בפינו, זה היה המשפט "תגדלי זוג ציצים" ("Grow a Pair of Tits"), על משקל הביטוי "Grow a Pair of Balls", או בתרגום חופשי, תגדל ביצים ותהיה גבר. במשפט "תגדלי זוג ציצים", לילי אלן אומרת לנו: תהיי אישה, ללהיות אישה יש ערך בחברה לכשעצמו ואנחנו צריכות להפסיק לשים רק את הגבר כאידיאל החברתי. היא יוצרת מציאות שבה במקום ש"להיות גבר" משמעו להיות בעל מכלול התכונות הטובות מבחינה חברתית, "להיות אישה" הוא כזה.

אם הייתי יכולה לבחור יותר משפטים, הייתי בוחרת בכולם. כי השיר והקליפ החדש של לילי אלן הם לא פחות מרעידת אדמה מגדרית בעולם הפופ והם הופכים לחלוטין את כל הכללים הלא כתובים של העולם הזה.

הקליפ הרישמי, לשיפוטכם

תפקידך כאישה להיות זמינה למין

הכללים האלה, שתקפים הן עבור זמרים והן עבור זמרות, לרוב מכתיבים קליפ שבו נראה קבוצה של נשים עירומות, שרוקדות בצורה מינית ועושות תנועות שנחשבות כסקסיות, לרוב באמצעות ליקוק חפץ או שטיפת מכוניות כאשר המים והסבון זולגים על גופן. פעמים רבות הריקוד הוא סביב גבר ולרוב הן פאסיביות ולא נראה שהן לא מודעות לכך שמסתכלים עליהן. המסר הוא ברור: תפקידך כאישה להיות מינית וזמינה למין בכל רגע נתון, הערך שלך תלוי במראה שלך ואיך שאת זזה ואת צריכה להיות פאסיבית ולחכות שגברים יפנו אלייך, במקום לעצב את המציאות שאת נמצאת בה.

אבל, לילי אלן מוכיחה לנו שאפשר לעשות פופ טראשי כמו שאנחנו אוהבים, ושהוא יהיה פמיניסטי. לא פמיניזם מוסתר, לא פמיניזם משתמע, אלא מסרים פמיניסטיים חדים וגלויים ששרים אותם בקולי קולות עם המנגינה המקפיצה של השיר. עם משפטים כמו "אם הייתי מספרת לך על חיי המין שלי היית קורא לי שרמוטה", "יש תקרת זכוכית לפרוץ" או "היית רוצה שמישהו יחפצן אותך?", האידיאולוגיה הפמיניסטית מעולם לא הייתה כל-כך קליטה.

לילי אלן נלחמת לא רק במילים, אלא גם בקליפ עצמו. בתחילת הקליפ אנחנו זוכים לראות סצינה מעט גרוטסקית שלה עוברת ניתוח פלסטי כאשר המפיק שלה שואל: "איך מישהי מגיעה למצב הזה?", המנתח עונה: "חוסר של משמעות עצמית" והיא אומרת בהתנצלות "ילדתי שני ילדים" וממשיך ברקדניות מהכללים הכתובים, רק שהן נראות אמיתיות: הן רוקדות והשומן (המועט יש לציין) קופץ בדיוק כמו שהוא קופץ במציאות, ליקוק החפצים והתנוחות המיניות נראים כמו שהם נראים במציאות – אבסורדיים, ולאורך הקליפ רואים את המפיק (הגבר השמן המזדקן) מורה להן איך לרקוד.

לילי אלן - תגדלי ציצים

לילי אלן – מהפמיניסטיות המשפיעות ביותר בעולם

לילי אלן פרצה לתודעה שלנו ב- 2008 עם האלבום "It's Not Me, It's You", בו כיכב השיר הלא פחות פמיניסטי "Not Fair", שם היא מדברת בגלוי על הנאה של נשים ממין, על איך לרדת לגבר לא באה במקום ההנאה המינית שלנו ומתארת בצורה ריאליסטית את האכזבה של להישאר לא מסופקת אחרי שהגבר גומר. חיפוש נוסף בשיריה מעלה עוד רשימה של שירים עם מסרים פמיניסטיים וחברתיים: "22" שמדבר על איך החברה מתייחסת לנשים בנות 30, "Fuck You" שמתנגד לשנאה לקהילה הגאה ו- "The Fear" על התרבות הצרכנית ומה היא עושה לאנשים (וספציפית לנשים).

ההשוואה למיילי סיירוס ולריהאנה מתבקשת. בעוד סיירוס וריהאנה הן תוצר של התרבות שיצרה אותן, אלן היא יוצרת של התרבות שהיא חיה בה. העימות שלה עם הפרדיגמות המקובלות, החל משינוי השיח באמירה "תגדלי זוג ציצים" ובכך הפיכת ה"להיות אישה" לדבר חיובי בדיוק כמו "להיות גבר", דרך העברת אידיאולוגיה פמיניסטית יחסית כוללת בשירים שלה, בכך שהיא מתעסקת גם במיניות, גם בנשים כתוצר צרכני ותרבותי, גם בעיצוב התרבות הזאת בידי מפרסמים וגברים, גם באימהות וגם בעבודה, וכלה בהצגה על מסך של גוף אישה לא מושלם והגחכת המוטיבים המיניים בקליפים, הופכים אותה, לדעתי, לאחת הנשים הפמיניסטיות המשפיעות ביותר על העולם המערבי.

לילי אלן - תגדלי ציצים

המסרים של לילי אלן הם חשובים בעולם הפופ ויש לקוות שהם יחלחלו אליו בקרוב. התרבות הפופולרית מעצבת את תפיסותנו ויוצרות נורמות התנהגות והתייחסות, ולילי אלן היא משב רוח פמיניסטי רענן בעולם הזה. לפיכך נותר רק לאחל לה שני דברים: 1. תמשיכי 2. בואי לארץ.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה