תא העיתונאיות: בזכות הלוחמנות

תא העיתונאיות הוקם לפני כשנתיים, והוא פועל באופן מאוד אקטיבי כדי לקדם נשים בעולם התקשורת וכדי למגר תופעות שליליות באותו עולם שממנו הן באות

04/05/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

תא העיתונאיות. צילום: חן אריאלי

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן "זמן נשים", בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי.

למה בחרנו בהן?

כולם יודעים לומר ולכתוב מה לא בסדר (במיוחד עיתונאים), אבל רק מעטים קמים ומחליטים לפעול. תא העיתונאיות הוא התאגדות של כ-200 עיתונאיות בכירות, ש-30 מהן פעילות באופן אינטנסיבי יותר, וביניהן טל שניידר, הדס שטייף, אריאנה מלמד, ורד כהן ברזילי, טל לאור, ליאת שלזינגר, לינוי בר גפן נעמי דרום, ענת סרגוסטי ושרון שפורר. תא העיתונאיות הוקם לפני קרוב לשנתיים בתמיכת ארגון אג'נדה (היום מכונה: "אנו") ומרכז "שוות" במכון ון ליר, במטרה לפעול למען קידום נשים בעולם התקשורת הישראלי.

מהי תרומתן לקידום נשים?

אמנם האסוציאציה הראשונה שעולה מתא העיתונאיות היא פרשת עמנואל רוזן והדס שטייף, אבל יש עוד לא מעט נושאים שקודמו בזכותן, כמו הדרישה שיופיעו יותר נשים בפאנלים בטלוויזיה, גם בנושאים בטחוניים ומדיניים, וכבר החודש פורסם כי הרשות השנייה מקימה ועדה לבחינת הנושא. מהלך נוסף וחשוב שתא העיתונאיות מקדם בימים אלו הוא כתיבת קוד אתי בהקשר של ראיונות בתקשורת של נפגעי תקיפה מינית, זאת בעקבות הראיון (המיותר!) בחדשות ערוץ 10 עם ילדה שהותקפה מינית.

מהי תרומתן למען שוויון וצדק בחברה?

ברגע שיהיה שוויון, נחיה בחברה צודקת יותר. לגברים ששאלו למה בתא העיתונאיות יש רק נשים, השיבה ענת סרגוסטי ביוני 2013 - "כשאתם תסרבו להופיע בפאנלים שאין בהם אף אישה, כשאתם תסרבו לכתוב בעמודי דעות שאין בהם אף אישה, כשאתם תגידו שאתם לא מוכנים לדבר בתוכנית שאין בה ייצוג שווה לנשים - אז נשמח להזמין אתכם להשתתף בכנס תא העיתונאיות. זה בידיכם, חברים".

במה הן בולטת בתחום עיסוקן?

לא מובן מאליו שנשים עסוקות ומובילות בתחומן יפנו זמן ויתאגדו לטובת מטרה חברתית, ונראה שהן עושות זאת מצוין ללא אינטרגות או אינטרסים אישיים (להבדיל ממקרה דפני ליף וחבריה למאבק). מה גם שהן מקבלות לא מעט התנגדויות וביקורת מאנשי תקשורת. יובל יועז כתב מאמר ב"גלובס" (שהוסר מהאתר מכיוון שהיו בו אי דיוקים) וכינה אותן "תא טרור". ניצן חן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, אמר בראיון ל"אייס" כי "אני בעד תא העיתונאיות אבל טוב יעשו אם יספרו עד 10 בטרם יחרצו את דינו של אדם, ולא ינסו לשחק את אלוהים".

מה היינו מצפות לראות מהן בעתיד?

שימשיכו בדרך החשובה שהן התחילו, שיצליחו לגרום למקבלי ההחלטות בתקשורת לחשוב בצורה שונה ממה שהם הורגלו עד היום בהקשר של נשים, ושיעלו את המודעות לחשיבות של שוויון בין המינים בתקשורת, ובאופן טבעי פעולות אלו ישפיעו גם על שאר תחומי החיים. 

תגובת תא העיתונאיות:

"חברות תא העיתונאיות שמחות וגאות על הבחירה בתא להשתתף בפרויקט מיוחד ומעצים נשים, כאות הוקרה על פעילותו. זו הייתה שנה אקטיביסטית ומלאת מעש. בתקופה מאז נוסד התא ופועל במרחב הציבורי חלה עלייה משמעותית במודעות למצבן של נשים בעולם התקשורת. חל שינוי ושיפור משמעותי בהפיכת סביבת העבודה לנשים בתקשורת לבטוחה ומכבדת. מועצת הרשות השנייה הקימה בימים אלו ועדה אשר בוחנת את נושא ייצוג הנשים בתקשורת - פרי עבודת וועדת הרגולציה של תא העיתונאיות מול מוסדות שונים בתקשורת, והעשייה היא רבה ומגוונת. תא העיתונאיות פועל וימשיך לפעול למען ביסוסן וקידומן של נשים בעולם התקשורת ומזמין עיתונאיות נוספות מכל כלי התקשורת להצטרף לעשייה".

צילום: חן אריאלי

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה