6 נשים ששינו את הספורט

הן פרצו מחסומים, הפריכו דעות קדומות וניצחו גם כשאיש לא נתן להן סיכוי. פרק מתוך הספר "האוניברסיטה הקטנה של הספורט"

05/08/2012
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS

מאת: רונן דורפן ואלון זנדר

פאני דוראק. נשים יכולות לשחות

דוראק, ילידת סידני שבאוסטרליה, הייתה השחיינית הטובה בעולם בעשור השני של המאה העשרים. בשלב מסוים היא החזיקה בכל שיא עולם בסגנון חופשי, מ־100 מ' ועד מייל (1,608 מ').

באולימפיאדת 1912 בשטוקהולם החליטה התנועה האולימפית לכלול לראשונה תחרויות שחייה לנשים בתכנית המשחקים, אבל באוסטרליה השמרנית של אז היה איסור על נשים לשחות בתחרויות בנוכחות גברים. המעניין הוא שאת האיסור הזה הטילו דווקא נשים ששלטו בהתאחדות השחייה לנשים באוסטרליה. גם הארכיבישוף של סידני התנגד ואמר כי דוראק עלולה "לשבור את מרקם החיים באוסטרליה".

הישועה הגיעה מראש עירייה מקומית ליד סידני, שהחליט להתיר לדוראק ולשחיינית נוספת, מינה ווילי, להתאמן בבריכה שבשטח שיפוטו. כדי להתגבר על סירובו של הוועד האולימפי האוסטרלי לממן את נסיעת השחייניות, החל מסע התרמה גדול למענן. דוראק זכתה במשחה היחידות היחיד במשחקים, 100 מ' חופשי, ווילי הגיעה שנייה.

.

איימי ג'ונסון. נשים יכולות לטוס

איימי ג'ונסון הייתה טייסת הרפתקנית בתקופה שבה טיסה נחשבה במידה רבה לאירוע ספורט. ג'ונסון הפכה לגיבורה לאומית באנגליה בזכות כמה מבצעי טיסה ייחודיים: ב־1930 היא הייתה האישה הראשונה שטסה סולו מאנגליה לאוסטרליה; וב־1931 הראשונה שטסה ביום אחד מלונדון למוסקבה. משם המשיכה מעל סיביר ליפן, ושברה את שיא המהירות בטיסה מאנגליה ליפן. ב־1932 קבעה שיא מהירות לטיסה מלונדון לקייפטאון, ושיפרה את שיאו של בעלה, ג'ים מוליסון. ב־1934 קבעו השניים את השיא לטיסה מאנגליה להודו.

ג'ונסון לא הסתפקה בהישגיה בתחום הטיסה והייתה מהנשים הראשונות שהתחרו במסלול הלוז' (מזחלת קרח שבה נעים המשתתפים כשראשם לפנים) המפורסם קרסטה, בסנט מוריץ שבשווייץ. בגלל איסורים שונים היא עשתה זאת מחופשת לגבר.

ג'ונסון שירתה כטייסת תובלה במלחמת העולם השנייה ונהרגה בטיסה ב־1941. מאז הופקו ארבעה סרטים ומחזות על חייה.

/

גרטרוד אדרל. נשים יכולות לצלוח את הלמאנש

גרטרוד אדרל הייתה שחיינית אמריקאית ממוצא גרמני והאישה הראשונה שצלחה את תעלת למאנש. ב־1926 שחתה אדרל מצרפת לאנגליה בתוצאה מדהימה לאותם זמנים - 14 שעות ו־30 דקות, ושיפרה ביותר משעתיים את שיא הגברים בתעלה. בין הנשים החזיק שיאה מעמד 24 שנים, אף שנאלצה לשחות כמעט 56 ק"מ בגלל הרוחות הקשות, ואילו המסלול הישיר של המשחה הוא רק 33 ק"מ.

מלבד המשחה הלא פשוט, נתקלה אדרל במחסום בלתי צפוי: היא אפשרה רק לעיתונאי מ"ניו יורק דיילי ניוז" להיות על הסירה המלווה, משום שהעיתון מימן את ניסיון הצליחה, אך עיתונים מתחרים שכרו סירה בעבור הכתבים שלהם ובאופן מביש ניסו להתקרב אליה, כדי לגרום לה לגעת בסירה ולהיפסל.

למצעד הניצחון של אדרל ברחובות ניו יורק הגיעו שני מיליון איש, אבל לאחר מכן הפכו חייה לקשים למדי. במהלך צליחת התעלה היא כנראה נפגעה באוזניה, וב־1929 כבר הייתה חירשת כמעט לחלוטין, וארוסה נטש אותה מסיבה זו. היא חיה עד גיל 98.

.

קתרין סוויצר. נשים יכולות לרוץ מרתון

ב־1967 נרשמה קתרין סוויצר, סטודנטית בת 20 מאוניברסיטת סירקיוז, למרתון של בוסטון. תחת הקטגוריה "שם פרטי" היא רשמה רק ראשי תיבות כדי להסתיר את העובדה שהיא אישה, ומאמנה האישי הלך במקומה למשרד התיירות כדי לקחת את מספר הרץ שלה. האמת היא שהתקנון לא אסר על נשים להתחרות במרתון בוסטון, אבל זו הייתה אפשרות שאיש לא העלה על דעתו, משום שהריצה הארוכה ביותר בתכנית האולימפית לנשים באותה תקופה הייתה 800 מ'.

בשלב מסוים בריצה נודע לאחד ממנהלי המירוץ, ג'וק סמפל, כי בין הרצים נמצאת אישה, והוא הגיע למקום כדי לסלק אותה מהמרתון. האירוע, שהתרחש לאחר חמישה ק"מ, הונצח בתמונת עיתונות מפורסמת, שבה נראה בן זוגה של סוויצר, טום מילר, רץ לצדו של סמפל והודף בכתפו את העסקן אל עבר המדרכה. סוויצר סיימה את הריצה ביותר מארבע שעות, מפוחדת מהאפשרות שתסולק מהריצה בכל רגע.

מ־1972 הורשו נשים להשתתף במרתון באופן רשמי, וסוויצר השיגה בו תוצאה של 2:51. ב־1984 צורפה הריצה לתכנית האולימפית.

/

קים קלייסטרס. נשים יכולות ללדת ולחזור ולנצח

קים קלייסטרס, הטניסאית הבלגית, הדהימה את העולם כשפרשה בגיל 23 מטניס, קצת אחרי שהשיגה את המקום הראשון בעולם ואת אליפות ארצות הברית. הסיבה: רצון להקים משפחה. ואכן, קלייסטרס ילדה בפברואר 2008 את ג'ייד.

קאמבק נראה מאוד בלתי סביר: מאז זכייתה של איבון גולאגונג האוסטרלית בווימבלדון ב־1980, ניסו רק שמונה נשים לחזור לסבב הטניס המקצועני אחרי שילדו, כולן ללא הצלחה. אבל הזמנה למשחק ראווה בווימבלדון - שבו שיתפה פעולה עם טים הנמן במשחק זוגות נגד שטפי גראף ואנדרה אגאסי - עוררה אצל קלייסטרס את הניצוץ, והיא החליטה לחזור.

התוצאות היו מהממות: בטורניר השלישי בלבד מאז החזרה היא זכתה באליפות ארצות הברית. בדרך היא ניצחה את האחיות ונוס וסרינה וויליאמס, ובגמר גברה על קרולין ווזניאקי. כעבור שנה הגנה על תוארה.

/

יהודית פולגר. נשים יכולות לשחק שחמט

ב־1976, כשנולדה יהודית פולגר, שחמטאית יהודייה־הונגרייה, שום אישה עדיין לא השיגה תואר רב־אמן בשחמט. אומנם תואר זה הוענק לאלופות העולם, אך הוא מעולם לא הושג על פי הקריטריונים הרגילים.

יהודית פרצה את כל מחסומי המגדר בענף שבו פיגור הנשים הוא רק תוצאה של דיכוי אינטלקטואלי. היא הפכה ב־1991 לאדם הצעיר ביותר, גבר או אישה, שהשיג תואר רב־אמן בשחמט, כשהייתה בת 15 שנים וארבעה חודשים, ושברה את שיאו של בובי פישר, אלוף העולם האמריקאי שהכריז בעבר שינצח כל אישה גם אם יוותר על פרש.

/

* הטקסט לקוח מתוך הספר "האוניברסיטה הקטנה של הספורט", שכתבו העיתונאים רונן דורפן ואלון זנדר. הוצאת גורדון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה