שרת התרבות והספורט שלנו: נעמי בלוך פורטיס

שמה לא מתגלגל בקונצנזוס אבל המנהלת בדימוס של להקת המחול "בת שבע" יכולה להביא לעולם תרבות הישראלי את המעוף, היצירתיות והממון שחסרים בו

11/09/2012
שלחו לחבר
 תגובות 
» קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS
» באה מהשטח. בלוך פורטיס (צילום: עמית ישראלי)

בממשלת ישראל ה-32 מכהנות שלוש שרות, הבולטת והבכירה מהן היא לימור לבנת, שרת התרבות והספורט. לצד הביקורת על ליבנת יש גם המרוצים מהישגיה, אך לטעמנו נעמי בלוך פורטיס המייצגת דור אחר, גישה אחרת, משוחררת יותר וממלכתית פחות - יכולה לרענן את תחום התרבות. רונית הבר, העורכת הראשית של סלונה, מנמקת את הבחירה: "כשאני מסתכלת על מה שקורה בארץ בתחום התרבות, הפוטנציאל היצירתי מצד אחד מול היעדר הממון מצד שני, הכי הייתי רוצה לראות בתפקיד הזה אישה בעלת חזון, מישהי נטולת אגו פוליטי, אוהבת אמיתית של תרבות 'גבוהה' למרות שהיום זאת כמעט מילה גסה, שמסוגלת לחבר את ישראל לעולם הגדול, להעריך תרבות מכל הסוגים והרבדים. מישהי שהיא מנהלת תותחית".

נעמי בלוך פורטיס החלה את דרכה בשנות השמונים, כרקדנית מחול מודרני בסטודיו של רנה שיינפלד. בהמשך נסעה בעקבות הקריירה של בן זוגה, רמי פורטיס, לבלגיה, שם הקימה להקת מחול פרינג'. כעבור שנים אחדות היא פרשה ממחול ודרך ידידה הטוב אבי קייזר הכירה את הכוריאוגרף והמנהל האומנותי אוהד נהרין. השניים הפכו במהרה לשותפים לדרך ולעשייה וביחד הצליחו להביא את להקת בת שבע לפסגת המחול העולמית, עם פרויקטים בינלאומיים פורצי דרך, הרחבה משמעותית של קהל הלהקה, שיתופי פעולה ועוד. פורטיס גם הקימה ללהקה מערך אגודת ידידים לתמיכה בלהקה, בארץ, באוסטרליה ובארה"ב. בעבר הקרוב, הוזכר שמה כמועמדת לתפקיד מנכ"ל תאטרון "הבימה" אבל היא הודיעה שהיא אינה מעוניינת בתפקיד. בשנתיים האחרונות, מאז פרשה מניהול "בת שבע" נעמי בלוך פורטיס משמשת מנהלת מקצועית של תוכנית ניהול תרבות ואמנות בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב (אגב, היא מעולם לא למדה ניהול בצורה פורמלית), ומנהלת את "עונת התרבות בירושלים".

אוהד נהרין חושב שהיא בהחלט מתאימה למלא את התפקיד והוא מסביר: "הרקע של נעמי כרקדנית, אישיותה ובייחוד הניסיון שצברה ב- 20 שנות עבודתה בבת-שבע מעצבים את צמיחתה כמתאימה ביותר לתפקיד. אני מכיר את נעמי כאדם חרוץ, נאמן ובעל יכולת ליזום ולממש חזון".

אתה חושב שיש לה את הכישורים המתאימים למלא תפקיד של שרה בממשלת ישראל?

"בהיותה חלק מלהקת בת-שבע היא נחשפה ולקחה חלק בניהול ארגון ששם דגש על מצוינות וערכים אנושיים אוניברסליים. מקום בו לאום, דת וגזע לא מילאו כל תפקיד בקבלת החלטות חשובות. היא יודעת לזהות כישרון, פוטנציאל והיא מבינה לעומק את המבנה הארגוני של גופים אמנותיים. יש לה ידע בשיווק ופרסום ויצירת תכנים מילוליים מדוייקים".

נהרין מציין גם תכונות נוספות של פורטיס שיכולות לסייע לה במילוי התפקיד, למרות חוסר הניסיון הפוליטי: "היא מבינה ומכילה בהתנהגותה ציבוריות, ממלכתיות, שיתוף פעולה, דאגה למיעוט, חופש ביטוי, טעם טוב, מידה.הבנתה בתחומי יצירה שונים רחבה והיא מסוגלת להגיש ולהכיל  בהבנה נושאים הקשורים בכתיבה, אמנות פלסטית, קולנוע, תיאטרון ומוסיקה. הידע שלה הוא עדכני והסקרנות והאנרגיות - עצומות".

רונית הבר: "נעמי פורטיס, ששמה אולי לא מתגלגל בקונצנזוס דווקא בגלל שהיא פעילה מאחורי הקלעים, עונה לטעמי לכל דרישות התפקיד. הרקורד המקצועי שלה, התנופה שלה, הראייה הרחבה והיכולת לגבש חזון  ולהוציא אותו לפועל כמו שהיא עושה עכשיו בירושלים, הופכים אותה מבחינתי לגברת הראשונה של התרבות".
« נהנית? הירשמי לניוזלטר של סלונה

כתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה