שרת הביטחון שלנו: ציפי לבני

די לשלטון הגנרלים: דווקא אישה עם רקע מדיני, יכולה להביא למשרד הביטחון את הגישה האזרחית והשפויה שמעולם לא שררה בו. ציפי לבני היא הבחירה שלנו

11/09/2012
שלחו לחבר
 תגובות 
» טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS
» המלחמות מתנהלות בבית. לבני (gettyimages)

כה מעט נשים שירתו ברחבי העולם בתפקידי שרות בטחון עד שניתן לזכור אותן שלא מן הכתב. לבטח אי אפשר לשכוח את שרת הבטחון הספרדית (אשה ראשונה בתפקיד), כרמה צ'אקון, סוקרת מסדר חיילים כשבטנה בין שיניה. יחידות סגולה אחרות מילאו את התפקיד הקריטי ויש להניח כי הצבא והבטחון היו ויהיו, ככל הנראה, המאחז הגברי האחרון. הן בעולם ובוודאי בישראל.

בעולם המודרני נתקבעה לה סתירה עמוקה בין נשים לבין השמירה על החיים, בין נשים לבין הגנה ומודיעין. צבאות ועיסוק בטחוני היו לכל האורך ההיסטוריה מהלכים התקפיים, אך האם בעולם המודרני, כשמלחמות מתנהלות באמצעות דעת הקהל, מוכרעות בשדה הקרב התקשורתי, ומתבססות על עומק מודיעיני, האם דווקא הלוחמים המנוסים, שריח הדם ושריקות האש, ליוו אותם אישית, הם המנהיגים המתאימים לבטחון?

בממשלת הנשים של סלונה, ציפי לבני היא שרת הבטחון. הפוליטיקאית הישראלית בעלת הנסיון המדיני הרב ביותר, השרה האחרונה בישראל (נכון להיום) שישבה צמוד עם ראשי הרשות הפלסטינית וניהלה מו"מ מורכב, לרבות דיאלוג בנושאי בטחון. לבני נחשפה בשנים האחרונות באופן עקבי לחומרים מודיעניים מסווגים, הן בתפקידה כשרת החוץ והן לאחר מכן בתדרוכים שקיבלה כיו"ר האופוזיציה. למעט גולדה מאיר, לבני היא היחידה (מבין הנשים) שהיתה ממלאת מקום ראש הממשלה וגם שרת חוץ. במהלך 2006 היתה חלק מ"פורום השבעה" קבינט קבלת ההחלטות במהלך מלחמת לבנון השנייה. בעדותה בפני ועדת וינוגרד, סיפרה על הלחץ שהפעילה על ראש הממשלה לפנות לנתיב המדיני והדיפלומטי, החל מן הרגע הראשון של המלחמה, כשהיא עוד חשבה שמדובר במבצע מוגבל בזמן.

האם היא מתאימה לתפקיד? "התשובה היא כן", אומרת ענת סרגוסטי, מנכ"ל אג'נדה, מרכז ישראלי לאסטרטגיה תקשורתית. "המלחמות האחרונות אצלנו התנהלו בעורף וצריך לחשוב על הבית וזהו חלק מתפקידו של שר הבטחון. אמנם לבני היא מעין 'גבר בחצאית', אבל אני בהחלט מצפה ממנה שתביא משהו אחר”.

האם ישראל מסוגלת לעכל אישה בתפקיד שרת הבטחון כיום?

“לצערי ממש לא. בעקבות שירותו של עמיר פרץ בתפקיד, תמיד יגידו שמי שאין לו רקע בטחוני לא יכול וכיום יש רק אישה אחת במטכ"ל והיא לא מרקע של לחימה".

ואכן ללבני אין רקע בטחוני, כי שנותיה בתור צעירה בשב”כ לא ממש נחשבות כרקע?

“כאן הטעות. אנחנו תמיד חושבים באותם הדפוסים. על מינוי של שר בטחון, שהיה רמטכ"ל ומי שחושב על אוגדות ומערכי הכוח. אבל אצלנו המלחמות מתנהלות בבית ולא בחזית ולבני צריכה להביא חשיבה והתנהלות אחרת לתפקיד.”

בעז גאון, מחזאי ופובליציסט, אומר שמערכת הבטחון "היא המעוז הגברי האחרון במובן הרע של המילה. מצחין בחדרים האלה, מזיעה, טירוף ותאוות מלחמה. זה באוויר ובמים. זו תורת הרוב, אין שם פשוט מספיק נשים. הסיבה שלבני מתאימה למשרד הבטחון היא פשוטה. כי משרד הבטחון לא ירצה בה, כי היא נתפסת כמי שלא מקדשת את הבטחון. היא אמנם לא טובה בקבלת החלטות קשות, ואני חושש שאומץ הלב הציבורי שלה אולי לא מספיק. מנגד אישה, כל אישה, ואני מקווה שזו לא הכללה גסה מדי, תביט החל מן היום הראשון על המערכת הגברית הזו בעין קצת משועשעת, קצת מזועזעת. אני מאמין שלבני היא גם אישיות שלא תייצר אנטגוניזם ברגע הראשון שתכנס למערכת הבטחון".

ומה לגבי העדר הניסיון?

“איזה נסיון בטחוני בדיוק היה לאולמרט לפני שהיה ראש ממשלה? או לבנימין נתניהו, שהיה לוחם בסיירת מטכ"ל לפני המון שנים? הסיכוי שלבני תייצג את אזרחי ישראל בתוך מערכת הבטחון גדולה יותר מכך שכל גבר אחר יעשה זאת. גבר פשוט ישאב לתוך המערכת הפנים ארגונית הזו, לתוך המערכת הגברית-מצ'ואיסטית-שובינסטית. אישה תתפה להם פחות.”
« נהנית? הירשמי לניוזלטר של סלונה

כתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה