שרה נתניהו וחנין זועבי: הנשים השנואות בישראל

שרה נתניהו הפכה לנשק השימושי והיעיל ביותר בידי מתנגדי נתניהו, בעוד חנין זועבי היא הסדין האדום שאפילו יאיר לפיד מנפנף בו. כמה קל לשנוא נשים ולהאשים אותן בכל, במקום להתמודד עם הבעיות האמיתיות של החברה שלנו

03/02/2013
רונן טל קבלו עדכונים מרונן
  • RSS

אם לסמוך על הפרשנים הפוליטיים, לסיבה היחידה שעלולה למנוע את כניסתו של נפתלי בנט לממשלה קוראים שרה. בגלל שרה – או בזכותה – ממשיך נתן אשל לצאת ולבוא בלשכת ראש הממשלה כאילו לא התחייב לשמור על מרחק מהחיים הציבוריים. היא המקור לכל המינויים וההתפטרויות בסביבת נתניהו. אם רק תנופף באצבעה, הוא ימהר לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. וללא התערבותה – שבאה מלב דואב של אמא רחימאית – גלעד שליט היה ממשיך להירקב עד היום בשבי החמאס.

שרה נתניהו היא הנשק השימושי והיעיל ביותר בידיים של מתנגדי נתניהו – וגם בקרב נאמניו לשעבר שהורחקו ממעגל המקורבים ומחפשים הסבר לכך שסר חינם. בהחלט ייתכן שהפרסונה הציבורית שלה, המבוססת על עדויות המורחקים, מדויקת ונכונה: שהיא אמנם האישה האובססיבית והמענישה, שמתערבת בכל מינוי ונשבעת לנקום בכל פקיד שסרח. אבל האם היא נושאת לבדה באשמה? ברור שלא. מי שמטיל עליה את האחריות לכל עוולה שמתרחשת בסביבת נתניהו בעצם פוטר אותו מאחריות, הופך אותו לקורבן. אבל מה לעשות שבפעם האחרונה שבדקתי – בחרנו בו, לא בה.

זוהי אסטרטגיה שוביניסטית עתיקה כאורך הדיכוי הנשי עצמו: להאשים את הרעיה. זה עבד יופי אצל בן גוריון ופולה, אצל יצחק רבין ולאה. הילרי קלינטון הייתה מטרה להתקפות אינסופיות בקדנציה הראשונה של ביל (בקדנציה השנייה הוא חימש לבדו את אויביו בפרשיות פולה ומוניקה). יוקו אונו פירקה לבדה את הביטלס, קורטני לאב את נירוונה. הן אמזונות שמוצצות את לשד הגברים שאיתן; ליליות סוררות שישאירו את בני זוגן נטולי סיפוק, חצי תאוותם בידם; מדוזות עם נחשים במקום תלתלים. הגברים שלהן הם לא יותר ממפיונים תמימים בקמפיין גורף להשתלט על העולם.

אבל אם שרה היא אישה שטן, שלא מאפשרת לנתניהו למשול כיאות, זוהי אחריותו הבלעדית להרחיק אותה מסביבתו, למנוע ממנה להתערב בניהול המדינה. אבל בלי שרה נצטרך להישאר עם נתניהו לבדו – עם חולשתו, הססנותו, ניתוקו המוחלט מהצרכים האמיתיים של האזרחים, החלטותיו המזיקות בזירה הבינלאומית, הקואליציות הגרועות שהקים, הסכסוכים המיותרים שקידם, החוקים האנטי דמוקרטיים שיזם. בלי שרה נצטרך להודות שזה האיש שבו בחרנו –בקלפי, באופן חופשי – למרות כל מה שאנחנו יודעים (או בעצם לא יודעים) על עמדותיו, החלטותיו ושותפיו הטבעיים. כששרה בסביבה יש את מי להאשים. כשהיא איננה, אנחנו נשארים לבד עם ביבי.

חנין זועבי, צילום: יח"צ

אבל לא צריך להיות רעיה או בת זוג כדי לנקז את כל הרעל הנשי הארכיטיפי הישן. תשאלו את חנין זועבי. הח"כ היוצא יוחנן פלסנר כבר שלח אותה לעזה, שתסביר לאימאמים של החמאס את רווקותה החשודה. יאיר לפיד, נביא הפוליטיקה החדשה, שמר לה את הצהרתו הפוליטית המחייבת הראשונה. לא רק שאין בכנסת שלנו מתנדבים להקים איתה גוש חוסם, אפילו אנשי מרכז-שמאל שבכל הזדמנות אחרת מזהירים מהכרסום בדמוקרטיה, היו מוכנים לספוג את פסילתה.

כשלפיד אמר שאין גוש חוסם עם זועבי, הוא התכוון לכך שלמיליון וחצי אזרחים ישראלים אין נציגות לגיטימית בעיניו. הוא יכול היה להזכיר את אחמד טיבי, הדוד הלץ שהעברית שלו כה מצוחצחת שייתכן בכלל שהוא אחד משלנו. או מוחמד ברכה, אחד הח"כים החברתיים הפעילים ביותר וסגן יו"ר הכנסת היוצאת, שבקושי מוכר לרוב הציבור הישראלי. אבל אין כמו שמה של חנין זועבי – שאגב מעולם לא עברה על שום חוק - לאחד את השורות. היא שנואה על כה רבים מאיתנו בגלל שהיא מעזה לאתגר את הסתירה המובנית בין ציונות לדמוקרטיה, בגלל שאינה מצדיעה בכל פעם שהיא רואה חיילים במסדר. היא לא לבד. אבל הדרך הכי טובה להתמודד מולה היא להזכיר לעצמנו ולה שהיא אישה. תשאלו את שרה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה