שקיפות זה קמפיין לעצלנים

הבטחות כמו שקיפות, עיר חכמה, ייצוג נשי הולם וראש חדש או צעיר יככבו במסע הבחירות המוניציפלי הקרוב, אבל סיסמאות יפות והבטחות לא יספיקו לניקוי הנדרש במערכת ולהשבת אמון הציבור

12/07/2018
הילה טוב קבלו עדכונים מהילה
  • RSS

אתמול ציינה הדמוקרטיה המקומית 100 ימים לבחירות. זה זמן שאנחנו, התושבים, אמורים להגדיר מה חשוב לנו ומהם גבולות היחסים עם האח הקטן, המוניציפלי, אבל בפועל כל מה שמתעורר בנו זה פיהוק מיוזע של אמצע יולי. הסטטיסטיקות של השנים הקודמות מלמדות שלרובנו אין כל עניין בנושא. ובכל זאת יתכן שהשנה אפשר לשנות את רף ההתלהבות המקומי.

ב-1974 התמודד סבא שלי על ראשות העיר רחובות והפסיד את הבחירות למועמד מתחרה . ארבע שנים אחר כך נשפט ראש העיר המנצח ל 9 חודשי מאסר בגין קבלת שוחד מקבלן שהפך לעד מדינה. זו היתה הפעם הראשונה והאחרונה שבחירות מוניציפאליות עשו לי את זה. הקלות שבה אפשר לחצות קווים אדומים ולנצל את הכוח הציבורי הבהילה והבחילה אותי. כידוע, ראש העיר ההוא לא לבד. לאורך השנים החליפו אותו בתאו נבחרי ציבור מפוקפקים מהליגה המקומית וכמובן שגם הארצית. אלה כמו אלה הפכו את בית הכלא למקום בו פוליטיקאים פורשים לנוח בין אקט פוליטי אחד לשני. הנורמה המושחתת של הפוליטיקה שלנו הפכה למטרד אזרחי, וכך קורה שלמרות שרוב הבוחרות והבוחרים בישראל לא סוחבים על גבם ביצה מוניציפלית פרטית של שחיתות הם נמנעים מלדלג בין אדוות הסחי הציבורי.

1974: סבא מתמודד על ראשות העיר רחובות (אלבום פרטי)

לקראת הבחירות המוניציפליות שיתקיימו בחורף הקרוב אני לפתע מוצאת את עצמי מעורבת בהן מתוך תשוקה לדבר. מערכות הביוב נותרו כשהיו, ואליהן קולחים גם מערכות יחסים אפורות ואחרות של המעורבים בדבר, אבל נדמה לי שמשהו חדש קורה במקביל. עדין וחמקמק מכדי לקרוא לו בשם או לדעת איך ישפיע ובכל זאת נוכח. שלושה מפתחות אזרחיים חדשים עשויים להוריד את גובה המים של המדמנה הציבורית המקומית, ולהפוך את הבחירות המקומיות לאסים המנצחים של הדמוקרטיה.

צעירים: ג'סינדה ארדרן, ראש ממשלת ניו זילנד וסבסטיאן קורץ, קנצלר אוסטריה (Fiona Goodall/Jack Taylor Getty Images

הראשון הוא הטרנד הבינלאומי של מנהיגים צעירים (בגיל או בניסיון הפוליטי) שמנסחים בצורה חדשה מה זו עיר, מהם התפקידים שלה, איך בונים קהילות ואיך שומרים על הזכויות של הפרטים שחיים בהן. התודעה האזרחית השנייה קשורה לשיח המתפתח על העיר החכמה שמציתה את הדמיון, ממציאה עולמות והופכת את הביוב העירוני לכר של פתרונות טכנולוגיים וחברתיים מלאי תשוקה. ולמרות שאף אחד לא יודע לחזות לאן תתפתח העיר החכמה, כבר היום היא מאתגרת את היצירתיות ופורמת את החוזה המיושן בין הרשות לתושבים. העצמה השלישית צמחה מהרחוב, מהסלידה הכרוכה בהשתקה, הפחדה ושליטה באנשים בכלל ובמחצית מאוכלוסיית העולם, נשים, בפרט. קמפיין תתמודדי! הקמפיין הבינלאומי #metoo ובעיקר הבשלה של נשים למציאות בה הן אלו שקובעות את עתידן מצרפת לקו הזינוק מתמודדות חדשות. הנשים המתמודדות יביאו איתן לעולם המוניציפאלי חוויות, מחשבות, סדרי עדיפויות ואפילו לקסיקון של מילים ותובנות חדשים.

פוליטיקה היא ביטוי של הלך הרוח מהרחוב. לכן סביר להניח שהבטחות כמו שקיפות, עיר חכמה, ייצוג נשי הולם, וראש חדש או צעיר מודפסות ברגע זה על יריעות ענק בבתי דפוס ובפידים של המתמודדים בפייסבוק. אבל סלוגנים שמנופפים בדגלי התודעה האזרחית בלי הרחבה או פיתוח של הרעיון הם סמרטוט אדום לבוחרים. גן עדן למתמודדים עצלנים. הם לא ינקו את הדם הישן והרע שזורם בין התושבים לפוליטיקה. הם גם לא יבנו את העיר או הכפר החדשים שהם מבטיחים לבנות בשבילנו.

מועמדים ראויים הם כאלה שמייצרים ערך אמתי לחברה. שיש להם עמדה מהותית, ערכית שהם מצהירים עליה, ומתוכה הם יקבלו החלטות, ינהלו תהליכים וימציאו פתרונות חדשים. הסלוגנים שלהם מפתחים את הרעיונות שהתודעה האזרחית המשותפת הציפה. שקיפות היא מילה חלולה כל זמן שאין לנו מושג איך היא תראה במציאות המקומית שלנו. גם כוח נשי הוא לא מהות אלא רק פוטנציאל שצריך לממש.

45 מהנשים שמתמודדות בבחירות המקומיות הקרובות (צילום: תמר מצפי)

 

תקופת החיזור המוניציפלי בעיצומה וזו הזדמנות לעצב יחסים חדשים עם בית הנבחרים המקומי, לטשטש את הגבולות הישנים בין הרשות לתושבים. הכוח שהיה שמור באופן מסורתי לראש.ת העיר נמצא עכשיו בידיהם של האקטיביסטים האורבניים. הם הרוח של המקום והם מרכז הידע האמיתי, הם הרחוב. "בית העיריה" הוא דינוזאור ישן ומסורבל שהגיע הזמן להרוס, גם אם בינתיים רק באופן סימבולי. העיר החדשה מנסחת את עצמה ברחוב, ברשתות החברתיות, בקבוצות הווטסאפ של הורי הגן, ושל הסוחרים ברחוב. ראש בעיר החדשה הוא לא מי שיודע יותר מהתושבים שלו או ממתמודדים אחרים, אלא מי שיודע להקשיב ולבנות עם התושבים את הסיפור של העיר: ההרגלים, הצרכים, הערכים החברתיים. מי שמחלק את הכסף והמשאבים בין התושבים ולכן לא נשאר לו בכיס כלום כדי לחלק למקורבים או לקבלנים של קולות, של בניין או אחרים. ראש.ת עיר או כפר ראויים הם כאלה שלא ישנים בלילה כי הם מתפקעים מהתרגשות לקראת עוד יום בחיי הקהילה שלהם.

לקריאה נוספת:

ראשי רשויות מסתבכים בחסות החוק

נשים מתמודדות בבחירות לרשויות המקומיות: מהפכת אוקטובר מתקרבת

לעולם לא תרוצי לבד

.

** הכותבת היא בעלים של "יעוץ בקומת הניהול", ויועצת תוכן לנשים שמתמודדות בבחירות המוניציפליות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה