שלא יכאב גם בכיס

טיפולי שינייים לשיקום הפה יכולים להיות עניין ארוך, מייגע וכואב. וכמובן – יקר. שגית פסטמן מסבירה מה צריך לברר לפני, איך מתכוננים, וכיצד יודעים כמה זה באמת יעלה

13/06/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» רופאי שיניים הם גם אנשי עסקים. צילום: Thinkstock

שיקום פה מקיף? עבור הרבה מאוד אנשים מדובר בחוויה לא פחות משמעותית מ"ביקור" במרתפי האינקוויזיציה. וזה לא רק הכאב וחוסר האונים שכרוכים בסדרת הטיפולים המעיקה: כדי לקבל תוצאות איכותיות צריך לעיתים להפקיד עשרות אלפי שקלים במשרד רופא השיניים.

אתם מכירים את הפתגם העממי שאומר ש"חיוך אינו עולה כסף אבל שווה זהב"? אז זהו, שכדי לזכות בחיוך יפה וטבעי צריך דווקא להשקיע לא מעט כסף. ואם כבר משקיעים זמן, סבל והון לא קטן, אז ברור שכדאי מאוד שהתוצאות יהיו לשביעות רצוננו.

מי מציע את הטיפול הטוב ביותר?

כל מי שעבר טיפולי שיניים מורכבים יכול לספר שמדובר בענף לא פשוט: רמת מחירים לכל טיפול אינה אחידה, ואין מדד אובייקטיבי למקצועיות של הרופא המטפל. למרות שמדובר בתחום רגיש - שגם נוגע בפן הבריאותי וגם הינו בעל רגישות אסתטית גבוהה - בחירת הרופא המטפל היא עדיין בגדר הימור.

מה עושים? הנה כמה טיפים שכדאי לקחת בחשבון, עוד בשלב שבו מגששים אחרי הרופא הנכון ונפגשים לבדיקה מוקדמת כדי לתכנן את סדרת הטיפולים המקיפה לשיקום הפה. כדאי לקרוא בתשומת לב כדי שלא תצאו, כמו שאומר הביטוי התנ"כי, בשן ועין. סייעו בהכנת הכתבה רופאות השיניים ד"ר רויטל שסקין וד"ר טטיאנה וקנין- שפרלינג

שיעורי הכנה: בסופו של דבר אתם יודעים פחות או יותר מה מצב הפה שלכם:  האם סביר שתצטרכו כתרים, יישור זריז של שן בולטת או שאתם מתלבטים בקשר להלבנת שיניים. בכל מקרה, אין סיבה להגיע לרופא "טאבולה ראסה". אפשר לבדוק באינטרנט איזה טיפולים חדשים קיימים היום בשוק, אילו חומרים קיימים על יתרונותיהם וחסרונותיהם. תמיד כדאי ללכת לקבל כמה הצעות, מכמה מרפאות, כדי לעשות השוואה. גם כדי ללמוד את החומר, שהרי עם כל בדיקה שאנחנו עוברים, אנחנו שומעים הסברים שונים, מחכימים ויודעים לשאול שאלות נכונות יותר בבדיקה הבאה.

ד"ר רויטל שסקין

בלי סודות: לא צריך לקבל את דברי הרופא כסוג של תורה מסיני. אפשר ורצוי להקשות ולשאול למה התוכנית הורכבה כפי שהיא הורכבה, האם יש טיפולים אלטרנטיביים שכדאי לשקול ולא פחות חשוב – להתעקש ולהבין מה החסרונות של כל טיפול וטיפול. קחו בחשבון שהרופאים הם גם אנשי עסקים והם מעוניינים בכם כלקוחות. ולכן, סביר להניח שידגישו את יתרונות הטיפול. באחריותכם להבין מה יכול להשתבש ואיך אפשר לצמצם סיכונים. וגם - לא להתעצל וללכת לראות תוצאות של לקוחות אחרים שכבר עברו כמה חודשים מאז שהם עברו את הטיפול. אין חכם שכבעל ניסיון.

העיקר הבריאות: אחד העקרונות החשובים בטיפולי שיניים, הוא למצוא פתרונות שיקומיים שיהיו טבעיים ובריאים לגוף וגם לא יאלצו אתכם לשוב ולבקר בקרוב במרפאה. למשל, עדיף לא להסכים לטיפול המצריך עקירת שיניים בריאות לצורך הרכבת שתל. לפעמים עדיף לבחור בפתרון יקר וארוך יותר, אבל כזה שהוא טבעי יותר לשן וגם יחזיק מעמד לאורך זמן. כשמדובר ברפואת שיניים, חשוב שלא להתפתות לטיפולים מהירים בזול, שלעיתים המשמעות שלהם היא שרופא לא יודע להתמודד עם טיפולים מורכבים ומשתמש בחומרים זולים

טיפולי תחזוקה: רוצים לדעת אם הרופא שעומד מולכם מקצועי? תדעו שהתשובה היא חיובית במידה שהוא מרכיב לכם לצד תוכנית השיקום, תוכנית נוספת לתחזוקת הפה, המפרטת מה צריך לעשות כדי שהבעיות שטופלו לא יחזרו על עצמן וכדי שתוצאות הטיפול השיקומי יישמרו. בכל מקרה, חשוב להבין מול כל רופא מה המחויבות והעלות של אחזקת הטיפולים שנעשו. למשל, הלבנת שיניים דורשת טיפולי תחזוקה פעם בשנה שעולים כ - 250 שקל. כשיודעים מראש מה העלות, אפשר להתמקח ולבקש טיפול אחזקה ראשון חינם.

ד"ר טטיאנה וקנין-שפרלינג

רישיונות בבקשה: גם אם העצה הזאת נשמעת מאוד בסיסית חשוב לבדוק האם רופא השיניים שבחרתם מוסמך לטפל בכם. רק לפני מספר שבועות התפרסמה פרשה אודות סייעת לרופא שיניים שהתחזתה לרופאת שיניים במשך 20 שנה וגרמה לנזקים קשים לעשרות מטופלים. יש לבקש לראות את הרישיון של הרופא ולברר איתו עם במהלך השנים עבר השתלמויות נוספות. במקביל, רוב הרופאים בארץ חברים בהסתדרות לרפואת שיניים, מה שמכפיף אותם לתקנון אתי מחמיר ומקטין מאוד את הסיכון להתחזויות או טיפולים בלתי הולמים. כדאי לוודא שגם הרופא שלכם שייך להסתדרות לרפואת שיניים, באמצעות מנוע החיפוש באתר.

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה