שלא יחסמו אתכן

המפלגות גילו באיחור בבחירות האלו שהקול של הנשים עשוי לקבוע את תוצאות הבחירות, סבורה ד"ר נויה רימלט

08/01/2013
ד''ר נויה רימלט קבלו עדכונים מד''ר נויה רימלט
  • RSS
» ד"ר נויה רימלט

שתי מודעות בחירות של הליכוד ביתנו והבית היהודי שהתפרסמו בעיתון הארץ (הארץ 3.1.13) ממחישות יותר מכל את כוחן הפוטנציאלי של נשים בבחירות הקרובות. שתי המפלגות הללו הפסיקו להתכתש בשאלת הסרבנות והחלו להתחרות ביניהן מי נותנת יותר "כבוד" לנשים. גם אם באיחור גילו שתי המפלגות הללו כי נשים עשויות לקבוע את תוצאות הבחירות לכנסת הקרובה והן גם עשויות להעניש מפלגות שאינן נותנות ייצוג ראוי ומכבד לנשים.

נשים בישראל מהוות 51% מהאוכלוסייה ונראה שהן החלו למאוס בהדרה הנמשכת שלהן מהזירה הפוליטית. בכנסת היוצאת מכהנות 23 נשים בלבד מתוך 120 חברי כנסת. בממשלה, הגדולה בתולדות מדינת ישראל, המונה 30 שרים, מכהנות רק 3 שרות. הנתונים הללו הם שמסבירים מדוע בדו"ח הפורום הכלכלי העולמי לשנת 2012 שפורסם לפני ימים ספורים דורגה ישראל במקום 95 בייצוג מיניסטריאלי ובמקום 62 בייצוג של נשים בבית המחוקקים. בדרוג הכולל מבחינת מצב השוויון המגדרי, ישראל נסוגה כל הזמן לאחור. אם בשנת 2006 הייתה ישראל מדורגת במקום 35 בעולם, בשנה האחרונה היא התדרדרה למקום ה-56. המיקום הזה מציב אותנו הרחק מאחורי רוב מדינות המערב וגם מאחורי חלק גדול של מדינות העולם השלישי.

דחיקתו של קול אחר

ישנן ארבע סיבות מרכזיות מדוע ייצוג שוויוני של נשים במוקדי כוח פוליטיים הוא הכרחי. ראשית ייצוגה של קבוצה במוקדי כוח אמור לשקף את גודלה היחסי באוכלוסיה ופער עצום בין גודלה של קבוצת הנשים לבין ייצוגה הפוליטי הוא ביטוי לקיומה של הפליה על בסיס מין שיש לשרש אותה. שנית, הדרתן הנמשכת של נשים מהזירה הפוליטית משדרת מסר בדבר מקומן הראוי של נשים בחברה ובדבר אי התאמתן לזירה הפוליטית בהשוואה לגברים, וכך מנציחה מצב זה. שלישית, דחיקתן של נשים מהכנסת והממשלה מביאה גם להשתקתו של "קול" אחר, שנשים עשויות להביא עימן לזירה הפוליטית ולהדרתם של אינטרסים וצרכים של נשים מהשיח הציבורי. לבסוף, חברה צודקת ושוויונית יותר היא חברה טובה יותר לא רק לנשים אלא גם לגברים.

בבחירות הקרובות נשים וגם גברים חייבים אפוא להשתמש בפתק ההצבעה שלהם על מנת לשלוח מסר ברור כנגד הדרת נשים מעמדות כוח פוליטיות. כללי המשחק צריכים להיות ברורים. רק מפלגות, שבהן לפחות רבע מהמקומות הריאליים מאוישים על נשים ושבנוסף יש אשה אחת לפחות במיקום בכיר בראש הרשימה יקבלו את קולות הבוחרות והבוחרים. מפלגות שאינן עומדות בשני קריטריונים אלה "יענשו". על פי מדד זה חלק גדול מהמפלגות מקבלות ציון נכשל בשוויון מגדרי. לצד ש"ס ויהדות התורה, שלא כוללות אף אישה ברשימה שלהן, ניצבות בגאון גם רע"ם-תע"ל, עם שלם, עוצמה לישראל וגם חד"ש, שלא הציבו אף אישה במקום ריאלי ברשימה. ציון נכשל מקבלת גם מפלגת הליכוד ביתנו שלא הציבה אף אישה במיקום בכיר בראש הרשימה והסתפקה בייצוג שולי של נשים ברשימה העומד על כ 20%. מנגד, מצטיינת השוויון המגדרי היא מרצ עם ייצוג פוטנציאלי של נשים העומד על 50% מהמקומות הריאליים. לצידה מקבלות ציון לשבח מפלגת העבודה, התנועה ומפלגת דע"ם, המונהגות כל אחת על ידי אשה וגם יש עתיד, בל"ד והבית היהודי שעומדות גם הן בקריטריון הכפול של ייצוג ראוי ובכירות.

הדרך לשינוי המציאות הפוליטית בישראל עוברת דרך הקלפי וכרוכה בקבלת אחריות של כל אחד ואחת מאיתנו. ביחד אפשר להשפיע ולשנות.

ד"ר נויה רימלט היא מרצה וחוקרת בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה בתחום של שוויון בין המינים. יוזמת הפרוייקט "נשים בוחרות נשים"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה