שי פירון, אני מורה גאה

אור בן עזרא, מורה גאה לתנ"ך, עונה לשר החינוך שי פירון שאמר בסוף השבוע כי "זוגות חד מיניים אינם משפחה": "המרחק בין מילים למעשים קצר מאד, זאת יודע כל איש חינוך מתחיל. כבר רצחו לנו ילדים חפים מפשע במועדון נוער"

29/06/2014
אור בן עזרא קבלו עדכונים מאור
  • RSS

בתנ״ך שאותו אני מלמד תיכוניסטים לבגרות, ואותו גם בחרתי ללמוד כתואר ראשון, ואותו אני גם אוהב אהבת נפש כתוב: ״וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ, זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם״ (בראשית א׳ 26-27). לצד הקריאות המגדריות, הרוחניות והדתיות שבבסיס הקביעה הזו אודות בריאת האדם - עומד אחד העקרונות החשובים ביותר במקרא, ולדעתי גם החשובים ביותר ביהדות: עקרון השוויון. בין בני אדם ולא חשוב מאיזה מין או מגדר.

בראשית, ברא אלוהים עולם מושלם והרמוני. היתה בו שלווה אמיתית ושלמות בין בני האדם לטבע. שם לא אכלו בעלי חיים אלא הותר לאכול מן הצומח בלבד, שם לא רצחו מתוך שנאת חינם. שם לא חילקו את העולם לברואים טובים וברואים פגומים. שם היה טוב כפי שנברא העולם להיות.

אור בן עזרא

מאז, השתלטו על הספר המדהים הזה ידיים שקוראות בו ועושות בו כרצונן. משתמשות בו כדי לקבוע כך ולהרוס אחרת. כדי לומר: זה מותר או זה אסור. זה מקובל וזה לא. אותן ידיים המשלחות גדודי שנאה ומשסות עדת מאמינים במי שלכאורה, לא עומד בפרשנויות האישיות לספר החשוב שלנו. לצערי הרב במדינת ישראל, שאמורה היתה להיות ׳אור לגויים׳, אנו מתעוררים בוקר אחר בוקר לחשיכה איומה ומפחידה. אנשים רבים, מכל הקשת הפוליטית הפכו את הקהילה הלהטב״ית למטרה ברורה אותה יש לנטרל ולמגר.

התגובות הזועמות שטופות הכעס מפחידות גם אותי.

פעם אחת, בכל התנ״ך, מופיע איסור על משכב זכר - ואם תרצו, בדיון אחר אפשר להרחיב על משמעויות נוספות לאיסור זה. לעומת זאת, עשרות פעמים חל איסור על לקיחת שוחד, מרמה, הונאה, שבועת שקר - ועוד איסורים רבים שמאפיינים את אורחות חייהם של חברי כנסת רבים וטובים ובכירים. מדוע, אם כך, חבר כנסת שהופלל בלקיחת שוחד חוזר אל כס המלכות כאילו כלום ואילו הסכנה העקרית לקיומה של מדינת ישראל היא דווקא הקהילה הגאה?

אני בן של מחנכים. אני מחנך בעצמי. אני סמוך ובטוח שאין חשוב מהתחום הזה ועליו תקום ותפול חברה. למילים יש כוח, הן מסוגלות לרפא ולברוא - אך הן גם מסוגלות להרוס ולהשמיד. עם כניסת השבת ראוי שכל אדם יעשה חשבון נפש עם עצמו וישאל כך: האם לא חלה עלי החובה לשמור ולהגן על כל בני האדם הן במעשי והן במילותי?

האם לא כך ציוותה אותנו התורה "לֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ" - הכוונה שלא תעמוד מנגד שעה שאדם בסביבתך מצוי בסכנת חיים ? שכן התורה רואה בך אשם לא פחות באם עמדת מנגדת ולא עשית דבר.

אז עורו אחים, התעורר שר החינוך מר שי פירון - אנחנו בסכנת חיים. המרחק בין מילים למעשים קצר מאד, זאת יודע כל איש חינוך מתחיל. כבר רצחו לנו ילדים חפים מפשע במועדון נוער, כבר פירקו לנו ממכות טרנסג׳נדריות ברחוב וזוגות אוחזים ידיים.

אדם, לא נולד לשנוא - הוא לומד לשנוא.

מה התפקיד שלנו כאנשי חינוך ? ללמד את הנוער שלנו לאהוב, לכבד ולעזור.  אני קורא לך שי פירון להתנצל ולחזור בך על אמירותיך - גם לשר חינוך מותר לטעות. להיפך - איזה מחנך גדול תצטייר בעיני אזרחי ישראל אם תגיד ״סליחה. טעיתי״.

כי למילים יש כוח. הן הופכות מהר מאד למעשים.

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה