חיילת – שפרי הופעתך

שירת נשים בצבא זה נושא חשוב, אבל הוא רק אחד ממקרים חמורים רבים שהתרחשו. הלית בראל, מנכ"לית המועצה לשלום ולבטחון, חושבת שבעניין שירות הנשים צה"ל צועד אחורה בקצב מדאיג

07/12/2011
הלית בראל קבלו עדכונים מהלית
  • RSS
» חיילות. עלולות לאבד מוטיבציה. צילום: דו"צ

משהו חשוב מאוד התפספס בכיסוי התקשורתי של האירוע שבו צחקו שר הבטחון, הרמטכ"ל ומח"ט גולני על נושא שירת הנשים בצה"ל. באופן טבעי, התקשורת וחברי כנסת שונים התמקדו בדרך ההתבטאות של הרמטכ"ל ושל שר הביטחון וביקרו אותה קשות. ואמנם, למרות שלא לגמרי ברור אם הרמטכ"ל צחק על החיילות או דווקא על הרבנות הראשית בצה"ל, יש משהו צורם מאוד בהתנהלות הזו של בכירי מערכת הבטחון כאילו היו אחרוני החיילים הפשוטים בשטח, נטולי כל אחריות לנושא שעליו הם צוחקים.

אבל לא זה הסיפור האמיתי. בעוד ששר הבטחון והרמטכ"ל צחקו על נושא שירת הנשים והמחלוקת שהוא מעורר, מח"ט גולני הוא זה שמצא לנכון לומר "כל עוד היא בלי מדים ועם בגדים".

מעניין אם הייתה למח"ט כוונה מיוחדת בדברים או הוא שהוא סתם לא מסוגל לדבר על נשים בלי לחשוב על האספקט "בלי בגדים". בכל מקרה חשוב להבהיר שבעניין זה דברי המח"ט חשובים יותר מדברי הרמטכ"ל. חשיבות הדברים נובעת לא רק מגסותם וחשיפתו של השוביניזם הבסיסי של המח"ט, אלא מכך שלפי הדיווחים האחרונים הוחלט בצה"ל להשאיר את מירב ההחלטות בנושא "השילוב הראוי" בידי המפקדים בשטח.

פקודת השילוב הראוי, שאמורה הייתה להסדיר את שירותם של חיילים דתיים בצה"ל, הפכה בשנים האחרונות לכלי המגביל השתתפות נשים במאמץ הצה"לי ומרחיק אותן ממוקדי פעילות שבהם כבר היו שותפות, כמו גם מן המרחב הציבורי הצה"לי בכלל.

התקשורת כיסתה בהרחבה את האירועים סביב שירת הנשים בצה"ל, אבל זהו רק אחד ממקרים חמורים רבים שהתרחשו. נציין כאן רק את הדיווחים על הרחקתן של לוחמות בתותחנים מהיחידה שבה הוצבו בגלל כניסתם של לוחמים דתיים ואת העברתן של לוחמות קרקל מהאולם אל היציע האחורי בטקס רשמי של צה"ל בבנייני האומה בירושלים, בעקבות דרישת חיילים דתיים. וכל זה בלי לגעת בהרחקה הסמויה של נשים מתפקידי מפתח בגלל שהמפקדים בשטח מעדיפים "לא להסתבך" ולשמור על שקט תעשייתי.

לאור הלחצים על מפקדים בצה"ל מכיוונם של רבנים, ראשי ישיבות וקבוצות לחץ כמו "לה"ב - לחיזוק היהדות בצה"ל", ולאור ההתבטאות הנפסדת של מח"ט גולני, ראוי להבין שהשארת ההחלטות בנושא למפקדים בשטח מהווה התחמקות מקבלת הכרעות הכרחיות. סופה של התחמקות זאת שתביא לפגיעה קשה במוטיבציה של נשים צעירות להתגייס לגוף שמייצר סביבה בלתי נסבלת.

בעניין שירות הנשים צה"ל צועד אחורה בקצב מדאיג, כפי שניתן לראות גם מקבורתו של דו"ח שגב, דו"ח מקצועי של ועדה בראשות ראש אכ"א לשעבר, שהמליצה באופן חד משמעי לבסס את השירות בצה"ל על התאמה לתפקיד ולא על מגדר.

בשורה התחתונה, אם צה"ל לא ישכיל לייצר סביבה בטוחה ותומכת לנשים הצעירות העומדות להתגייס לשורותיו, הוא עומד לאבד בהדרגה את קבוצת האיכות הגדולה ביותר שלו בתחומי תמיכת הלחימה, ההדרכה ועוד תחומים רבים, ולפגוע קשות בחוסנו הוא.

נדרשת כאן פעולה נחרצת ומנהיגות נחושה, שתייצר פקודה ברורה של שירות משולב ברוח ערכי המדינה הדמוקרטית שחשבנו שאנו חיים בה.

שירת נשים מהווה רק אחד מהנושאים המורכבים הנוגעים לשירות נשים בצה"ל. להשאיר את הנושאים הללו להחלטת המפקדים בשטח? היה מצחיק אתמול בגולני, רק קצת פחות מצחיק מהאמירה שאין הדרת נשים בצה"ל.

לבלוג של הלית בראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה