שיפוץ נעים: 5 דברים שצריך לקחת בחשבון

יש לכם חלום, תקציב ומטרה ברורה - לשפץ ולהקים את בית החלומות. 5 דברים שחשוב לזכור לפני שמתחילים לשבור קירות

26/06/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

סוף סוף זה קורה. השיפוץ שאתם מתכננים כבר שנה יוצא לדרך. יש לכם חזון ומטרות ואתם כבר לגמרי מוכנים נפשית לאבק, לרעש ולאי הנוחות הזמנית, בדרך לבית החלומות שלכם. שיפוץ הבית עלול להפוך למלאכה מעייפת יכולים להתעורר ויכוחים על בחירת חומרי גמר כמו ריצוף, צבע וכו'. כן, זה נראה כמעט בלתי נמנע שתקופת השיפוץ תכניס אתכם למתח, אבל ישנם 5 דברים שחשוב לקחת בחשבון, כדי לעבור את התקופה עם מינימום אכזבות וכדי ליהנות מהתוצאה לעוד שנים רבות.

1. אופס, בלת"ם: לתכנן נכון את התקציב

תיכנון נכון מכיל גם בלתמים (צילום: אלי גרוס)כל בית צריך תקציב, עם סעיף מיוחד לבלת"מים (אדריכל: סמט אדריכלים, צילום: אלי גרוס קרן אור)

התקציב הוא חלק מרכזי בתיכנון השיפוץ. כדאי להכין סכום כסף נזיל, המיועד במיוחד למקרים בלתי צפויים.. "בתהליך השיפוץ יש בלת"מים, זה בלתי נמנע" מסביר אלירן אלגוב,מנהל תחום אדריכלים בחברת קליל חלונות מעוצבים, "פתאום מגלים קורה שלא נלקחה בחשבון, בעיית צנרת וכו'. ההמלצה שלי היא לייעד כ-15% מהתקציב בדיוק למצבים הבלתי צפויים האלה".

2. לא מה שחשבתי: כשחלום ומציאות מתנגשים

תיאום ציפיות בין חלום ומציאות (צילום: אלי גרוס)הבית הזה דווקא נראה בדיוק כמו בחלומות שלנו (אדריכל: יורם מאור צילום: אלי גרוס קרן אור)

בחלום, אתם רואים מדרגות קולונזאליות יורדות אל הסלון, חלון ויטרינה עם נוף לים וגינת תבלינים רומנטית. במציאות אתם גרים ברחוב עם נוף לבניין שממול, בבית בן קומה אחת ועם שתי אדניות של צמחים נבולים. במילים אחרות, חשוב לעשות תיאום ציפיות בין הרצוי למצוי, "חשוב להבין שאי אפשר להגשים את כל החלומות, תמיד יהיו אילוצים. דבר ראשון רצוי לליצור סדר עדיפויות בחללי השיפוץ. למשל, אם אתם אוהבים לארח, אז השקיעו יותר בחלל הציבורי ולא בחדרי השינה. בנוסף, כדאי ורצוי להתייעץ עם איש מקצוע, שיוכל לתת לכם פיתרונות יצירתיים לחלומות שלכם, בהתאם לתקציב הנתון".

3. סביבה עם איכות: שיפוץ מותאם לסביבת המגורים

להתחשב בסביבה למען עתיד טוב יותר (צילום: אלי גרוס)תיכנון שמתחשב בסביבה יכול לחסוך כסף ועוגמת נפש (אדריכל: זוהר בן לביא צילום: אלי גרוס קרן אור)

הפתחים הגדולים בבית מאפשרים כניסה של אור טבעי רב, אך יחד עם האור נכנס גם חום כך שאתם נדרשים להדליק את המזגן לאורך כל שעות היום. תכנון והתחשבות בסביבה הכרחיים לאיכות החיים שלכם. כיום קיימים מגוון רחב של פיתרונות מתקדמים, לבידוד הבית ממזג האויר ומרעשי הסביבה. "כדי לתכנן את השיפוץ בהתאם לסביבה צריך לקחת בחשבון את המיקום הגיאוגרפי של הבית, את כיווני החזיתות ואת האילוצים הסביבתיים, כגון ציר תנועה סואן וכו'" מסביר אלגוב, "התחשבות בפרמטרים האלה מבטיחה בחירה נכונה של דלתות וחלונות, המתאימים ביותר לפרויקט. דלת או חלון, עם זכוכית חכמה ונכונה, תבודד את הבית מפני רעשים סביבתיים ותשמור על טמפרטורה נעימה גם בקיץ, כך שנחסכות הוצאות חשמל לצורך קירור הבית".

4. זה טרנד, זה לא: להתפתות לטרנדים

להיזהר מטרנדים, כדי שלא ימאס (צילום: אלי גרוס)מטבח בסגנון כפרי עם נגיעות מודרניות. לעולם לא יצא מהאופנה (אדריכלית: יעל אלמור,: אלי גרוס קרן אור)

 ורוד עתיק זה ה-צבע, אתם בטוחים. וכל הבית ייצבע בוורוד, כן גם ארונות המטבח, והשטיחים, ואפילו השנדליר, יעברו רק קצת פחות משלוש שנים לפני שתרצו להעיף כל טיפת ורדרדות מהבית שלכם. טרנדים נולדו כדי לחלוף, מידי פעם מגיע אחד שמשתלט על השוק וכולם ממהרים להתאבזר, עד שגם הוא יעלם ואתם תתקעו עם עיצוב שקשה לכם להתרגל אליו. "עיצוב לפי טרנדים הוא חשוב, כי אנחנו רוצים להעניק לבית שלנו מראה מודרני ואופנתי" מסביר אלגוב, "אבל צריך לדעת איך לשלב אותם בצורה חכמה בבית. העצה שלי היא לשלב את הטרנדים באיבזור והלבשת הבית - בוילונות, באקססוריז ובפרטים הקטנים. כך תוכלו להחליף אותם בבוא הזמן ביתר קלות"

5. מותק, הילדים התרחבו: לתכנן לטווח ארוך

לתכנן לזמן ארוך זה שם המשחק (צילום: אלי גרוס)עד השיפוץ הבא: תיכנון נכון ישרת את דיירי הבית לשנים רבות (אדריכל: ליאור גוטקין, צילום: אלי גרוס)

 אתם ניגשים למלאכת השיפוץ כזוג צעיר, או שהחלטתם לשפץ דווקא אחרי שהילדים יצאו מהבית, ואולי אתם בשיאה של קריירה תובענית.החיים דינאמיים ממה שאנחנו חושבים, וגם כשנדמה שהשיפוץ מתאים בדיוק למה שאתם זקוקים לו, ייתכן שהוא לא ישרת את הצרכים שלכם בעתיד. "כאדריכל, כשאני מתכנן דירה לשיפוץ, אני עובר תהליך היכרות מעמיק עם המשפחה. עד לרמת - 'כמה ילדים אתם מתכננים' ותוכניות לגבי שינויים בקריירה, כל מה שעשוי להשפיע על הצרכים של הדיירים בבית", מסביר אלגוב. "התחשבות בתכניות לעתיד תשפיע על תיכנון החללים. אני ממליץ למשפחה צעירה או לאנשים שרוצים לעשות שיפוץ שישרת אותם להרבה שנים, לתכנן חללים רב תכליתיים. למשל, חדר ילדים גדול שאפשר בעתיד לפצל לשני חדרים, או פאטיו שיכול להיסגר לחדר עבודה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה