שותים עד אור הבוקר

כמעט כמחצית מתלמידי התיכון נוהגים לשתות משקאות אלכוהוליים ורבע מספרים כי הם שותים אלכוהול עד לשכרות. איך נתמודד עם שימוש באלכוהול בקרב הילדים שלנו, לקראת מסיבות הסילבסטר?

26/12/2016
נירית צוק/עשר פלוס קבלו עדכונים מנירית צוק/עשר פלוס
  • בדואר
  • RSS

או טו טו סילבסטר מגיע, והילד שלכם יצא למסיבה. זה לא משנה אם המסיבה תהיה מטעם ביה"ס , העירייה או מטעמו הפרטי, החשש שלנו כהורים הוא שהילד ישתה וישתכר. אז מה עושים? כיצד מתמודדים? האם כדאי להזהיר את הילד שלא לשתות או דווקא להסביר לו לשתות במידה?

הרגלי השתייה של בני הנוער, שפורסמו לא מכבר ע"י משרד החינוך, ללא ספק מדאיגים כל הורה למתבגר או מתבגרת. והחשש הזה רק מתעצם בכל עת שמתפרסמים נתונים עדכניים. על פי נתוני משרד החינוך האחרונים, כמעט כמחצית מתלמידי התיכונים נוהגים לשתות משקאות אלכוהוליים, ורבע מתלמידי התיכון מספרים כי הם שותים אלכוהול עד לשלב שכרות.

בפאנלים, שאני מקיימת מדי שנה, יחד עם מכון אדלר אנחנו שומעים נציגים מסיירת הורים ומוועדת אלכוהול היישובית ובעיקר מקשיבים לתלמידים עצמם. ואלו, תתפלאו לשמוע, בהחלט מעוניינים לספר.

 נער שותה אלכוהול (צילום: שאטרסטוק)

במהלך הפאנל האחרון, שהתקיים בתיכון רמון בהוד השרון, סיפרו הצעירים כי רוב בני הנוער שותים אלכוהול עוד לפני המסיבה עצמה, במפגש בבית אחד החברים. הצעירים פירטו כיצד הם משיגים אלכוהול ומה הם שותים, ודיברו על כך שגם תלמידים מצטיינים שותים, רק שלא תמיד ההורים יודעים.

אם ברצוננו לתאר כיום את ההווי החברתי-תרבותי של בני הנוער בארץ אפשר לומר כי זהו הווי שהאלכוהול מתפקד בו כמוטיב מרכזי. חלק מהמומחים תולים "אשמה" בטכנולוגיה, לטענתם זו משפיעה על הילדים כך שהם הופכים למופנמים רגשית יותר מאשר היו הצעירים בעבר, ולכן הם זקוקים לאלכוהול על מנת להשתחרר. אחרים טוענים כי אין הדבר קשור לטכנולוגיה אלא לגיל ההתבגרות עצמו, שבו רוצים בני הנוער, מאז ומתמיד, לפרוק עול ולמרוד ועושים זאת באמצעות האלכוהול.

כך או כך, חשוב לציין כי כיום תרבות השתייה של בני הנוער השתנתה. בניגוד למה שאנחנו זוכרים מימי ההוללות שלנו  כצעירים, הרי שבני נוער כיום שותים עוד לפני המסיבה, בבית של אחד החברים או בגינות ציבוריות, ובעצם הם שיכורים עוד לפני שמסיבה מתחילה. וישנם לא מעט מקרים קשים שבהם בני נוער מפונים לבתי החולים בשל הרעלת אלכוהול.

.
את האלכוהול, מסתבר אין לבני הנוער בעיה להשיג. רובם קונים אותו באופן עצמאי בחנויות, קיוסקים  ופיצוציות. לעיתים יש המבקשים ממבוגר לקנות בעבורם, וישנם אף כאלו שמשתמשים בתעודות זהות מזויפות. את אלו מסתבר אין כל בעיה לייצר באופן עצמאי.

השתייה עצמה, אגב, אף היא שונה מאשר בעבר. בני הנוער שותים כמויות גדולות של אלכוהול באופן אינטנסיבי, במהירות ובזמן מועט. תוסיפו לכך את העובדה שרבים מהם מערבבים משקאות, וחלקם (בעיקר המתבגרות) אינם אוכלים כלל לפני השתייה ותקבלו מתכון מנצח להשתכרות מהירה.

 בני נוער שותים אלכוהול (צילום: שאטרסטוק)

ההורים עצמם, אגב, לא תמיד מודעים לעניין. ישנם כאלו שחושבים שהילד פשוט ישן אצל חבר/ה ואין להם מושג האם הוא שותה או לא. אחרים, דווקא מודעים לנושא היטב ומתלבטים האם כדאי לומר לילד לא לשתות בכלל ולדבר עמו על נזקי האלכוהול או שמא עדיף לומר לו לשתות אך מידה. מויכוח שניצת לאחרונה בפייסבוק, ניתן לראות כי רוב ההורים משוחחים עם ילדיהם על האלכוהול והשפעותיו, ומעודדים את הילדים לשתות במידה בלבד.

אין ספק כי שיחה עם הילד על הנושא חשובה ביותר, ולא רק על מנת להעלות את מודעות הילד לנזקי האלכוהול אלא גם כדי שידע שההורה מודע לכך שהילד שותה. כן חשובה דוגמה אישית. בשיחה עם הילד כדאי להסביר לו לא רק על נזקי האלכוהול אלא גם מספר כללים מעשיים שחשוב שהוא ידע, כגון: לא לשתות על בטן ריקה, לא לערבב משקאות לפני כן, לא לערבב משקאות אנרגיה יחד עם אלכוהול, והכי חשוב: לא לנהוג אם שותים אלא לדאוג לחבר שיהיה נהג תורן.

ובכל מקרה, המסר המרכזי שלכם ההורים צריך להיות כי גם אם אתה שותה, משתכר או בכל מקרה של בעיה- הדלת שלנו פתוחה. כלומר, הבהירו לו כי אין טעם שהוא ילך לישון אצל חבר או חלילה יחכה מחוץ לבית עד הבוקר מחשש שתכעסו עליו, אלא שגם אם הוא שותה, אתם תמיד תהיו שם בעבורו.

.

** הכותבת היא מומחית למחקר תרבות הילד והנוער, מנכ"לית פורטל ההורות "עשר פלוס".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה