שווה להיות אישה חזקה?

"כאשר גבר לא מתנהג בצורה הולמת במחיצתה מספיק רק כיווץ הגבות, הקימוט שנעשה במצחה או ההתעלמות המוחלטת מדבריו כדי להסביר את התחושות שלה באותו מעמד", דורית כהן על המחיר של חיים ללא פשרה

21/03/2012
דורית כהן קבלו עדכונים מדורית
  • RSS
» נשארו לי חמישה אחוזי גברים. כהן

לא נולדתי למשפחה עשירה. אבי עבד במשרד הביטחון ואימי בקופת חולים. אף על פי כן, עד גיל מאוד מאוחר הייתי משוכנעת שאני גדלה במשפחת מלוכה. זה היה בגלל מכלול של דברים: העובדה שנולדתי בת זקונים, ההתרגשות שהגחתי לעולם אחרי שני בנים ובעיקר נוכחותה של אחותי הבכורה, שגדולה ממני כמעט בעשור. כרמית. כל אחד מבני משפחתי מילא משבצת של נתינה בדרך שלו. קיבלתי יחס טוב, מיוחד, מפנק, מגונן. שבא לידי ביטוי בצורה חומרית ונפשית כאחד. הייתי בבת עינם של הוריי ובני משפחתי.

הוריי לימדו אותי למחות, להטיף, לזעוק על פגיעה, להעיד בפני העולם על קושי או עוול. הם אפשרו לי להיות נפש מזוקקת בנשמתי וזורמת מתוכי. חופשייה מכל מכשול, חופשייה ממעצור. אבי גידל אותי על משפטים כמו: "אם בפיך דברי אמת אל תראי מפני המלך". "כשלא טוב לך במקום עבודה אל תעזבי יום אחרי, תעזבי יום לפני". אף אחד מבני משפחתי לא מימן אותי בעשור וחצי האחרונים, בשום צורה, אבל בשני העשורים הראשונים בחיי הם השרישו ופרסו בתת המודע שלי רשת ביטחון גדולה. רשת הממזערת ולעיתים אף מעלימה פחדים והתמודדויות. "אין בעולם שום צרה שאין בסופה ישועה. תזכרי את זה". אימי אמרה בפנים חתומות.

אבל עצמאות וחוזק לא מגיעים לאישה רק מילדותה. הם יכולים להגיח ולהתגלות בפנייה בגילאים אחרים, ממקומות שונים. מקומות בהם התערתה, שהתה וחוותה. ומרגע שהתחושות האלו חודרות פנימה, הן הופכות להיות בילט אין בהווייתה ומבחינתה היא בכלל לא מודעת לעובדה שהיא חזקה. היא הופכת בין לילה לאישה שלא מכירה שום צורת חשיבה אחרת ואלה באים אצלה לידי ביטוי בהבעות הפנים, במימיקה, ברגש והופכים להיות חלק אינטגרלי מעולמה. כאשר גבר לא מתנהג בצורה הולמת במחיצתה מספיק רק כיווץ הגבות, החיוך המזלזל, הקימוט שנעשה במצחה או ההתעלמות המוחלטת מדבריו כדי להסביר את התחושות שלה באותו מעמד. זה יוצא ממנה ואין לה שום שליטה על כך.

אישה חזקה יכולה לחולל דברים נפלאים עם הערכים האלו. כמעט בכל תחום בחייה. להכיר אנשים מרתקים שיגרמו לה להרחיב את צורת החשיבה ולהסתכל עליהם בצורה שונה משהכירה בעברה. להתערות וללמוד דפוסים חברתיים שונים מאלה שהיו בנוף ילדותה. הסקרנות והרצון להכיר את העולם הם שמפעילים אותה, הם שגורמים לה לבצע פרויקטים, עבודות משותפות, מעברים ושינויים. רגשות והתמודדויות לא הפחידו אותה מעולם, בדיוק להפך. הם עוררו בה התרגשות יתרה. רק בתחום אחד אישה כזו נידונה לקשיים ומאבקים רבים: זוגיות. אישה עצמאית לא מחפשת אף אחד שיהפוך אותה לנסיכה. היא הייתה מספיק שנים במקום הזה.

חפשו כפתורים אחרים

על אישה כזו לא חלים כל אותם הכללים המקובלים בחברה. איתה צריכים ללחוץ על "כפתורים" אחרים. במקום הזה מתגלה במלוא מערומיו התסביך הגברי, המרתק והבלתי מובהר. זה שהשפיע באופן כה מכריע וישיר על תנועת הנשים הפמיניסטיות. אותו תסביך של תשוקה, לאו- דווקא תשוקה לכך שהאישה תהיה נחותה מול הגבר כמו לכך שהוא יהיה עליון. תסביך ותשוקה שתשעים וחמישה אחוזים מהגברים סובלים ממנה. לאישה כזו כמות הגברים מצטמצמת לחמישה אחוזים בלבד. ואולי בדיוק בגלל זה רק בגיל שלושים ואחת היא פגשה לראשונה את הגבר שהרגישה שהוא ראוי להיות בן זוגה ואב לילדיה, רק שבאותה עת הוא בכלל שהה בניו יורק.

אישה עצמאית היא כזו שעברה תהליכים. החיים לא מפחידים אותה. כל דבר שהיא עוברת דרכו ומעורבת היא מחפשת את התשוקה בו, אחרת הוא הופך להיות חסר תכלית ועניין. היא לא מצניעה את עצמה בשביל למצוא חן. היא לא מתמסרת בקלות. קשה להרשים אותה דרך חומר והתנהגות בוטה. היא כבר מכירה את עצמה ומה היא אוהבת. החל ממאכלים ומטעמה ביין; וכלה בציפיות שלה לגבי התנהגותו של גבר. היא רגישה באופן מופרז לדעות הנוגדות כל היגיון ולא מתכופפת ומסכימה עם התבטאויות גסות. היא כזו שמביעה את דעתה בכל עניין רציני ומדובר, וכל מה שהיא רואה לנגד עיניה הוא את הדיאלוג, חוסר ההסכמה וסיעור המוחות שבתהליך.

שנים שהיא לא הבינה את המתרחש מסביבה, לא הבינה מאיפה נבעו קצרים רבים, קונפליקטים, תיעוב של מסה גברית רדודה, שבטוחה שאם היא מזמינה אותך לדרינק היא קנתה את עולמך. שנים שבהם היא הרגישה שאולי מדובר בטרגדיה והיא נידונה לחיים שלא בחרה. רק אחרי שהשנים האלה יעברו היא תרגיש בת מזל. היא תבין איך היקום חילק לה "קלפים" נפלאים וסוף סוף היא יודעת לשחק וליהנות מהם. כי לאישה כזו יהיו מעט מאוד רגעים נפלאים וטובים בכל הקשור לקשרי אהבה ויחסים. יתקיימו פערים גדולים בין חוויה אחת לאחרת, אבל כשאלה כבר יתקיימו הם תמיד יהיו כל כך נפלאים וטובים, שהם יהיו לגמרי שווים את ההמתנה הארוכה.

>> לכל הטורים של דורית כהן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה