שובר שוויון: מצעי המפלגות בנושאי נשים

עברנו מפלגה מפלגה ובדקנו מה יש לה להציע בנושאי נשים ואי השוויון המגדרי. עכשיו, כשהתוצאות לפניכן, יהיה לכן קל יותר להחליט למי להצביע

19/01/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» ציפי לבני. אכזבה

שעת האפס כבר קרובה וצריך להחליט עבור מי מצביעים. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, בחרה לאחרונה שלא לפרסם מודעות שתוקפות את מירי רגב וציפי חוטובלי מתוך כוונה שלא לתקוף נשים שרצות לכנסת והזכירה לכולנו שיש עוד דבר כזה שנקרא "סולידריות נשית" ושהיא אפילו עומדת מעל שיקולים פוליטיים צרים. ועדיין, אחרי שנה של מחאות על רקע תופעות של הדרת נשים, ועם גיבוי של נבחרת נשים מרשימה כמעט מכל קצוות הקשת שרצה לכנסת, סקר שנערך לאחרונה מצביע על כך שמרבית הציבור בישראל (64%) לא באמת מצביע בבחירות בהתאם לנושא הנשי. מאכזב? לא בטוח. סקרים, כפי שהוכח פעמים רבות בעבר, רחוקים מאוד מלספר את הסיפור המלא ואם אתם קולות צפים או מתנדנדים ייתכן מאוד שההחלטה אם לשים פתק זה או אחר בקלפי תיפול על בסיס המחויבות של המפלגות לנושאי זכויות הנשים. הנה סקירה שתעזור לכם להחליט אם המועמדים לכנסת הבאה מספיק מחויבים לטעמכם לנושא השוויון המגדרי:

ליכוד: לא פורסם כלל מצע.

הבית היהודי: באופן מפתיע, אין שום התייחסות במצע לזכויות הנשים. חיפוש אחר התייחסות של ראש המפלגה נפתלי בנט לנושא מעלה כמה עובדות סותרות: מצד אחד, בכנס שדולת הנשים שנערך לקראת הבחירות, המארגנים סיפרו כי למרות שיו"ר הבית היהודי אישר את בואו, בסופו של דבר לא הופיע, בלי כל הודעה מוקדמת. מצד שני, בעבר צוטט בנט בתקשורת כאומר: "היום אין נשים במפלגות הימין, וזה מטריף אותי. בהייטק נשים מובילות את החברות כי הן יותר מוכשרות מגברים בהרבה תחומים". אז למה אין להשקפה הזאת ביטוי במצע המפלגה? כנראה שרק אלוהים יודע.

לסיכום: אין ספק שיש כאן אכזבה גדולה עבור הקול הנשי שחושב להצביע עבור המפלגה ושנושאים כאלה חשובים לו. אחי, איזה בית זה?

קדימה: מתוך המצע, פרק נכבד עוסק בזכויות הנשים ומזכיר עד כמה הן אינן מיוצגות בשוק העבודה או בהנהגה הפוליטית בהתאם לחלקן היחסי באוכלוסייה, ואף מופלות על רקעים שונים. על פי חזון קדימה: "מדינת ישראל תהיה מהמדינות המובילות בעולם המערבי בשוויון נשים ומעורבותן בכל היבטי החיים במדינה". איך הם מתכוונים ליישם זאת? חקיקה מתאימה, אכיפה ראויה והקצאת משאבים מספקת. למרות זאת, חייבים להודות שלפחות במצע אין תוכניות ברורות לקידום מעמד האישה בישראל אלא הצהרת כוונות כללית ביותר לפיה קדימה, למשל, "רואה בקידום מעמד האישה מאבק משותף לגברים ולנשים כאחד", ו"תיצור את המרחב הדרוש על מנת להביא לשיפור במעמד הכלכלי-חברתי של נשים".

לסיכום: חייבים לציין שהמצע כולו הוא כללי ועמום וכך גם ההתייחסות לנושאים 'נשיים', כלומר, לא מריח ולא מסריח. מופז מכוון לנושאי ביטחון ונשים הן כנראה לא הכתובת.

יש עתיד: במפלגה של יאיר לפיד מציגים מצע מדוגם, מין הסתם מתוך מחשבה (נכונה) שמפלגה שעושה את טבילת האש הראשונה שלה בבחירות הנוכחיות חייבת לפרסם מסמך שמצביע על כוונות ברורות ורציניות. בד בבד עשו שם שיעורי בית בכל מה שקשור לנושאי זכויות נשים. 'יש עתיד' לא משאירה במסמך הזה אבן לא הפוכה ונוגעת בכל הנושאים שחשובים היום לנשים בישראל – זכויות נשים בעבודה, שוויון בפני החוק, תמיכה בנשים חד הוריות, נשים אחרי לידה, קידום שוויון בבריאות , בחינוך, בתחום העבירות נגד נשים ועוד ועוד.

לסיכום: ניכרת התלהבות ומחויבות לנושא. עכשיו רק נותר לממש את ההבטחה בארבע השנים הקרובות.

העבודה: מצע מפלגת העבודה מתפרש לאורך 32 עמודים ועמוס בנושאים רבים ושונים. בין היתר הוא נוגע גם בזכויות נשים, אם כי מוכרחים לציין בהסתייגות מסוימת שהוא עושה זאת יותר בהקשר של התא המשפחתי ופחות בהקשר הפמיניסטי הארד קור. כך למשל, מטבע הדברים, רבות מהשאיפות של המפלגה מתמקדות בתחומים הקשורים לנושא זכויות העובדים ובין היתר נכתב במצע כי המפלגה תקדם הנהגת שעות עבודה תומכות משפחה, תפעל להגברת אכיפתם של חוקי העבודה בתחום זה ותתמוך בהנהגת חינוך חינם החל מגיל שלושה חודשים. בשורה התחתונה, הרושם על פי המצע הוא שאין ספק ש'העבודה' בראשות יחימוביץ' חקקה על דגלה את נושא קידום הנשי בכל התחומים.

לסיכום: תחושה מסוימת שנכונה למצע כולו ולנושא השוויון המגדרי בפרט של 'תפסת מרובה לא תפסת'.

התנועה: מאכזב לציין שהמצע של המפלגה שבראשה עומדת אחת הפוליטיקאיות הוותיקות והמרכזיות בישראל עוסק בשוויון זכויות לנשים בנקודות כלליות בלבד. התוכן מדבר גבוהה גבוהה ומשתמש במונחים מתקדמים כמו Gender mainstreaming אבל קשה להבין ממנו מה הן התוכניות המעשיות של התנועה בתחום. אחד הסעיפים מבטיח פיתוח פרויקטים להעצמת נשים מקבוצות מוחלשות אבל לא מבהיר איזה סוג של פרויקטים. סעיף אחר מדבר על הבטחת ייצוג לנשים בזירה הציבורית אבל לא מבהיר איך הדבר ייעשה שהרי אם היה פתרון פשוט לבעיה הוא מין הסתם היה מיושם בישראל כמו במדינות מתקדמות אחרות.

לסיכום: יכול להיות שלבני פספסה כמה נקודות חשובות אצל הבוחרות הפוטנציאליות שלה בגלל שהיא פחות מזוהה עם נושאים נשיים, ובהתאמה, גם במצע יש תחושה שהנושא מפוספס.

מרצ: האמת, כשמדובר במפלגה הזאת הציפיות מראש מאוד גבוהות בגלל הרקורד ובגלל שבראש המפלגה עומדת אישה שמזוהה עם הנושאים המגדריים. ואכן המצע לא מאכזב והוא נוגע אחד לאחד בכל הנושאים החשובים והרגישים לנשים ומגיע לרזולוציה הגבוהה ביותר בתחום מבין כל המפלגות. בין הסעיפים המבורכים שמצוינים במצע: ביטול ההתיישנות על עבירות מין במשפחה, פרסום ויישום מלא של דו"ח שגב על "השילוב הראוי" של נשים בצה"ל ומניעת הדרת נשים בצבא, פיתוח ואימוץ תוכנית רחבת היקף להכללת נשים בנושאים הקשורים לשלום וביטחון, בהתאם להחלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם. אלו נושאים שרק מרצ נוגעת בהם במצע שלה, כשמאחורי כל סעיף ישנה תוכנית ברורה כיצד יש לקיים אותה.

לסיכום: חבל שמדובר במפלגת נישה שלא בטוח שתוכל לקיים את כל ההבטחות הטובות שהיא מציינת במצע. בכל מקרה, למפלגות ההאחרות יש ממי לקחת דוגמה.

ארץ חדשה: במצע שלהם נכתב: "אי אפשר לדבר על שוויון אבל לא לבצע פעולות לשינוי המצב הקיים. במאה ה-21 עושים שוויון זכויות – ייצוג שווה, בחוק – בכנסת, בממשלה, בקבינט המדיני במטבחון. בדירקטוריונים, הנהלות, מוסדות אקדמיים, משטרה וצה"ל. חופשת הלידה בתשלום תוארך לחצי שנה, אם זה מתאים לאירופה גם לנו מותר".

לסיכום: קצר ולעניין (מה שאומר שלא בטוח שהושקעה מחשבה לעומק). מדובר יותר בסוג של טוקבק מאשר בהתייחסות שמכבדת את הנושא והבוחרות.

חד"ש: מפלגת השמאל מבהירה שמבחינתה כמו שאי אפשר להיות חצי בהריון, כך גם אי אפשר להיות חצי פמיניסטית. כלומר, מי שמבקשת לקדם את נושא השוויון המגדרי, לא יכולה להתעלם מהאפליה הכואבת והמתמשכת של הנשים הערביות בתחומי התעסוקה כמו גם בתחומים אחרים. אין ספק שהמפלגה מחויבת מאוד לתחום המעמד הנשי, פעלה, פועלת ותפעל בכנסת הבאה למען זכויות הנשים, כפי שעולה מין המצע המנומק, מפורט, מקיף ומבטיח שלה בתחום זה.

לסיכום: חד"ש ממוקמת אצל הבוחר הישראלי כמפלגה שנמצאת בקצה הקיצוני של השמאל אבל אין ספק שבחזית הפעילות לעידוד שוויון בפרט אצל נשים היא יכולה להתגאות בהישגים מרשימים ולכן הציבה לעצמה גם יעדים גבוהים, גם אם לא כולם ריאליים, בהתחשב בגודלה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך