שובה של השפעת

מהי מחלת השפעת, כיצד נדבקים בה, האם היא מסוכנת, מדוע מומלץ להתחסן בפני שפעת מדי שנה ולמי כדאי להתחסן? מדריך לחורף המתקרב

26/10/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

מרבית החולים מחלימים בתוך כשבוע (צילום: שאטרסטוק)

מרגישים את הסתיו באוויר? כבר אווררתם את בגדי החורף?  ומה שחשוב לא פחות: קיבלתם חיסון נגד שפעת?

כמו בכל שנה, ממליץ משרד הבריאות על התחסנות נגד המחלה, שיכולה להיות קשה ולהסתבך לדלקת ריאות – בעיקר בקרב מבוגרים ופעוטות.

מהי בכלל שפעת?

שפעת היא למעשה זיהום בדרכי הנשימה העליונות, והיא נחשבת לעונתית. המחלה נגרמת על ידי נגיפים ממספר זנים. הסימנים למחלה כוללים חום גוף גבוה המופיע בפתאומיות (מעל ל-38 מעלות), כאבי שרירים ותחושת כאב כללית. סימפטומים נוספים יכולים להיות שיעול יבש, כאבי ראש, עייפות, צמרמורת, כאב גרון, כאבי בטן או שלשול, נזלת והתעטשויות, אבדן תאבון וקשיים בשינה.

כיצד נדבקים בשפעת?

ישנן שתי צורות עיקריות של הדבקה בשפעת: באמצעות רסס של נוזלי גוף המותז באוויר או באמצעות מגע ישיר.

כשאדם חולה משתעל או מתעטש, הוא פולט לאוויר מאפו או מפיו מיליוני טיפות הרסס המכילות נגיפים. הטיפות הללו יכולות להתפזר למרחק רב (עד כמטר) והן מידבקות עד 24 שעות לאחר פליטתן, גם כאשר הן נמצאות על פני משטח קשה. וכך, כל מי שבא במגע ישיר את החולה או נמצא בסביבתו, נשם את הרסס או נגע בחפצים שספגו אותו, ולאחר מכן נוגע בפיו או באפו שלו, חשוף להידבקות בשפעת ולהעברת הנגיף הלאה.

הדבקה באמצעות רסס של נוזלי גוף המותז באוויר או באמצעות מגע ישיר (צילום: שאטרסטוק)

איך נמנעים מהדבקה?

קבלת חיסון לפני תחילת עונת השפעת הינה האמצעי יעיל ביותר שיש, ובפרט למי שנמצאים בקבוצות הסיכון (ראו בהמשך). החיסון מפחית את שכיחות התחלואה בשפעת ובדלקת ריאות, שכאמור נחשבת כסיבוך שכיח של שפעת, בכ-80%. ואולם חשוב לזכור כי מידת ההגנה שהחיסון מעניק משתנה מאדם לאדם. על פי פרסומי ארגון הבריאות העולמי יעילות החיסון נגד שפעת בקרב מבוגרים (עד גיל 65) בריאים עומדת על 70%-90% ואילו אצל בני 65 ומעלה היעילות נמוכה יותר - החיסון מצליח למנוע רק 50%-60% ממקרי המחלה.

לכן, כדאי לנקוט בכמה הרגלים שיעזרו להפחית את הסיכון להידבקות, גם אם קיבלתם את החיסון:

  1. לשמור על היגיינה: לרחוץ ידיים במים וסבון ולנקות משטחים, צעצועים וכלי אוכל  בתדירות גבוהה.
  2. להשתעל ולהתעטש לתוך ממחטת נייר חד פעמית או לתוך השרוול, כדי למנוע רסס באוויר. כדאי מאד ללמד את הילדים לנהוג כך.
  3. לאוורר את החדרים, גם בבית וגם בכיתות הלימוד בבתי הספר.

לרחוץ ידיים במים וסבון באופן תדיר, אחת הדרכים להתמגן מפני השפעת (צילום: שאטרסטוק)

מדוע צריך להתחסן בכל שנה מחדש?

מדי שנה, בחודש פברואר, מתקבלת בארגון הבריאות העולמי הערכה מהם זני נגיפי השפעת שעלולים להתפרץ ולגרום לתחלואה בחורף הבא. על סמך הערכה זו מיוצרים חיסונים חדשים שמכילים, בדרך כלל, 3 זנים של נגיפים.

אנשי מערכת הבריאות בעולם ובישראל  ממליצים להתחסן בכל שנה מחדש הן משום שייתכנו הבדלים בין זני הנגיפים והן משום שמתרחשת ירידה הדרגתית בהשפעת החיסון שקיבלתם בשנה הקודמת, וירידה בכמות הנוגדנים שמייצרת המערכת החיסונית בעטיו.

נשים הרות בכל שלבי ההריון ולאחר לידה - בין האוכלוסיות שהכי מומלצות לקבלת החיסון (צילום: שאטרסטוק)

למי מומלץ להתחסן?

ההמלצה היא לכולם. אמנם מרבית החולים בשפעת מחלימים ממנה בתוך כשבוע. אמנם שפעת יכולה להיות מחלה לא נעימה, ואולם במרבית המקרים היא איננה מסוכנת. עם זאת, ישנן קבוצות שנמצאות בסיכון לסיבוכי השפעת, שיכולים להיות מסכני חיים ובמקרים רבים להצריך אשפוז ממושך. לכן, חיוני להתחסן אם הנכם נמנים על אחת הקבוצות הללו:

  • בני 50 ומעלה ובדגש על מבוגרים מעל גיל 65.
  • ילדים מגיל 6 חודשים עד גיל 6 שנים. בעיקר פעוטות עד גיל שנתיים.
  • נשים הרות בכל שלבי ההריון ולאחר לידה, נשים מניקות

לחולים במחלות כרוניות (מעל גיל 6 חודשים), מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל אודות חשיבות החיסון.

הזמן הטוב ביותר לקבלת החיסון הוא בחודשים ספטמבר ועד נובמבר. אין צורך בהפניה רפואית לשם קבלת החיסון שניתן חינם בזריקה לכל מבוטחי הקופה. בחלק מהסניפים, החיסון לילדים ניתן גם במסגרת מוקדי טיפת החלב. לאחר קבלת החיסון יש להישאר במשך 20 דקות סמוך למרפאת האחות.

 .

הכתבה נכתבה בשיתוף מכבי שירותי בריאות. לבלוג מכבי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה