שבת עם הילדים: 4 בילויים לסגור איתם את השבוע

חווה אורגנית, קרקס חקלאי, מרחבי טבע והמון תותים. חגית אברון ממליצה על 4 הצעות לבילוי טבעי לילדים אורבניים

17/04/2013
חגית אברון קבלו עדכונים מחגית
  • בדואר
  • RSS

הגענו תשושים ומאושרים ל"אחרי החגים", אבל עדיין סופשבוע לפנינו, בו בני המזל שבינינו, החמושים בזאטוטים, נדרשים להעסיקם. הנה 4 הצעות שוות שאפילו אתם עשויים ליהנות מהן. אחרי החגים שמח.

על מלפפונים ועגלים - חוויה אורגנית בהרדוף

יש ילדים, מבלי להזכיר שמות, שבטוחים שעגבניות צומחות על המדף בסופר. הם משוכנעים שהביצים מוטלות ישירות אל תוך גביעי התבניות, ואין להם (וגם לא להוריהם) שמץ של מושג איך נוצרת ביצה חומה לעומת אחותה הלבנה (רמז: החומה לא הופכת לכזאת בסיר של הג'חנון).

בדיוק בשביל אותם ילדים, החיים בדור טכנולוגי להחריד, וגם עבור הוריהם האורבניים, נוצרה החוויה האורגנית בהרדוף. ארנון דובדבני, רפתן, איש מקסים ומאיר פנים, יצר חוויה חקלאית מקסימה בהרדוף – קיבוץ שחרט על דגלו את החקלאות האורגנית.

הגענו לסוכת הגפן בהרדוף, שם התקבלנו עם תמרים אורגנים ותה צמחים. שמענו מארנון הסברים ממצים ומענייניים אודות החקלאות האורגנית. לאחר מקצה הסקפטיות המתבקש מעירונים מצויים, התמסרנו במהלך השעות הקרובות לארנון הרהוט והמרתק שהעביר אותנו בין ענפי המשק השונים.

הילדים היו בעננים: האכילו עגלים מבקבוק ברפת האורגנית, קרקרו לתרנגולות החופש לצאת לאכול בחצר, קוששו תערובת בדליים וקטפו מלוא החופן ירקות ועשבים אורגנים.

אנחנו המבוגרים הקשבנו להסברים, גמענו מלוא הריאות אוויר קיבוץ צלול וצפינו בתדהמה איך ילדים כל כך נהנים מטבע ומחיבור לאדמה. בתום הסיור, ליקטנו את כל התקרובת החקלאית המצוינת, והפכנו אותם במטבח שדה מאולתר (ומאובזר להפליא) לארוחת בוקר כיד הטבע והמלך. עזבנו שיכורים מעונג. עכשיו הילדים יודעים טעמו של מלפפון מנוקד ברגבי אדמה ואיך נוצרת ביצה חומה.

חוויה אורגנית בחווה, קיבוץ הרדוף. פתוח בשבת. להרשמה בתיאום מראש: 052-7250000. ארנון.

.

חקלאות לוליינית – הקרקס החקלאי

אי שם במרחבי עמק יזרעאל היפים, בינות חיטה ירוקה המגביהה ראש, הקימו נטלי והילל פרץ את ביתם ואת המיזם המסקרן המכונה "הקרקס החקלאי". הצמד, זוג בחייהם ובעבודתם, ניחנים בחוש הרפתקני מעורר קנאה. חמושים בסיפור חיים מרתק, למדו השניים במהלך נדודיהם ברחבי העולם, במשך שנה קרקס ולוליינות, מה שהפך מתחביב למקצוע.

אחרי שנות נדודים והופעות באיים אקזוטיים, קבעו השניים את ביתם במושב היוגב המוריק, שם רכשו דונמים ירוקים של שטח אדמה, שאותו הפכו למיזם בילוי ייחודי ומקסים במיוחד.

הקרקס החקלאי נולד מחיבור בין שתי אהבות גדולות של השניים – חקלאות וקרקס. בכניסה לשטח המוריק, מקבלים הילדים כתב חידה ועפיפון פעוט אותו הם מעיפים בחדווה ובצווחות גיל בינות שדה החיטה שטרם נקצרה. לאחר שיטוט בין ערוגות הירקות האורגנים וכרם הזיתים, שתילת פרחים בעציץ שמקבלים, אפשר לגשת לרחבת הקרקס שם יכולים הילדים להתנסות בלוליינות, הליכה על חבל, ג'אגלינג ושאר להטוטי קרקס. לאחר מכן, מתיישבים על גבי מחצלות להופעה משגעת במיוחד של הצמד, שמלבד מופע קרקס מקצועי לעילא, הוא מתובל בחוש הומור ומשלב את הילדים, הבוהים מהופנטים ברחבה המלהטטת שממול. רק אל תנסו את זה בבית.

לפני או אחרי מומלץ לאכול בקפה לואיזה המקסים ביישוב הפסטורלי בת שלמה. לואיזה היא טבחית מופלאה, שפתחה יחד עם בעלה רפי, את חצר ביתה לארוחות בראנץ' מצוינות אל מול הנוף היפה של שדות וכרמים. בזמן שהמבוגרים נהנים מקפה משובח וארוחת בוקר שופעת, הילדים יכולים לשחק בשלל המשחקים הפזורים לרווחתם בדשא היפה.

הקרקס החקלאי, מושב היוגב. טלפון: 054-5500175. פתוח בחג ובשבתות.

.

גבינות ומרחבים – חוות עדולם

רבות נכתב על מכמניו של עמק האלה, הטוסקנה הפרטי שלנו. חבר המתגורר באזור הציע לקפוץ לחוות עדולם שליד ביתו ולהביא איתו את הילדים. שלו. הוא הבטיח קפה, גבינות מעולות וכר נרחב לילדים להשתוללות. הבטיח וקיים. הגענו ספקנים ויצאנו הרבה מעבר למרוצים.

בחוות עדולם יש את כל מה שרשם הרופא להורים תשושים: שטח מזמין ובו מרחבים להתרוצצויות, ספות זולה להיזרק עליהן, נוף גבעות עגלגלות אופייני לעמק האלה, טאבון אימתני מבטיח צפונות ומזנון מאולתר שבקעו ממנו קולות וריחות של אנשים שיודעים את מלאכתם.

הילדים פצחו במלאכת הריצה, ואנחנו התמקמנו באחת הפינות המזמינות. קפה מיד הגיע וכבר ירד לו מפלס החרדה. מיד לאחר מכן הפציע מגש נדיב עם שלל גבינות עזים מגובנות לעילא מתוצרת העדר המקומי. עוד קיבלנו יוגורט סמיך ונפלא, לבנה חמצמצה במידה ופיתות פריכות מהטבון. את הכל מכינים אורן וניבי, המתגוררים בחווה ושומרים על צביונה כמרחב אקולוגי.

העזים יצאו למרעה, אז נאלצנו להמיר את פינת הליטוף בכמה תרנגולות חופש מקרקרות שחמקו מידיים קטנות. עוד עשינו סיבוב אחרון של קפה ומשהו מתוק ונפלא שהכינה ניבי מחלב עיזים טרי.

חוות עדולם – מושב צפרירים, עמק האלה. יש שלטים מכוונים. טלפון: 050-3095490, 050-4025002. פתוח בשבתות.

.

תותים ופרחים – רוח שתות

ועוד המלצה אחרונה וחביבה למשהו קטן וטוב בשבת. "רוח שתות" הוא בדיוק מה שאתם צריכים לעשות בשבת עם הילדים. שבת כזאת שבה מתחשק קצת טבע מבלי להרחיק יתר על המידה, הנאה צרופה לילדים ולמבוגרים כאחד.

"רוח שתות" (תודו שהשם גאוני) היא חווה לגידול תותים שאפשר לקטוף. חוויה של קטיף עצמי בין חממות הגידול, שבהן גדל הפרי המתוק שטעמו כסוכרייה. יש גם נוריות בחורף וחמניות בקיץ, למי שחפץ בפרחים יפים.

בעלי המקום הינם "תותולגים" מוסמכים, המגדלים את הפרי המתוק בכמה חממות גידול שבהן יכולים הילדים וגם המבוגרים להתרוצץ בחופשיות, לקטוף ולאכול מלוא החופן. במקום מגדלים מספר סוגים של תותים, ביניהם סוג מקסים של "תות מעופף" שאינו גדל על הקרקע. חשוב לציין שהתותים אינם מרוססים וגדלים בשיטה של הדברה ביולוגית. הקטיף במקום מלווה בהסברים ובסיור מעניין. יופי של חוויה אביבית.

רוח שתות – גן שמואל – חשוב לתאם את הביקור מראש כי לפעמים נגמרים התותים. במיוחד בשבתות: 054-4393906.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה