שבת אחים גם יחד

מיכל ליבדינסקי חושבת ששדרות רוטשילד הן המקום הכי קדוש בארץ בימים אלה. לא קדושה עם חוקים וכללים, אלא קדושת האדם, שיכול לבטא את עצמו בדרגה הכי גבוהה שיש

14/09/2011
שי אביבי ומיכל ליבדינסקי קבלו עדכונים משי אביבי
  • RSS
» Getty Images :ככה נראה מקום קדוש. צילום

הקיץ טעמנו את טעמו של החופש הגדול. זה היה ביס ראשון וזהיר. כי חופש גדול, כמה שכולם כמהים אליו, הוא גם מאוד מאוד מאוד מפחיד. כל כך מפחיד שהוא מאלץ אותנו לחוקק חוקים, להוציא צווים, מצוות, הלכות, הוראות, פקודות. בינתיים הקיץ נגמר, אבל החופש הגדול רק מתחיל.

במהלך הקיץ עלינו לרגל לשדרות רוטשילד, לטעמי המקום הכי קדוש בארצנו בימים אלה. שלא כמו בכותל, שם כל מי שבא לבקר חייב להתלבש ולהתנהג כמו שאנשים מסויימים החליטו, או בהר הבית, שכל מי שבא לבקר שם חייב להתלבש ולהתנהג כמו שאנשים מסויימים אחרים החליטו (כמובן שבשני המקומות האלה גם יהרגו בכיף כל מי ש"יחלל" את המקום בהתנהגות האותנטית שלו), בשדרות רוטשילד כל מי שבא לבקר יכול להיות הוא עצמו בדרגה הכי גבוהה: לבטא את עצמו, ליצור מתוך עצמו, להתפלל בדרכו שלו. המקום מווברט אחדות בדרגה הכי גבוהה שלה – אחדות מתוך שונות - פה על פני האדמה.

בכל פינה ברוטשילד מתרחש משהו אחר. מדברים, מופיעים, מנגנים, מקרינים סרט, מציגים, צובעים, יוצרים, רוקדים, יושבים, עומדים, עושים מיצגים, משמיעים מוזיקה. כל אחד יכול ליצור, להביע את עצמו. והכל זורם, ויש מקום לכולם, ויש כבוד לכולם. והתדר הוא אחד: לב פתוח. אפשר לקרוא לזה אנרכיה. אפשר לקרוא לזה הרמוניה. אפשר לקרוא לזה אהבה. אפשר לקרוא לזה אחדות. איך שלא נקרא לזה, זה קורה. זה ממשי. זה אפשרי. בלי סדרנים, ובלי חוקים, ובלי שאף אחד מחליט על מישהו אחר. ככה, בפשטות, יהודים, עם ערבים, עם דתיים, עם אתיופיים, עם נשים, עם אמנים, עם ילדים, עם זקנים, ולכל אחד ואחת יש מקום להיות מי שהם. בשבילי זו קדושה.

>> שיר ביליה מצדיעה לרוח האוהלים

הנה מה טוב ומה נעים

יושבים במסעדה על הבר. מבררים מה המנות הצמחוניות ומשתעממים למוות ממה שיש למקום להציע בעניין. שניה אחרי שמגיע הסלט שלנו, נוחתות אצל שכנינו לבר שתי צלחות, במרכז כל אחת מהן נתח סטייק רחב ועסיסי. אני לועסת את הסלט ולא יכולה להוריד עיניים מהסטייק. השאלה אם אני יכולה לבקש ביס מתרוצצת בראשי ובפי.

ואז מגיע רגע הזהב שלי: אחד מבעלי הסטייק לא מצליח לגמור את שלו. הוא פונה לשני חבריו ושואל אם הם רוצים, הם לא. אני תוקעת מרפק בצלעות הבן זוג כדי שיעשה משהו, הוא לא מתכוון לעשות כלום. שככה יהיה לי טוב, אבל בחיי שחוץ מהרצון העמוק לסטייק, גם נשבה בי המחשבה על המהפכה ועל תחושת הביחד שאני חשה לאחרונה עם עמי, ועם האנשים ברחוב. זה בהחלט נראה לי אפשרי, אז פניתי אליו ואמרתי שאני רוצה. חיסלתי רבע סטייק באושר גדול. לפני שהלכנו נגשתי אליהם ואמרתי שאני חייבת להסביר: אני צמחונית-דרום-אמריקאית וזה לא קל. הם מצידם אמרו שזה היה מרגש שפניתי אליהם, שדווקא רצו להציע לנו אבל התביישו. שיתפתי במחשבותי, על רוח המהפכה, על תחושת הביחד. הם הסכימו ואמרו שהרגע כשעישנו סיגריה בחוץ, מאחד השולחנות כיבדו אותם בקינוח. הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד בבר.

זהו הזמן, זה היום, זה הרגע

יחד. כמה טוב להיות ביחד. יותר מדי זמן היינו מופרדים. אצלנו בשכונה, מאז הקמת המאהלים נפגשים בכל שישי, כל משפחה מביאה את התבשיל שלה. עושים קבלת שבת. פותחים שולחן עצום, שעליו עשרות מאכלים וטעמים וניחוחות. אוכלים יחד, מדברים. אחרי האוכל מגיע זמן המוזיקה. יושבים שרים מנגנים. אני מסתכלת ולבי מלא געגועים. געגועים לשבט. זה מרגיש נכון. איך יכולנו לחיות כל כך הרבה זמן בלי. הנה מה טוב ומה נעים שבט אחים ואחיות.

המהפכה הזאת מביטה קדימה. אל אנשים חדשים , עתיד חדש, חברה חדשה. לקחת את כל האנרגיה שקורית עכשיו כדי להלחם בישן זה בזבוז. אין בזה צורך. יש לקחת את האנרגיה העצומה הזאת כדי להתקדם הלאה. להתקדם אל המקום החדש הזה, שאולי עוד אין לו שם, או הגדרות, אבל אפשר כבר להתחיל לחוש אותו. להריח אותו. להאמין שהוא אפשרי. אנחנו עוד לא לגמרי מעזים לחשוב שאפשר לחיות ככה. אנחנו עוד לא מעזים לחשוב שיכול להיות פשוט טוב. אבל האמת היא שכן. גן עדן יכול להיות כאן. האמת היא שיש מספיק אוכל לכולם. מים לכולם. כסף לכולם. אם נחלק אחרת, אם נשנה הרגלים, אם נרצה. אין זו אגדה.

זהו הזמן, זה היום, זה הרגע. זמן מהפכה. זמן אמת. זמן צדק. זמן טהרה. זמן שקיפות. זמן לב פתוח. הזמן להיות מי שאנחנו במלואנו. בלי להתכווץ כי מכווצים אותנו, ובלי לכווץ אחרים כי אנחנו יכולים. זמן להיות ערים, ורחבים. זמן להיפרד מהאין, ולהתחבר אל היש. זמן להיות טובים. נדיבים. זמן להיפגש בגובה העיניים. זמן להיות הכי שונים והכי מאוחדים. זמן לכבד את כל הצבעים ולנצוץ יחד.

לבלוג של מיכל ליבדינסקי ושי אביבי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה