רשת מטרידה

האם לייק בפייסבוק עשוי להיות הטרדה מינית? עו"ד דנה נאור מנדאל מארגון שתיל לקראת כנס ראשון מסוגו על השפעות הטכנולוגיה על נשים בשוק העבודה ובכלל

04/01/2012
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» דנה נאור

מאת עו"ד דנה נאור-מנדאל, מרכזת הפרויקט למניעת הטרדות מיניות בעבודה, שתיל ואיגוד מרכזי הסיוע.

בעקבות חשיפת פרטי כרטיסי האשראי של ישראלים רבים ברשת, לא מעט אנשים מסתובבים היום עם תחושה קשה, חיזוק החשש שהרשת איננה מקום בטוח, ועננה מזהירה על הצורך לחשוב פעמיים לפני כל פעולה באינטרנט. כיום, כשכל תשומת הלב מופנית לבטיחות האישית שלנו ברשת ולפרטיותנו, חשוב לזכור שאלה לא הזירות הבעייתיות היחידות בנושא.

למשל, הסתכלו על רשימת החברים שלכן בפייסבוק. כמה מהם עובדים אתכן? כמה מחברי הפייסבוק שלך הם הבוסים שלכן, או הבוסיות, בעבר או בהווה? אם את המשתמשת הממוצעת ברשת החברתית, כנראה שמדובר במספר לא מצומצם. העבודה תופסת חלק משמעותי מהחיים של כולנו, וזה בא לידי ביטוי גם ברשתות שאנו חברות בהן.

לרוב, אנחנו לא חוששות מכך. אבל מה קורה כאשר הבוס לוחץ "לייק" על תמונה שלך בבגד ים מהחופשה האחרונה באיים? או כאשר החברה מהמשרד ליד מעבירה לך דואר אלקטרוני ובו סרטון בעל תוכן מיני? או כאשר בפורטל הארגוני שאמור לשמש לקביעת לוחות זמנים מתחילות לרוץ בדיחות גסות על הסמנכ"לית החדשה?

כל המצבים הללו אינם דמיוניים, והם מתרחשים בחיי היום-יום של כולנו, בארץ ובעולם, מאז הפכנו לחברה מרושתת במלוא מובן המילה. המצבים הללו מעמידים את כולם בדילמות לא פשוטות, אבל בעיקר – אותנו הנשים. הדילמה שנשים רבות נאלצו להתמודד איתה – האם להעיר לבוס או לא על ההערה המינית האחרונה שלו, משנה את פניה, וגורמת לנו לחשוב – האם לייק בפייסבוק זו הטרדה מינית? איפה עובר היום הגבול בין החיים האישיים לחיים המקצועיים, כשכולנו עובדות בכל שעות היום ומכל מקום? האם הפרופיל שלנו בפייסבוק הוא באמת אישי שלנו, או שהוא חלק בלתי נפרד מהעבודה שלנו? ומה אז – האם אפשר להגיש תלונה במשטרה נגד מי ש"רק" העיר לי בפייסבוק? כל השאלות הללו הן שאלות שלא נדרשנו להתמודד איתן עד לאחרונה, וכיום הן מעסיקות את כל הגורמים שעוסקים בקידום נשים בשוק העבודה ובמניעת הטרדות מיניות.

גם הטרדה ברשת מגבילה נשים בעבודה

חשוב לזכור כי תופעת ההטרדות המיניות הקיימת כיום בשוק העבודה הישראלי מהווה חסם משמעותי לכניסת נשים לשוק העבודה ולקידומן בו. הזליגה של ההטרדה המינית למרחבי הסייבר – רק מעצימה את הקשיים. התופעה החדשה מגבילה ופוגעת בנשים לא פחות מהטרדה מינית "מסורתית", כזו שאנו מכירות כבר שנים רבות: היא סמויה עוד יותר ואיננה מדוברת. גם החוק למניעת הטרדה מינית, שנחקק רק בשנת 1998 אך מבחינת התקדמות הטכנולוגיה מדובר בעידן פרה-היסטורי כמעט, איננו מתייחס לייחודיות של התופעות הללו.

ביום שני הקרוב, ב-9.1.2012 נקיים, בארגון שתיל ואיגוד מרכזי סיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית בישראל, כנס ראשון מסוגו "טכנולוגיה – זה מטריד אותי?" שיעסוק בהשפעות הטכנולוגיה על נשים בשוק העבודה בכלל, ועל התופעה של הטרדה מינית בעבודה בפרט. בכנס נדון, בין היתר, באופנים שבהן חברות ומעסיקים יכולים להילחם בהטרדה המינית האינטרנטית במקום העבודה, בקשיים שתופעה זו מעוררת, ובדרכים השונות שהרשת מציעה לנו להתמודד עם פגיעות ולהעלות מודעות לתופעה בכלל.

לפרטים נוספים על הכנס, היכנסו לאתר:  וחפשו גם את דף הפייסבוק שלנו:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה