רשלנות רפואית: מתי כדאי לתבוע רופא שיניים?

האם קיבלתם את מלוא ההסברים, האם אתם יודעים בודאות שהרופא הוא מומחה בתחום, ואיך תזהו אם חלילה נגרם לכם נזק? עו"ד עופר סולר נותן סימנים

23/10/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» פנו לרופא אחר שיעריך אם נגרם נזק (צילום: Thinkstock)

כשאנחנו מתחילים טיפול שיניים מורכב, אחת הנחמות שלנו היא לדמיין את התוצאה – חיוך יפה יותר, פחות כאבי שיניים ובאופן כללי שיפור באיכות החיים שלנו. ברוב המקרים אנחנו נוטים להדחיק את האפשרות שיטפלו בנו באופן רשלני או שמצב הפה שלנו יהיה גרוע יותר מאשר בתחילת הטיפול. הרי אם השקענו כסף, זמן ולעיתים קרובות ספגנו באומץ כאבים לא נעימים במהלך הטיפולים, נראה שזה רק הגיוני שהתוצאה לפחות תוכיח שהמאמץ כולו היה שווה.

כשנגרם נזק לשיניים בריאות

אבל המציאות לעיתים מוכיחה שהחיים לא הוגנים כפי שהם היו צריכים להיות. השנה, למשל, נחשף סיפורה של רות ליינר, שבמשך 20 שנה התחזתה לרופאת שיניים וטיפלה ברשלנות תוך גרימת נזקים במאות מטופלים. עו"ד עופר סולר, מומחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית מסביר למה כך קשה למטופל לזהות טיפול רשלני. "במקרים לא מעטים המטופל אינו מבין כלל אילו טיפולים מבוצעים במהלך תוכנית השיקום של פיו", הוא מבהיר, "שכן הוא אינו יכול לעקוב ולבקר בצורה נוחה ומקצועית את תהליך הטיפול. למעשה, רובנו אפילו איננו מבינים את המונחים המקצועיים שמסביר הרופא לפני ובמהלך הטיפול.  רק בדיעבד, עם הפניה לרופא שיניים אחר, אפשר להעריך אם בוצע טיפול שיניים כושל אשר גרם לנזק".

שאלה: איזה נזקים יכולים להתרחש במהלך טיפול שיניים כושל?

עו"ד סולר: "מקרי הרשלנות הנפוצים בטיפולי שיניים מתרחשים בעקבות תכנון לקוי של שיקום הפה אשר עלול אף לגרום נזק לשיניים בריאות. לעיתים בפועל מתבצעת הרכבת שתלים לקויה שעלולה לגרום לנזק  לעצבי הלסת ולשיתוק שרירי הפנים".

"חשוב להבין כי בתחום רפואת השיניים קיימים תחומי התמחות שונים כמו שיקום הפה, טיפולי שורש, אורטודנטיה ועוד.  אני ממליץ לוודא שבטרם ביצוע טיפולי שיניים, רופא השיניים אליו פנית אכן הינו בעל מומחיות מתאימה לסוג הטיפול הנדרש. ובנוסף, יש לפנות למטופלים קודמים שלו ולבדוק איתם האם הם היו מרוצים הן מהיחס והן מהטיפול שקיבלו".

שאלה: ישנם סימנים שיכולים לעורר אצל המטופל את חשד שהוא לא זוכה לטיפול הראוי?

עו"ד סולר: "בעת טיפול שיניים, כמו בכל טיפול רפואי אחר, חובה על הרופא להסביר למטופל את מהות הטיפול, סיכוניו ויתרונותיו, כמו גם אפשרויות לטיפולים חלופיים. הרופא צריך לקבל את הסכמתו מדעת של המטופל לטיפול ואם לא נערך שלב מקדמי שכזה בטיפול, זה  צריך לעורר חשד".

"בנוסף, במהלך הטיפול קיימים סימנים נוספים אשר ניתן להתייחס אליהם כאל 'אור אדום' אשר מצדיק פניה לרופא שיניים נוסף כדי לקבל חוות דעת שניה. למשל, כאבים רבים ומוגזמים אשר לעיתים מתארכים מעל ומעבר למה שהוסבר על ידי הרופא טרם הטיפול, אירועים לא צפויים כדוגמת נשירה של כתרים, התרופפות מבנים, פגיעה ביכולת ללעוס למשך זמן וכו'".

"התארכות של הטיפולים מעבר לתוכנית אשר הוצגה למטופל על ידי רופא השיניים, גם היא צריכה להדליק נורה אדומה, במיוחד אם היא מלווה בהתחמקות של רופא השיניים ממתן הסברים לגבי הטיפולים המבוצעים וממתן תשובות לשאלות המטופל. חשוב להבין כי למטופל זכות קנויה לפי חוק זכויות החולה לקבל מהרופא הסבר מלא על מצבו ועל הטיפולים אשר נעשים לו ועל הרופא אף לשתף פעולה עם המטופל אם זה מבקש תיעוד כמו צילומים כדי לערוך התייעצות עם רופא נוסף".

שאלה: אם חושדים שהטיפול היה רשלני, מה כדאי לעשות?

עו"ד סולר: "בכל מקרה, בטרם נקיטת הליכים כלשהם, מומלץ להתייעץ תחילה עם עורך דין הבקיא בתחום הרשלנות רפואית. לקראת פגישת הייעוץ עימו חשוב שהמטופל יביא עימו את כל התיעוד הרפואי אשר ברשותו: כמו צילומי רנטגן של שיניו וכן קבלות שהוצאו לו כנגד תשלומים שניתנו לרופא. עו"ד שיעריך כי לכאורה נגרם נזק ללקוחו, יפנה לרופא השיניים ויבקש לקבל את מלוא התיק הרפואי ובכלל זה צילומי הרנטגן שהינם מרכיב עיקרי וחשוב בתיעוד. לאחר מכן יפנה עורך הדין את הלקוח לבדיקת רופא שיניים מומחה בתחום הטיפול הנדרש על מנת לבחון אם הטיפול שקיבל הלקוח היה סביר ותקין. אם ימצא שהטיפול אכן היה נגוע ברשלנות רפואית הרי שהרופא המומחה יצייד את הלקוח בחוות דעת רפואית אשר על בסיסה תוגש תביעה לבית משפט".

שאלה: לבסוף, תוכל לנדב לנו איזשהו טיפ מניסיונך שכדאי לדעת במקרים כאלה?

עו"ד סולר: "אני ממליץ למי שסבור שנפגע בגין רשלנות רפואית בטיפול שיניים להימנע מפניה אל הרופא המטפל או להנהלת המרפאה במכתבי תלונה שונים, מכיוון שלעיתים במכתב זה נמסר מידע לא מדויק מצד המטופל אשר עלול להזיק בניהול תביעה עתידית".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה