ריאליטי צ'ק

מה זה באמת אומר כשמתמודד מכריז שהוא "לא יפסיק לשיר", האם הוא באמת היה "מדאים", ולמה כולם "שרים מהלב"? קבלו את מילון הקלישאות המלא של "אקס פקטור" וה"כוכב הבא"

04/11/2013
ארז עמירן קבלו עדכונים מארז
  • RSS

ארבעה ימים בשבוע מתמלא מרקע הטלוויזיה שלנו באנשים ששרים. אין ספק שמדובר באובר-דוז קטלני שהוא יותר ממה שיכולה להכיל קיבתו של צופה ממוצע. ובואו נודה – גם השירה עצמה לא שוס גדול. יותר מדי אנשים עם קול בינוני מתחרעים על "נכסי צאן ברזל של הזמר העברי", מניחים יד על הלב במחווה מרגשת, וצועקים. צועקים נורא חזק.

נדמה שכל מי שיודע לשיר כבר חרש את העונות הקודמות. עכשיו, אבוי, נותרנו עם שאריות עייפות, מחוממות למחצה.

בין רצח שיר אחד למשנהו מסתמנת לה תחרות סמויה נוספת שאינה עוסקת בזמר דווקא, אלא ב-"מי מקושש יותר אמירות נבובות ממחסן הקלישאות של הריאליטי לדורותיו".

אז כדי לחסוך למשתתפי הריאליטי את המאמץ, הנה הן בסך – מיטב קלישאות הריאליטי – לשכפל ולהקיא אל המרקע . אל תדחפו. יש מספיק לכולם.

"אני מגשים את החלום" – לא סתם חלום, ה-חלום. וממש לא משנה שעד שלשום חלמתי להיות אחות רחמנייה או להתחתן עם אוליגרך רוסי. מכאן והלאה ה-חלום שלי הוא לשיר. אה, בעצם לא מדויק, ה-חלום הוא להגיד בפריים-טיים שאני מגשים את החלום. אתם יודעים מה, אני אחלום, אתם תגשימו לי. פחות מעייף.

"אני לא אפסיק לשיר" – למרות שכל השופטים הסכימו שיש לי קול של תרנגולת על הגריל. אבל אלה, מה הם מבינים?! הם לא ישברו אותי, אני לא לא לא אפסיק לשיר. לפחות עד מחר. כי נרשמתי ל"מאסטר שף" וממחר אני לא אפסיק לבשל. דווקא.

"זה היה הרגע הכי מרגש בחיים" –ואני תוהה – הו בחור מסכן, מה זה אומר עליך בעצם? אילו חיים עלובים ואפורים חווית עד כה אם ז-ה ("משה פרץ אמר שיש לי קול נעים") הרגע המרגש בחייך.

"אני הולך עם האמת שלי" – והאמת שלי היא לזייף. וגם לשיר שירים שאני לא ממש מבין את המילים שלהם. מה, אתם לא מאמינים לי? אבל תראו, אני שם את היד על הלב.

"באתי כדי לנצח" – וואלה. כמה מיוחד. כי כל שאר מאות השכפולים שמתמודדים מולך באו כדי להפסיד.

"אני שר מהלב" – ואני אומר, יפה מאוד, באמת, אבל אולי תנסה לשיר מהגרון. מי יודע, אולי זה יעבוד יותר טוב.

"היה מדאים" - רגש סינתטי הוא המטבע הכי לוהט בסל המטבעות השחוק של הלשון העברית. כולם מוכרים ריגוש, כולם צורכים אותו (וצורחים אותו). כדי לתאר את אותה התפרצות אמוציונאלית שמפוצצת את הלב ומרסקת אותו לאלף חתיכות, לפחות, יש רק מילה אחת מתאימה – "מדאים". מי שרוצה לגוון רשאי לעבור ל"מאמם". אותו אפקט.

"רק אתם בבית קובעים" – כי לא רק הזמרים, גם ההפקה זקוקה לקלישאות. אז הנה, אתם, הקהל בבית, תקבעו לבדכם את גורלו של זה-שבא-כדי-לנצח. אין לכם אפילו השפעה סמלית על מחירי הדיור, מאגר ביומטרי, דיני קבורה וקידושין, או הגרדרובה של שרה נתניהו. אבל היי, מה זה חשוב, יש לכם את הכוח להעלות את המתמודד לשלב הבא ו"לשנות את חייו לנצח"

"לשנות את חיי לנצח" – זו אחת הקלישאות היותר עצובות בתחום. לא, האודישן הזה לא ישנה את חייך, אם תצליח ואם תיכשל, החיים שלך ישובו לאותה נקודה בדיוק בה הם דשדשו קודם. זאת אומרת - המוקד הטלפוני של בזק או עמדת הצ'יפס בסניף מקדונלד בקריית עקרון. בדיוק אותו דבר רק עם עוד  15 קילו של אכזבה וניחומי פחמימות.

והנה גם קלישאה אחת פרטית שלי –

"די, אני לא רואה את זה יותר" - יא, רייט. וממחר אני מפסיק לעשן.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה