רושם הריח הראשוני

מה הם המאכלים והמשקאות שלא כדאי לאכול לפני דייט או ראיון עבודה ואיך נפטרים מהריח הלא נעים שהם מעוררים, אם לא התאפקנו ואכלנו אותם?

19/05/2015
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

ריח הפה והגוף שלנו משפיע ישירות על היחס של אנשים כלפינו בכל מפגש ראשוני, גברים ונשים כאחד, וקובע את דעתם עלינו, לטוב ולרע. זה לא נעים כשהדייט שלך מדבר אלייך והפה שלו מדיף ריח חמוץ או כשאת בפגישת עסקים חשובה ובזמן שהלקוח שלך מדבר הבל פיו מאיים להציף את החדר.

המקור לכל ריח לא נעים מגיע הן  ממערכת העיכול והן מחיידקים בבסיס הלשון והפה שתהליך הנשימה שלהם משחרר גופרית בנשימה שגורמת לריח פה רע.  גם מאכלים מסוימים גורמים לעיכול איטי או לקוי והגוף, אשר מתאמץ בתהליך, מדיף ריח רע בתגובה. מה עושים עם הריחות האלה ואיך נפטרים מהם אחת ולתמיד?

smell_sec

ריח חזק במיוחד

ירקות ותבלינים בעלי ריחות חזקים יובילו בדרך כלל גם לריח גוף ופה רעים. בקבוצת הסיכון הזאת נמצאים בצל ושום וכן תבלינים המזוהים עם המטבח ההודי כמו קארי ירוק וקארי אדום. כשכל אלה מתעכלים הם מייצרים ריח רע אשר יוצא מתוך נקבוביות העור.

ריח חמוץ

נגרם בעיקר ממשקאות מוגזים וכן ממאכלים ומשקאות המכילים קפאין, כמו שוקולד. גם מאכלים שמכילים סוכר ומלח בכמות גבוהה נוטים לתסוס או להתעכל באיטיות בקיבה וכן צריכה מוגברת של מוצרי חלב עם אחוז שומן גבוה ומאכלים שמנים או מטוגנים, מייצרים ריח גוף ופה חמוץ.

ריח רקוב או מעופש

נגרם בעיקר ממאכלים שזמן העיכול שלהם בגוף הוא גבוה ובראשם בשר אדום. עד שהבשר מתעכל, הגוף מתחיל להפריש חומרים שגורמים לריח גוף ופה מצחינים.

אגב, מחקר שפורסם לפני שנים אחדות מצא שנשים מעדיפות גברים שלא אוכלים בשר כי אז ריח הגוף שלהם נעים ומושך יותר. 

ריח של דגים

דגים ומוצרי מזון המכילים ויטמין B בכמות גבוהה כמו ביצים וקטניות מייצרים אצל אנשים מסוימים רגישות גבוהה והופכים את ריח הגוף והפה שלהם לריח רע או לא נעים בעליל.

 smell_sec2

ריח פה חריף

נגמר בעיקר מאלכוהול. ככל שתשתו יותר משקאות אלכוהוליים וככל שאחוז האלכוהול במשקה יהיה גבוה יותר, כך ריח הפה שלכם יהיה חריף ורע יותר. כלומר, כוס יין או אפילו שתיים, יכולות להותיר עקבות ריחניים לא נעימים, אך בפירוש נסבלים. לעומת זאת, כמות נכבדת של וודקה או וויסקי כבר תעשה את העבודה ההפוכה – פיכם ידיף ריח חזק וחריף שיש אנשים שפשוט לא מסוגלים לסבול.  

איך נפטרים מהריח?

הנה כמה דברים שאתם יכולים לעשות בכדי להיפטר מהריחות הרעים ברמה המיידית ולאורך זמן:

1. לוותר – האפשרות היעילה והמוכחת ביותר היא כמובן לוותר על המאכלים שגורמים לריח הפה הרע או לפחות לצמצם את צריכתם. כך שאם אתם פשוט מכורים לעמבה, למשל, ואין לכם עניין להסתגר בבית עד שהריח יחלוף, נסו לפחות לאכול עמבה לעיתים רחוקות.

2. לשטוף – אפשרות ישימה יותר ומתאימה גם למי שאין לו ריח פה ממש נורא, אבל יש לו חשק לריח פה נעים בכל עת – הוסיפו שטיפת פה לשגרת ההיגיינה האוראלית שלכם. אחוז נכבד מבעיות ריח הפה הרע נובע מחלל הפה עצמו, עקב החיידקים שמתסיסים את המזון. אגב, רוב החיידקים המזיקים האלה מגיעים מגב הלשון. מאחר ומברשת שיניים לא מגיעה לשם, רק שטיפת פה תהיה יעילה על מנת למגר אותם מחלל הפה. בוקר וערב, מיד לאחר צחצוח השיניים, שטפו היטב את הפה במשך 30 שניות עם שטיפת פה בטעם ובריח החביב עליכם. זה אולי לא ימגר לגמרי את ריח הפה הרע, אבל עשוי בהחלט להפוך את הריח לפחות לנסבל יותר. מומלץ לבחור בשטיפת פה המפחיתה את רובד החיידקים ופועלת למען שמירה על שיניים וחניכיים במקביל לרענון הנשימה.

3. לשתות – בעת צריכת מאכלים ומזונות שנמצאים בקבוצות הסיכון שפורטו כאן, יש להגביר באופן משמעותי את שתיית המים. שימו לב, מים. לא מיץ ממותק ולא משקה מוגז שרק יחמיר את המצב. גם יובש בפה אחרי צום ארוך גורם לריח רע (למשל, אחרי שינה ארוכה או עקב שתיית אלכוהול) גורם לקצב זרימת הרוק בפה לרדת באופן ניכר. הרוק פועל ישירות נגד חיידקים מייצרי ריח רע ולכן שתייה מרובה עלולה לשפר את זרימתו בפה ובהתאמה, לשפר את ריח הפה והנשימה.

4. לאכול – קיבה ריקה ובעיקר כאשר לא אוכלים פחמימות במשך זמן ממושך גורמת להפרשת אדי אצטון בנשימה אשר גורמים לריח פה רע. הוספה של פחמימות לתפריט יכולה לסייע. גם פירות וירקות כמו גזר, חסה, צנון, תפוח, אגס ואננס אשר מתפרקים במהירות בקיבה ויכולים לשפר את הריח הרע.

5. להוסיף – תוספי תזונה טבעיים שסופחים רעלים או מגבירים את קצב העיכול הטבעי של הגוף עשויים לשפר את ריח הגוף והפה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה