רוצים ילדים חכמים? תתחילו לדבר אליהם

מחקר חדש מראה פערים מובהקים במבחני שפה והתפתחות המוח לטובת ילדים שהוריהם דיברו איתם הרבה מהרגע הראשון לחייהם

14/01/2015
טליה ברשטיין קבלו עדכונים מטליה
  • RSS

מטרנה לדבר עם תינוקות. צילום: שאטרסטוק 

עד כמה נשמע לכם מוזר הרעיון לדבר אל תינוק בן יומו? לקרוא לו סיפור לפני השינה? לספר לו על הפעולות שאתם עושים כמו למשל שעכשיו זוהי יד שמאל שנכנסת לשרוול של הסוודר, או שהקול שהבהיל אותו הוא הכלבה שלא אוהבת את טרטור המנוע של האופנוע שחלף ברחוב?

מחקר חדש שערכה פרופסור אן פרנדל באוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה, מצא שילדים בגיל 18 חודשים ומעלה, שהוריהם נהגו לדבר אליהם באופן רצוף מרגע הלידה, הגיעו להישגים גבוהים באופן משמעותי בהתפתחות שפה, אוצר מלים וכישורי עיבוד מידע מחבריהם שהוריהם לא דיברו איתם בשלבים אלו. המחקר מראה שהפערים שנוצרים בגיל צעיר אינם נסגרים בשלב מאוחר יותר ובמקרים רבים אף המשיכו ללוות את הילדים במשך 6 שנות לימוד בבית הספר.

בין גרגור למדע המדינה

אם בעבר לימדו אותנו שיצירת קשר עין עם התינוק שלנו, דיבור רך או שירים שינעימו את זמנו בימיו הראשונים, יהפכו אותו לתינוק מתוק ורגוע ואותנו לרגועים בהתאם, עכשיו מסתבר שמעבר לאווירת השנטי שאולי נצליח להשרות על המשפחה המתרחבת שלנו, כדאי אולי לתת ליורש הזדמנות לשמוע עוד גווני קול מלבד שירים וגרגורים.

הילדים שזכו למלל אינפורמטיבי מהוריהם כבר בגיל צעיר ולא הסתפקו בגרגורים ומנגינות, פיתחו יכולת מהירה של עיבוד נתונים, שליפת מילים מהירה ויצירת הקשרים מיידית וההתפתחות הרגשית שלהם היתה מוקדמת, עובדה שהקלה את התקשורת שלהם עם עולם המבוגרים. אין צורך להרצות לילד שלנו כאילו היה סטודנט למדעי החיים, להיפך, הדגשת המילים, שיחה תוך כדי משחק שיגרה את החושים של התינוק, יעזרו לו ללמוד מהר לדבר ולהביע את עצמו.

ההסבר לכל זה הוא שהזמן האופטימלי ללמידת שפה הוא עד גיל 7, אבל הזמן הקריטי שבו מכין התינוק את מוחו לקליטת שפת האם שלו הוא עד גיל חצי שנה (!) הצלילים שבמילים הראשונות שישמע, יהוו מודל על פיו ילמד מאוחר יותר לבטא מילים בעצמו ובאופן שלא נמצא לו הסבר, היכולת הזו קשורה גם בהתפתחות הרגשית של התינוק.

אגב, עם תחילת ההתפתחות המינית, נפגעת יכולת קליטת שפה חדשה באופן משמעותי. מעורר מחשבה לא? אבל את זה נשאיר לדיון אחר.

אז בואו נושיב אותם מול הטלוויזיה

"נו בסדר", אמרה לי השכנה המכונה "אולי יש לך במקרה?" שקפצה אלי בדיוק בזמן כתיבת המאמר הזה, "אז אני אושיב אותו מול הטלוויזיה שיראה מהדורת חדשות". אז לא, זה לא מספיק. לא מול הטלויזיה ולא מול המחשב. ד"ר פטרישיה קואהן מאוניברסיטת וושינגטון בסיאטל, חקרה ומצאה שתינוק יכול ללמוד תוך פרק זמן קצר את צלילי השפה אותה ידבר רוב חייו - המוח שומר באזור מסוים נתונים כבר מהשבועות הראשונים לחיינו, ואוסף "סטטיסטיקה" של צלילים ותווים מתוך מילים שחוזרות על עצמן, שאותם יוכל מאוחר יותר להשמיע ואף לבנות בעזרתם תמונה ויזואלית של העולם.

אבל הוא צריך בן אדם שיהיה איתו באותו מרחב וידבר איתו, איתו באופן אישי ולא בחלל האוויר.

ושוב שאפו לטבע, אנחנו הרי כבר יודעים כמה בטוח ונינוח יגדל להיות תינוק שמרגיש שייך ומחובק וכמה ביטחון מעניק לו חיוך שלנו. אם כך, הדברים הם פשוטים, כל מה שנדרש מאתנו כדי שהיורש יגדל להיות ילד ורבלי שמח שחי בנוחות בגבולות עצמו, הוא להיות נוכחים, לדבר איתו ולפעמים גם לספר לו סיפורים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה