"רוצה להתקדם? תדרשי שוויון בזוגיות"

נשים שתמיד הולכות הביתה בחמש נמצאות בבעיה בשוק העבודה, אומרת ורד ליברמן, ומצהירה כי אצלה בבית החלוקה שיוויונית ולכן היא נוסקת בקריירה

13/06/2012
אורית בראון אגמי קבלו עדכונים מאורית
  • RSS
» ורד ליברמן

ורד ליברמן כבר משפיעה. היא קיבלה בימים אלה לידיה להקים ולנהל את הסניף המקומי של חברת Veeam העולמית, המייצרת פתרונות גיבוי וניהול לסביבות ווירטואליות של בתי עסק. Veeam היא חברה כלל עולמית עם סניפים בצפון אמריקה, אירופה ובאוסטרליה ו-30,000 לקוחות ברחבי העולם. את הסניף הישראלי החדש מרימה ורד מהבית והיא כבר גייסה עובד שהצטרף להקמה.

ליברמן, נשואה ואמא לשניים (גילאי 11 ו-7), כיהנה במספר עמדות בכירות. בין היתר שימשה במשך שבע שנים מנכ"לית של הסניף הישראלי של חברת הענק נובל, תפקיד בכיר שטומן בחובו הרבה משקל בזירה העסקית המקומית. הסניף שניהלה ליברמן של נובל, כלל בסך הכל שישה עובדים, שגלגלו מחזור של 20 מיליון דולאר (!)

ליברמן היא אוטודידקטית. כל החברות אותן היא מנהלת הן מתחום המיחשוב, אותו מעולם לא למדה. התואר שלה הוא ב- BSC  בהנדסת תעשייה וניהול. מתברר שכדי להיות מנהלת מצליחה, אין הכרח למלא את התפקיד עם הכרות עומק של התחום המקצועי,  אלא בעיקר לדעת לנהל ולהנהיג.

כשרונות הניהול שלה התגלו בהיותה מ"כית בצבא. "בתיכון הייתי ילדה בינונית, לא בלטתי בכישורי ארגון או כישורים חברתיים. רק בצבא יצאה ממני האסרטיביות, היכולת להתחבר עם אנשים, לנהל ולהנהיג"

עם ההבנה שיש בה גרעין של מנהיגות ויכולת ניהולית, פנתה אחרי השחרור לשוק העבודה. היא הגיעה דרך מודעת דרושים רגילה לחברת אבנט, שם החלה  כמתאמת מכירות. "מהר מאוד התגלגלתי למכירות עצמן. הוספנו שם מוצרים חדשים ומכיוון שהייתי טובה, המנהל זיהה פוטנציאל וקידם אותי לניהול תחום התכנה של החברה". משם עברה לחברת הסטרטאפ  נגה-קום העוסקת במערכות מידע - פיתוח והטמעת מערכות ארגוניות שם הפכה להיות מנכ"ל של הסניף הישראלי.

מעולם לא היתה לך פרוטקציה?

"לא מאמינה בזה. לנשים יותר קשה בקטע של הנטוורקינג שגברים שוחים בו. אבל  אין להן בעייה  בעניין של עבודה בפועל. בזה אנחנו מצטיינות"

מדוע לדעתך רק מעט נשים מגיעות לעמדות בכירות?

"זה נובע בעיקר מחוסר שיוויוניות של הנטל בבית. אצלי יש חלוקה שווה ואמיתית. שנינו אוספים את הילדים, הולכים איתם לחוגים ומתחלפים בינינו בתורנויות כשמתעוררים דברים לא צפויים. גם בתחזוקת הבית האחרויות לגמרי משותפת. הדבר היחיד שהוא לא יודע זה לבשל. כל השאר, כביסה, כלים -  יש חלוקה. כשיש את זה, בבית קל לאישה לראות את עצמה גם כשווה בעבודה. נשים שתמיד הולכות הביתה בחמש נמצאות בבעייה. זה נובע בדרך כלל מחוסר חלוקה שיוויונית של הנטל בבית"

שילמת מחיר על הקריירה כאמא?

"הקריירה היא לא על חשבון ההורות. הילדים מחוברים אליי וקשורים אליי. בעבודה הנוכחית יש לי הרבה נסיעות לחו"ל וכשאני בנסיעת עבודה כזו אנחנו מדברים כל ערב לפני השינה. גם כשאני עולה לטיסה - אני זמינה. חוץ מזה, אבא לא על תקן בובה ויש להם כתובת"

את מוצאת אפילו זמן להתנדב

"אני מתנדבת בלילות של ימי חמישי בניידת של עמותת על"מ. עושה את זה מתוך רצון לתרום משהו לקהילה וזה תורם גם לי. אני רואה את העתיד שלנו בנוער. לעיתים שיחה אחת איתם יכולה לשנות עולם"

שאלון נבחרת המשפיעות

באיזה מקצוע היית רוצה לעבוד, מלבד מה שאת עושה כיום?

"צילום כי אני אדם סקרן. דרך עדשת המצלמה רואים המון דברים בצורה שונה"

באיזה מקצוע לא היית מוכנה לעבוד בשום אופן?

"עריכת דין. אני לוחמת צדק וככל שהתבגרתי, ראיתי שבין עריכת דין וצדק אין קשר ומאז פיתחתי סלידה מהמקצוע. אני לא מהאמהות שחולמות על ילדים עורכי דין"

לו יכולת לצאת ללימודים, באיזה מקצוע היית בוחרת?

"אומנות אולי, בשביל ללמוד ולהשכיל. מאחר שאני אדם נורא מעשי - מניחה שזה לעולם לא יקרה"

עם מי את מתייעצת?

"עם בעלי, בן זוגי"

בחרי דמות היסטורית שאיתה היית רוצה להתייעץ

פה המנהלת הפעלתנית נתקעה, ועד סוף הראיון לא עלתה לה בראש דמות. ורד ליברמן יודעת מה היא רוצה, לאן היא הולכת ומסתפקת בהתייעצות עם בן זוגה.

תני המלצה תרבותית

הצגה שמאוד נהניתי ממנה היא "כי בנו בחרת" של הבימה

וטיפ למישהי בתחילת דרכה המקצועית

"לא לוותר על שיוויון בבית, אם היא רוצה להתקדם בעבודה שתראה את הצוות שלה עם בן הזוג כאחד"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה