רוצה את שניהם

סיפור אהבות הינו אגדה מודרנית על גסיסתה של האהבה בתוך המכונה המשומנת הזו, הקרויה משפחה, במסעה הקדחתני אל השגרה

13/08/2012
עדי זליכוב רלוי קבלו עדכונים מעדי
  • RSS
» צילום: אריק סולטאן

למרות שסיפור אהבות, ספרה החדש של כנרת רוזנבלום, מתרחש כמעט כולו בעיירה האיטלקית אורבייטו הוא עדיין ישראלי במובהק, כזה המעורר הזדהות מכאיבה.

סיפור אהבות הינו אגדה מודרנית על גסיסתה של האהבה בתוך המכונה המשומנת הזו, הקרויה משפחה, במסעה הקדחתני אל השגרה.

גליה, מאמא תל אביבית מצויה הנדרשת לספק לעולם את חבילת הציפיות המקומית המוכרת הכוללת אמהות תובענית ונטולת גבולות, קריירה מאתגרת ומערכת זוגית מבוססת היטב נופלת לקלישאת אמצע החיים ופוצחת ברומן סוער.

שני גברים בתווך - כרמי וגידו (בחירה מעניינת של שמות לא אסוציאטיביים במפגין) מציעים לגליה אהבות. כרמי הבעל הטוב והמיטיב, איש ההייטק היציב, אבי ילדיה, אלוף נעוריה ומנגד גידו הכריזמטי, המאהב הסוחף, האדריכל הזוהר והמפורסם, ש"קטף אותה אליו, כמו מחזיר בתשובה, בתקופה של שפל עמוק בחייה, כשהייתה שקועה עד שורשי שערותיה במטלות, במחלות". קבלו את הזונה והקדושה בגרסתם הגברית המתבקשת.

במסע גירושין אזרחיים אל העיירה בה נישאו, בודקים גליה וכרמי את נשימותיה האחרונות של אהבתם הישנה.

רוזנבלום משרטטת ביד בוטחת את סיפורן העצוב של אהבות שדעכו, לא התממשו או שינו צורה תחת אזמל החיים האכזרי. הדמויות אמינות להפליא, כתובות היטב, מוכרות. וודאי ראיתי אותם או שכמותם חולפים אלף פעמים בשדרה (מדובר בסיפור תל אביבי ביותר) בחוף הים, במכולת, באיסוף מהגן.

תסתכלו עליהם ותראו אותנו. רוזנבלום מצליחה בכשרון וברגישות לפרוט את תוגת הבורגנות הישראלית לפרטים משורטטים היטב. בכתיבה פשוטה וישירה חושפת רוזנבלום תובנות דקות ומדויקות שרובן חגות סביב הרעיון של הצורך וסיפוקו, או כפי שהיטיב להסביר זאת כרמי לאיטלקייה מקומית – "להישאר בצורך".

הרומן שמדבר בקול נשי ביותר מעורר מחשבות ומעלה שאלות ערכיות ביחס למבנה המסורתי של המשפחה. גליה רוצה את החבילה כולה. היא לא מעזה לנסח את המחשבה הזו בקול רם אך בסתר ליבה היא מעוניינת לחלק את חייה ויצועה עם שני הגברים.

יש ברומן אמירה על מותה של הרומנטיקה הקלאסית, זו הכוללת גבר ואישה המיועדים זה לזו. זהו מסמך המעלה את הרעיון המאתגר לפיו אישה יכולה לזכות בשתי אהבות (ואולי יותר?) ולנהל אותן בו זמנית.

בחמשת הימים בהם שוהים גליה וכרמי באיטליה הם חווים מסע נוסטלגי חמוץ מתוק אל עברם המשותף ותוהים לגבי עתידם הקשור בעבותות הילדים.

רוזנבלום, המוכרת גם כ"פריזאית", הצליחה ליצור רומן ראשון מקומי ועירוני קולח, נוגע, כתוב היטב ובעיקר – מרגש.

צילומים: אריק סולטן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה