רוני ריבר לא הסכימה להיות ר'

בתוכנית ''עובדה'' שתשודר הערב תתראיין רוני ריבר, אחת הנשים שנאנסו על ידי יניב נחמן, בפנים גלויות ובלי להסתתר. יעל שני, תחקירנית ''עובדה'', מספרת על האישה האמיצה הזאת

14/01/2016
יעל שני קבלו עדכונים מיעל
  • RSS

צילום: רונן מאיו
רוני ריבר. צילום: רונן מאיו

אני לא אשכח את הרגע שבו שמעתי על יניב נחמן, שבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע באונס לפני פחות מחודש, לאחר שתלונות רבות של נשים התקבלו במשטרה נגדו. לכתב האישום המתוקן הגיעה רק אחת מאותן מתלוננות, ולבסוף גזר הדין הטיל עליו רק חצי שנת מאסר שהתקזזה עם תקופת מעצרו ולכן עונשו בפועל יהיה חצי שנה של עבודות שירות בלבד. כבר אז תהיתי מי הייתה המתלוננת האמיצה שנותרה לבדה מולו בגזר הדין.

כשפגשתי את רוני ריבר לראשונה הכרתי בחורה צעירה ומקסימה, אמיתית וכנה, עם צחוק מתגלגל. לא העליתי על דעתי אז כמה אומץ וכמה כוח מתחבאים מאחורי החיוך המבויש.

כשנפגשנו באותו ערב, דיברנו על משפחתה, על עבודתה כצלמת, על האימהות הטרייה שלה, על דרום אפריקה שבה היא חיה במשך שנים, וכן, גם על הלילה הנוראי ההוא. הלילה שבו יניב נחמן - שאותו היא הכירה שנים רבות קודם לכן, וחשבה שמדובר בידיד או לכל הפחות אדם שלא יפגע בה - חדר לגופה בניגוד לרצונה ופגע בה קשות.

את הלילה ההוא היא רצתה לנעול במגירה עמוקה בלב ולשכוח. לקח לה זמן רב עד שהיא יכלה להודות אפילו בפני עצמה שבאותו לילה היא נאנסה. ואז יום אחד, בעודה משוטטת בפייסבוק, תמונותיו של יניב נחמן הופיעו לה פתאום על מסך המחשב. זאת לאחר שבמשך מספר שבועות הגיעו למשטרה תלונות של נשים נגדו והמשטרה יצאה בבקשה מיוחדת לציבור - מי שנפגעה מנחמן, מוזמנת להגיש נגדו תלונה במשטרה. רוני הייתה בין 11 הבודדות שעשו זאת.

במהלך השבועות האחרונים, שבהם אני ורוני קובן עובדים על הכתבה, היו לא מעט פעמים שניסיתי להעמיד את עצמי בנעליה של רוני, וחשבתי לעצמי מה אני הייתי עושה לו הייתי נפגעת כך על ידי אדם מוכר, והאם הייתי מוכנה לספר על כך לעולם. האמת היא שאני לא יודעת. דרוש לא מעט אומץ לצאת בפנים גלויות ולספר את מה שאירע לה.

כבר כל כך התרגלנו לנשים שמסתתרות מאחורי אותיות, קול מעוות ומסך שמחשיך אותן, שקשה לזכור שמאחורי כל אביזרי ההסתרה, קיימות נשים אמיתיות. בשר ודם. אבל רוני לא הסכימה להפוך לאות. היא לא הסכימה להתבייש, להסתתר או להתחבא. היא פתחה את הפה.

הסטטיסטיקה העצובה מעידה על כך שכל כך הרבה עוברות את זה, אך הרוב בוחרות לשתוק. מעטות הולכות למשטרה. עוד פחות מגיעות למשפט. וכמעט אף אחת לא מספרת את סיפורה בראש חוצות. רוני עשתה זאת. רוני היא לא ר' המתלוננת, היא רוני ריבר והיא החליטה לספר את סיפורה למען כל נפגעות התקיפה המינית.

התוכנית "עובדה" תשודר היום, חמישי, מייד אחרי החדשות בערוץ 2

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה