רונית אלקבץ - אשה, השראה, אופנה

תערוכה ייחודית במוזיאון העיצוב בחולון מוקדשת לחייה המרתקים של השחקנית, היוצרת והפעילה הפמיניסטית רונית אלקבץ וסוקרת תחנות בחייה באמצעות כ-200 פריטי אופנה, אביזרים ותכשיטים שנאספו בקפידה במשך ארבעה עשורים

27/11/2017
גלי דודזון סגל קבלו עדכונים מגלי דודזון סגל
  • RSS

Homage To Fanny Ardant Photocall - 2009 Cannes Film Festivalרונית אלקבץ בפסטיבל קאן, 2009. צילום: gettyimages

השבוע נפתחה במוזיאון העיצוב במדיטק חולון התערוכה "ז'ה טם: רונית אלקבץ", במסגרתה מוצג אוסף הבגדים המרהיב שהותירה אחריה רונית אלקבץ - שחקנית, במאית, תסריטאית, יוצרת ולוחמת צדק פמיניסטית שפעלה למען הנשים בישראל בכלל ונשים מזרחיות בפרט.

אלקבץ שהלכה לעולמה לאחר מאבק במחלת הסרטן בשנת 2016, נולדה בשנת 1964 וגדלה בבאר שבע וקריית ים. היא מעולם לא למדה משחק באופן מסודר ורשמי, אבל הפכה במרוצת השנים לאחת השחקניות הישראליות הבולטות בארץ ובעולם.

 צילום: באדיבות טרנספקס הפקות    רונית אלקבץ, מתוך הסרט ״ולקחת לך אשה״, 2004 בימוי: רונית ושלומי אלקבץ. רונית אלקבץ, מתוך הסרט ״ולקחת לך אשה״, 2004 בימוי: רונית ושלומי אלקבץ. צילום: באדיבות טרנספקס הפקות

את קריירת המשחק שלה החלה בשנת 1990. על משחקה בסרט "שחור" בשנת 1994 זכתה בפעם הראשונה בפרס "השחקנית הראשית הטובה ביותר" בטקס פרסי אופיר. הפעם השנייה בה זכתה בפרס היוקרתי היתה בשנת 2001 על משחקה שכלל סצנות נועזות בסרט "חתונה מאוחרת" של דובר קוסאשווילי.  במקביל להצלחה בארץ זכתה להצלחה בינלאומית בפסטיבלי סרטים שונים. הסרט "ולקחת לך אישה", הראשון בטרילוגיה שכתבה וביימה יחד עם אחיה שלומי אלקבץ על בסיס סיפור חייהם, זכה בפרס "הסרט הטוב ביותר" בפסיטבל ונציה והעניק לה מועמדות נוספת לפרס אופיר. הזכייה השלישית שלה בפרס הגיעה ב-2007 על הסרט "ביקור התזמורת". בשנת 2014 הסרט "גט", השלישי בטרילוגיה שכתבה וביימה עם אחיה, הוצג בפסטיבל קאן וייצג את ישראל בתחרות גלובוס הזהב. זו כמובן רשימה חלקית למדי של הסרטים בהם השתתפה והפרסים בהם זכתה, כי היריעה קצרה מלהכיל.

תערוכת ז'ה טם רונית אלקבץ במדיטק מוזיאון העיצוב חולון קרדיט אמן יוסף זוז...רונית אלקבץ כציון בסרטו של ז׳וזף דדון, 2006. שמלת קוטור: כריסטיאן לקרואה. קרדיט אמן: יוסף ז׳וזף דדון

במאמר שפרסמו פרופ' רות הלפרין-קדרי וד"ר גלית שאול ממרכז רקמן לקידום מעמד האישה, לאחר מותה של אלקבץ בשנת 2016, כתבו: "במרבית סרטיה רונית אלקבץ נגעה בחוויות החיים הקשות ביותר של נשים בישראל - אלימות נגד נשים, אלימות מינית, זנות, עוני ועוד. ב"גט" הביאה לקדמת הבמה את אחד הנושאים המושתקים ביותר בתרבות וביצירה הישראלית - נושא סרבנות הגט, ההתעללות בנשים והשליטה הגברית בהן. מעבר להיותה יוצרת ואמנית דגולה, הייתה לרונית השפעה עצומה על המציאות הישראלית, כאשר פרצה למחוזות שאחרים חששו מלהתמודד עמם. היא ראתה בהשמעת הקול הנשי את שליחותה עלי האדמות".

את השליחות שחשה רונית בכל הנוגע לקידום מעמד האישה העבירה מהמסך אל חייה הפרטיים. היא היתה מעורבת בפעילותם של ארגוני נשים רבים, הרבתה להרצות בנושא וכיהנה כנשיאת ארגון "אחותי" למען נשים בישראל.

מעבר לכל אלו, ניחנה רונית גם בחוש אופנתי יוצא דופן שהתכתב עם דמותה שהיתה גדולה מהחיים וחסרת מעצורים. התלבושות הייחודיות שלה הן בסרטים והן בחייה האישיים הפכו אותה לסמל אופנה בולט בזירה המקומית ועל השטיחים האדומים בפסטיבלים בהם לקחה חלק ברחבי העולם.

רונית אלקבץ צילום gettyimagesרונית אלקבץ על שטיחים אדומים ברחבי העולם.  צילום gettyimages

התערוכה שאצרה היסטוריונית האופנה יערה קידר וזכתה לניהולו האמנותי של אחיה, שלומי אלקבץ, מזמינה את המבקרים לצלול אל מסע חייה של גיבורת התרבות הישראלית והבין-לאומית, השחקנית והבימאית, המוזה ואייקון האופנה, באמצעות דיאלוג בין עולם הקולנוע, האמנות, העשייה החברתית ועולמות הלבוש והאופנה.

aרונית אלקבץ עם אחיה שלומי אלקבץ.  Variety's Creative Impact Awards  קליפורניה 2015. צילום: gettyimages

בתערוכה מוצגים כ-200 פריטי אופנה, אביזרים ותכשיטים שנאספו בקפידה במשך ארבעה עשורים -  החל מפריטים משנות ה-80 בהן עבדה כדוגמנית ומוזה של מעצבי אופנה, דרך שמלות קוטור של מעצבי על ישראלים ובינלאומיים ועד תלבושות של דמויות שגילמה בסרטים (אלקבץ הייתה מעורבת בכל פרט בהלבשת הדמויות שלה, יצרה סקיצות בעצמה ביומנים אישיים, ותכננה בדקדקנות כל אנסמבל לבוש - מן התכשיטים ועד הנעליים, השיער והאיפור שהיו חלק בלתי נפרד מהופעתה האייקונית). לצד פריטי האופנה מוקרנים בחללי התערוכה קטעי וידאו ארט המשלבים צילומים וחומרי ארכיון שמספרים את סיפור חייה שנפרש בין באר שבע, קריית ים, תל אביב, פריז ומוגדור שבמרוקו.

 צילום: שרון בק, 2007  רונית אלקבץ בצילום מתוך תערוכת הצילום של שרון בק, ״1920״. מחוך בגד-גוף עוצב בהזמנת אלקבץ על ידי רן צוריאל.רונית אלקבץ בצילום מתוך תערוכת הצילום של שרון בק, ״1920״. מחוך בגד-גוף עוצב בהזמנת אלקבץ על ידי רן צוריאל. צילום: שרון בק, 2007

התערוכה מתפרשת על פני כל חלל מוזיאון העיצוב חולון. הגלריות המרכזיות מדמות סט קולנוע שמציג את פרטי הלבוש דרך כ-30 סצנות מלאות דמיון והומור, הסצנות מורכבות מ-90 מערכות לבוש בהן תלבושות קולנוע, שמלות קוטור, אביזרים ותכשיטים, לצד יומנים, כתבים אישיים ויצירות שהותירה אחריה. כל סצינה מתמקדת בנושא אחר המעניק מבט מחודש ליצירתה של אלקבץ. חלל המעבדה של המוזיאון הפך לאולם קולנוע זמני והמבקרים מוזמנים לסיים את ביקורם בצפייה בסרטיה של אלקבץ.

צילום: עמית ברלוביץ  רונית אלקבץ על סט הצילומים של הסרט ״גט: המשפט של ויויאן אמסלם״ בימוי: רונית ושלומי אלקבץ, 2013. הצילום באדיבות שלומי אלקבץ.רונית אלקבץ על סט הצילומים של הסרט ״גט: המשפט של ויויאן אמסלם״ בימוי: רונית ושלומי אלקבץ, 2013. הצילום באדיבות שלומי אלקבץ. צילום: עמית ברלוביץ

בין השמלות שמוצגות בתערוכה ניתן לראות שמלות שלבשה בסרטים "גט" ו"אפר ודם" שנמכרו על ידי אלקבץ באירוע התרמה שיצרה עבור בית ״אחותי - למען נשים בישראל״ (השמלות אותרו אצל הקונים והושאלו לתערוכה), שתי שמלות קוטור של כריסטיאן לקרואה שהושאלו לאלקבץ ליצירה הקולנועית של יוסף ז׳וזף דדון ״ציון״ ב-2006 ונמצאו בארכיון בית האופנה, ארבע שמלות שנוצרו בעקבות סקיצות שתכננה אלקבץ לאירועים עתידיים על ידי יניב פרסי ובטי אלדד, שתי שמלות שנוצרו על ידי ויקטור בלאיש כמחווה לשני תפקידים עתידיים של אלקבץ: דונה גרצייה נשיא ומריה קאלאס. השמלה הצהובה המפורסמת של אלבר אלבז שעוצבה בהשראת השמש של תל אביב, אותה לבשה אלקבץ בשבוע האופנה גינדי TLV 2015 והושאלה לתערוכה מהמוזיאון לאמנות דקורטיבית בפריז, חולצה שחורה עם קרע אבלות מהסרט ״שבעה״, נעליה של ויויאן אמסלם מהסרט ״גט״, שמלת משי שלבשה בסרט ״כלת הים״, שמלת פרחים שלבשה בסרט הצרפתי ״ראש טורקי״ ושמלת הכלה של אלקבץ בעיצוב אלבר אלבז, שנלבשה בשנית בטקס פרסי אופיר בו זכתה יחד עם שלומי אלקבץ בפרס הסרט הטוב בפרסי אופיר 2014, ונקרעה על הבמה כשעלתה לקבל את הפרס.

תערוכת ז'ה טם רונית אלקבץ במדיטק מוזיאון העיצוב חולון. קרדיט צילום גיל ח...רונית אלקבץ בשמלה של אלבר אלבז בשבוע האופנה גינדי 2015 GINDI TLV Fashion. קרדיט צילום: גיל חיון, 2015

RONIT2811634השמלה הצהובה של רונית אלקבץ בתערוכת "ז'ה טם: רונית אלקבץ"

יערה קידר, אוצרת התערוכה: ״ארון הבגדים של רונית אלקבץ משמש בתערוכה דוגמה מופתית לאופן בו שימש הלבוש בידיה של אלקבץ כחומר ביד היוצרת, ופותח בפנינו צוהר נוסף להבנת תהליכי המחשבה היצירתיים העוצמתיים שאפיינו את יצירתה, לא רק מאחורי הקלעים ועל המסך, אלא במקום הפרטי ביותר. ארון הבגדים הוא יותר מקפסולת זמן שנחשפת בפני הקהל. זוהי הזמנה לגילוי של נרטיב, של מסר שהוא צוואה רוחנית. הלבוש בתערוכה הוא מארג מורכב המספר סיפור. כל אובייקט בתיבת האוצר, ארון הבגדים של אלקבץ, טעון במשמעויות ביוגרפיות, סימבוליות ופסיכולוגיות. יכולתה המזהירה של אלקבץ לעצב חלומות, זהות ועוצמה דרך הבד, הייתה ועודנה השראה ומקור כוח לנשים באשר הן. על המסך, על הבמה, על השטיח האדום ובחייה - האירה אלקבץ באור נגוהות את האחרת, את השונה, את השוליים ואפשרה להעז לחלום מציאות אחרת, ולהגשימה.״

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב מה- 28.11.17 ועד אפריל 2018. ימים שני ורביעי: 10:00 –16:00. ימים שלישי וחמישי: 10:00 – 18:00. יום שישי: 10:00 – 14:00. יום שבת: 10:00 – 18:00. לפרטים נוספים - מוזיאון העיצוב בחולון. (דמי כניסה: 35 שקל)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה