רונאל פישר היה בטוח שלו זה לא יקרה

"שנים הוא פועל אותו הדבר, צועד בביטחון רב באזורי הדמדומים, במקומות שעושים דברים אסורים", אלדד יניב מכיר היטב את שכרון הכוח של מי שבטוחים כי הם בלתי מנוצחים

08/07/2014
אלדד יניב קבלו עדכונים מאלדד
  • RSS

מה הוא פסיכי? מה יכול להיות שהעלה בדעתו שלא ייתפס? הוא הרי רואה מה קורה מסביב. איך נופל ראש ממשלה לשעבר ואיך נופלים כמו קלפים ממגדל, אחד אחרי השנייה, מועמדים לנשיאות וחלקם אף נלקח לחדר החקירה?

זו שאלה שנלחשת בציבור כמו זמזום ונשמעת באוזן ראשונה בלתי פתורה. איך זה ייתכן שאדם כל-כך מתוחכם וכל-כך מנוסה כמו עו"ד רונאל פישר, משוחח עם חשוד בפלילים, אלון חסן, ומבקש ממנו דולרים במזומן כדי לשחד שוטרים לסגור תיקים. מה, פישר לא העלה על דעתו שהחשוד בפלילים חסן יקליטו? יסגירו? בעיקר כדי לחלץ את עצמו? ויהפוך את פישר עצמו לחשוד בפלילים בתיווך לשוחד ובשיבוש הליכים?

התשובה לשאלה הכה נכבדה הזו, בעצם די פשוטה. לא. פישר לא העלה בדעתו. משום ששנים הוא פועל אותו הדבר. משום ששנים פישר נוהג באופן דומה ולא נתפס. צועד בביטחון רב באזורי הדמדומים, במקומות שעושים דברים אסורים. במקומות בהם הכוח להשחית עולה לראש ומרגיש לך שאתה כל יכול. וכשהמשטרה תופסת אותך, אתה בתדהמה גדולה, מופתע בעצמך  איך זה שמעשי היומיום שלך נהפכים לחשדות פליליים במעשים חמורים.

187

לפני עשרים שנה בדיוק, בכתבה שפרסמה העיתונאית בירנית גורן במקומון הירושלמי "כל העיר", צוטט פישר כמתרברב: "אני מרוויח יותר מכתבות שאני לא מפרסם מאשר מכתבות שאני מפרסם". מבולבלים? לא לגמרי.

פישר היה לפני עשרים שנה כוח עולה בעיתונות המודפסת, שאז עוד נחשבה. בחדרו שנראה כמו "לשכתו" בבניין מעריב, היה התחקירן הראשי של העיתון שהיה פעם הנפוץ במדינה. לימים התברר, על-פי מה שפרסמה גורן ב"כל העיר", שבתמורה לגניזת תחקירים עתידיים של פישר שיפילו להם את העסקים כמו ל"תנובה" בפרשת הסיליקון בחלב, מתבקשים התאגידים הגדולים במשק, לקנות פרסומים ב"מעריב".

אז ככה בדיוק פעל פישר לפני עשרה ימים.

פישר רואה את אהוד אולמרט נשלח לכלא לשש שנים. את פואד בן-אליעזר נלקח למשטרה שלוש יממות לפני שנבחר לנשיאות המדינה, את דליה איציק לא מדווחת הצהרת הון אמיתית ופתאום נזכרת בדירה שהוסתרה ומפסידה בגלל זה בקרב על נשיאות המדינה.

פישר רואה את כולם נופלים, ולא נרתע.

ככה בדיוק לפני עשרה ימים, אחרי שמלך נמל אשדוד נעצר ונחשד בפלילים, מנהל איתו פישר "משא ומתן" על גובה השוחד שישולם לשוטרים כדי לסגור תיקים. "אם נתפס נלך שנינו לכלא לשנים ארוכות", מאיים פישר על חסן באותן שיחות. מודע לגמרי למעשיו הפליליים ולעונש שייגזר עליו אם ייתפס, ממשיך פישר לצעוד בנתיב הפשע. רק משום שהוא לא באמת מעלה על דעתו שאי פעם ייתפס.

ככה בדיוק נהג אולמרט שנים כשלקח מעטפות מזומנים, גם אחרי שחברו אברהם הירשזון נתפס. אולמרט היה בטוח שהירשזון נפל אבל הוא יותר מתוחכם ולעולם לא יילכד. ככה בדיוק נהג בן-אליעזר כששלוש שנים אחרי שאולמרט נתפס עם המעטפות, לקח הוא בעצמו מעטפה מאיש העסקים אברהם נניקשווילי. ככה בדיוק נהג פישר כשלפני עשרה ימים לא לקח מעטפה, כי היא הייתה קטנה מדי ל-150 אלף דולרים. אז במסעדה הומה, ליד אנשים, באור יום ובאמצע העיר, הוא קיבל מזוודה מפוצצת בדולרים.

והכי מטריד זה שבאלה הרגעים ממש, כשאתם קוראים את הדברים, יתכן שקורא אותם עורך-דין מפורסם או לוביסט לאומי או יחצ"ן על או פוליטיקאי בכיר. קורא את הדברים שהרגע קראתם וצוחק במוחו, שלו זה לא יקרה.

צוחק שלו זה לא יקרה, ובעוד רגע ממש ייקח את המעטפה החדשה של הפרשה הבאה שתתפוצץ לנו בפנים.

איך זה ייתכן? מה ה"מפורסם" הבא שייתפס, לא למד את הלקח מהירשזון, אולמרט, פואד, פישר?

לא. הוא לא למד. כי הוא בטוח שלו זה לא יקרה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה