רווחה זה לא סקסי

גם בבחירות האלה, המתמודדים ממהרים להביע תשוקתם להיות שר החינוך, הפנים, החוץ, ועוד; מקומות בהם יגזרו קופונים ויזכו לסיקור תקשורתי - בעוד תיק הרווחה נשאר גם הפעם בשולי הדיון. סמדר סלומון על גלגוליו של התיק המיותם, בתקופה של שיא בפערים החברתיים

07/01/2013
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS

מדינת ישראל נמצאת ערב בחירות והמאבקים הפוליטיים בשיאם ובכללם מאבקים על התיקים השונים. הליכוד ביתינו הצהיר לאחרונה שישאיר אצלו את תיק השיכון, ליברמן שלח את חה"כ אריאל אטיאס מש"ס לראות עולם עם תיק התיירות. ש"ס נלחמת על תיק הפנים, ליצמן ישמח להמשיך להחזיק בתיק הבריאות. תיק החוץ, הביטחון, החינוך, והאוצר הם בחזקת תיקים נחשקים ובכירים. אפילו תיק התקשורת עבר מתיחת פנים ע"י כחלון ורק תיק אחד נשאר עזוב: תיק הרווחה והשירותים החברתיים.

האסוציאציה הראשונה שעולה לי היא רובי פולישוק הדמות הקומית אך הנלעגת שלוהקה לסדרה על שמו "פולישוק" ובו מגוללים קורותיו של ח"כ אלמוני, נעבעך, שנקרא למלא מקום במשרד לשירותים חברתיים. אני בטוחה ששמואל הספרי שחתום על הסדרה הזו, לא סתם שידך את תיק הקידום החברתי לח"כ הכי נלעג בסדרה, וגם אם לא, הרי הבחירה מדברת בעד עצמה.

אז מי רוצה להיות פולישוק? מסתבר שלא רבים. תסתכלו עליו ותראו אותנו. תיק הרווחה והשירותים החברתיים מעולם לא נהנה מעודף יחסי ציבור. במדרג הרייטינג של תיקי הממשלה הוא נמצא במקום די נמוך בטבלה.

במרץ 2009 עת סיים חה"כ יצחק (בוז'י) הרצוג את תפקידו כשר הרווחה לאחר שנאלץ להתפטר בשל פרישתו של ברק ממפלגת העבודה והקמת מפלגת העצמאות, צוטט הרצוג בעיתון גלובס מנאום בכנסת לסיכום פעילותו במשרד הרווחה: "במסגרת המו"מ הקואליציוני לא דרשה אף מפלגה את תיק הרווחה. אף אחד לא באמת רוצה את תיק הרווחה. אנו בפתחה של ממשלה החדשה. דיונים על חלוקת תיקים: חוץ, ביטחון, אוצר כבודם במקומם מונח. אבל אף אחד, ואני מדגיש אף אחד באמת לא רוצה את תיק הרווחה! למרות שזה היה התיק הראשון בבית הזה שהמפלגות היו אמורות לדרוש."

אגב, עם פיצול הסיעה והצטרפות ברק כראש מפלגת העצמאות, זה האחרון כבר לא דרש את תיק הרווחה.

גלגוליו של תיק

באותם ימים תיק הרווחה עבר לראש הממשלה בנימין נתניהו ואח"כ צורף כתיק שני לשר משה כחלון. משרד הרווחה שראה עדנה בתקופתו של הרצוג שוב ירד במסלול הדרגות. זו לא הפעם הראשונה שתיק הרווחה התגלגל בין שרים וראשי ממשלה. בשנים 2003-2007 החזיקו אריאל שרון ואהוד אולמרט בתיק הרווחה כתיק נוסף כראשי ממשלה.

כביכול, מדובר רק בפוליטיקה, אך במציאות מדובר בבני אדם. לפני כשבוע שוחחתי עם מנהלת מחלקה לשירותים חברתיים בצפון הארץ, החלפנו דעות (אמתכם הנאמנה היא עובדת סוציאלית ועבדה בעבר במחלקה לשירותים חברתיים). "המצב ברווחה קשה יותר ממה שאת זוכרת." היא אמרה לי. "מס' התיקים לעובד עלה, האוכלוסייה הפכה ליותר תובענית ויותר דורסנית בשל המחאה החברתית שבעצם גרמה לאנשים לדרוש יותר אך לא הציעה פתרונות בשטח, המצב רע".

תיק הרווחה -  סלחו לי על השימוש במונח  - הוא לא תיק סקסי. הוא לא מקנה למפלגה שאוחזת בו או לשר שעומד בראשו עמדות כוח או חוזק רבות. דרכו לא ניתן להקצות דיור לשכבות שמעניינות אותך, דרכו לא ניתן לפתוח כביש חדש, לגזור סרט וכל התקשורת תבוא. כשמספר התיקים לעובד סוציאלי ירד מ-100 ל-80, אף עיתונאי לא יבוא לסקר את זה, תאמינו לי.

תיק הרווחה הוא לא סקסי - כן אבל, דרכו אפשר לשנות להשפיע על שכבה הולכת וגדלה של אוכלוסייה במצוקה שהיא טובה לניצול ציני לצילומים לפני בחירות וקלה לזניחה ביום שאחרי.

תיק הרווחה הוא לא סקסי- כן אבל, יש אלפי ילדים בסיכון ומעט מאוד פתרונות עבורם.

תיק הרווחה הוא לא סקסי- כן אבל, שינוי חברתי צריך להתחיל מהמסד, מהבולענים החברתיים שנפערו בחברה הישראלית ומבקשים להיסגר.

תיק הרווחה הוא לא סקסי- כן, אבל, להשתמש בנושא החברתי למינוף אלקטוראלי ולא לרצות להיות במקום שמשפיע זה מביש.

תיק הרווחה הוא לא סקסי- כן, אבל לא הגיע הזמן שאדם עם תחושת שליחות חברתית יפיח בו חיים?

בולען חברתי

במדינת ישראל נפערו כבר בולענים חברתיים, מספר העניים הולך וגדל, הפערים החברתיים גם הם הולכים וגדלים. רווחה זה לא רק חלוקת סלי מזון, זו הזכות ללמוד והחובה שלנו לאפשר לילדים את השקט הנפשי לרכוש השכלה וידע, לפנות למשימות חייהם מבלי שיזדקקו ללקט פחיות ברחובות. לתת למשפחות רבות את הכלים להתמודד ולעמוד על רגליהן ולא להנציח עוני. רווחה חייבת להיות תוכנית עבודה מסודרת לפיה מטפלים מהשורש בחוליים בחברה. זה יקח זמן, זה יהיה לא סקסי להחריד, מי שיפתח את הפצע החברתי הזה יאלץ לנקות את המוגלה ולהגיע לפצע.

מדינה חפצת חיים צריכה להשתוקק לכך בכל מאודה. יש מתנדבים?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה