רואה סגול

ד"ר נעמה כרמי רואה סגול, ובחברה הסגולה יהיו נשים רבות במוקדי קבלת ההחלטות, נשים שיביאו עימן זווית נשית אחרת. רק צריך להשקיע בחיפוש אחריהן, כי הן לא מקושרות היטב כמו מועדון הבנים

09/03/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» בחברה הסגולה יהיו נשים רבות. צילום אילוסטרציה: ThinkStockPhoto

אני לא רואה ורוד. אני רואה סגול. סגול הוא הצבע הפמיניסטי, זהו הגוון המתקבל מעירוב הכחול והאדום, הצבעים המוקצים באופן מסורתי לגבר ולאשה, בהתאמה. כשמדובר בתינוקות, ורוד ותכלת. ורוד הוא הניגוד לשחור כשמדובר במשקפיים שדרכם מביטים, אבל הניגוד לתכלת כשמדובר במגדר. ואני רוצה התבוננות חדשה. פריזמה סגולה.

עוד רבה הדרך

אז מה רואים כשמתבוננים בסגול? השנה מציינים 100 שנים ליום האישה הבינלאומי. כשמתבוננים לאחור ההישגים רבים. לפני 100 שנים עדיין לא היתה זכות הצבעה לנשים במדינות לא מעטות. כשמתבוננים קדימה – עדיין רבים היעדים שיש להשיג בדרך לחברה שוויונית. אם עלי להתמקד בדבר אחד שצריך לקרות לנו כנשים, מהשנה ואילך, הרי זה יותר נשים במוקדי קבלת ההחלטות. כי זהו השינוי שישפיע על כל שאר הדברים - חקיקה לטובת נשים, שוויון בשכר, ייצוג ונראוּת של נשים, מאבק חסר פשרות באלימות נגד נשים על סוגיה, ביעור סטראוטיפים מינניים בחינוך ובחברה, שוביניזם בתקשורת, ורפואה ורווחה המותאמות לנשים.

נשים מביאות זווית אחרת

בכל מקום שבו נמצאות נשים, הן מביאות עִמן זווית נשית. לא תמיד פמיניסטית (כמו שאנו יודעות), אבל אחרת. שונה מזו הגברית. והן בתורן מביאות יותר נשים לכל שאר המקומות. כל עוד שולט המועדון הגברי הישן, הוא יביא לנו עוד מאותו דבר. כי מועדון הבנים מקושר היטב. וכל אחד באופן טבעי חושב על סביבתו הקרובה כשהוא חושב על מועמדים נוספים למשרה, לתפקיד או לוועדה. ובעיקר מעדיף את המוכרים לו. לכן התירוץ השגור ביותר להיעדר נשים, מכל אתר, הוא "אין נשים מתאימות". הרי לא נרצה אדם לא מתאים לתפקיד, חלילה, רק על שום מינו. אלא שיש ויש נשים מתאימות, רק שצריך להשקיע עוד רגע לחפש אחריהן. כי הן לא מקושרות כמו מועדון הבנים. מוּדרות מחוסר תשומת לב או בכוונה תחילה. הסנונית הנשית הראשונה, אם אינה לוקה בתסמונת "מלכת הדבורים" – בוא תביא אִתה את האביב הנשי.

סדר יום חדש

יותר נשים ברפואה יבצעו מחקרים שאינם מתבססים על הגוף הגברי כדגם לפציינט, מה שהביא בתורו רפואה שאיננה מותאמת לנשים: החל ממינון התרופות המומלץ וכלה בגודל העזרים המושתלים. יותר נשים בוועדות לפרס ישראל יציעו יותר מועמדות לפרס, מה שיביא גם זוכות בו, יותר נשים בראש האיגודים המקצועיים יביאו לשינוי בתפיסה התעסוקתית במשק למוּכוונת משפחה ומותאמת לגידול ילדים, יותר נשים בכנסת יביאו לחקיקה שוויונית, יותר נשים בממשלה יוכלו להביא שינוי בכל הזירות הנקבעות במדיניות ולא בחוק, כמו גם להזרים יותר תקציבים למאבק באלימות כלפי נשים, יותר נשים בוועדות ציבוריות יביאו זווית מגשרת, של win-win, ולא של משחק סכום אפס, שבו המנצח לוקח הכול ותמיד יש מפסידה, יותר נשים בתקשורת יביאו את הקול הנשי לכדי נראוּת ויציגו סדר יום חדש, של חברה מתוקנת שבה גם לנשים יש say. בכל אתר ואתר, לנשים בעלות השפעה יש פוטנציאל להביא גם מודעות לאפליה הנמשכת נגד נשים ולהדרתן, ולצורך לתקן אותן.

החיים בסגול

בחברה הסגולה שלי יהיו נשים רבות, בכל מקום. יותר נשים הוא גם טוב לכשעצמו, הוא מאפשר לנשים לממש את עצמן ולחברה כולה להיבנות מכישוריהן של למעלה ממחצית האוכלוסייה, כישורים שהיום מבוזבזים במידה רבה. בה-בעת הוא גם מכשיר להבאת יותר טוב, עוד נשים בכל מקום. וחוזר חלילה. חברה שוויונית היא לא רק אידיאל. היא גם מטפחת את כבודם האנושי של כל החברים בה וממצה את סגולותיהם. החיים בסגול. איזה כיף.

מתוך הבלוג של ד"ר נעמה כרמי, קרוא וכתוב.

לרגל חגיגות 100 שנה ליום האישה, בואי להתפנק במבצעים ורודים מיוחדים.

תמונות אילוסטרציה: ThinkStockPhoto
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה