ראש השנה – הזדמנות להיערך כלכלית לשנה החדשה

הטירוף היומיומי של השגרה שואב אותנו ולא משאיר לנו זמן לתכנן מראש את ההוצאות המתוכננות לשנה הקרובה. ראש השנה הוא זמן מצוין לפסק זמן להיערכות כלכלית לשנה החדשה

29/09/2016
הילה גלוזמן קבלו עדכונים מהילה
  • בדואר
  • RSS

כדי לערוך תכנון כלכלי, עליכן להתחשב בהכנסות ובנכסים העומדים לרשותכן וכמובן לחשב את ההוצאות הצפויות בשנה הקרובה. מומלץ לערוך רישום של ההוצאות שאתן מוציאות בפועל, לאורך כל השנה. היעזרו במחשבון ניהול תקציב.

הנה כמה דברים שכדאי לכן לקחת בחשבון בזמן תכנון ההוצאות לקראת השנה הבאה:

קניות במרכול ובכלל: כמובן שאי אפשר באמת לוותר לחלוטין על קניות. אבל בכל זאת, כשעומדים בפני ההחלטה כמה להוציא על קניות שוטפות בסופר, כחלק מתכנון כלכלי, חשוב  שתזכרו שיש דרכים רבות להוזיל את סל הקניות שאתן רגילות לקנות.

בראש ובראשונה, חשוב מאוד ליצור רשימת קניות ולהשתדל לדבוק בה במהלך הקנייה. חשוב גם להקפיד להשוות מחירים בין הרשתות השונות ולקנות את הסל הזול ביותר. מומלץ להיעזר גם בשירות של המועצה לצרכנות שבמסגרתו נשלח לכן בכל שבוע מייל עם תוצאות בדיקה שערכה סיירת מטעם המועצה, עם רשימת המרכולים הזולים ביותר באזור מגוריכם. היכנסו לקרוא עוד באתר המועצה הישראלית לצרכנות.

אירועים גדולים: מתכננות בר/בת מצווה? חתונה? מזל טוב! בזמן תכנון ההוצאות לשנה הקרובה שימו לב לאירועים גדולים שלכן או של הקרובים לכן. פעמים רבות אנו נוטות לשכוח, שמתנות וצ'קים הם לא דבר של מה בכך כשמחברים את הסכומים לכדי הוצאה שנתית, שעשויה להסתכם באלפי שקלים. לכן מומלץ להכניס גם הוצאות אלה להוצאות הצפויות. לאירועים גדולים שאתן מתכננות כדאי לקבוע תקרת הוצאות, בהתאם ליכולת הכלכלית ולחסוך אליה מראש מבלי להתפתות לקחת הלוואות.

חופשות: רובנו מכירות את ההרגשה שאנחנו פשוט 'חייבות חופש'. כדי לא להגיע להוצאות מנופחות, שניתן היה לחסוך באמצעות תכנון נכון ומוקדם, נסו להחליט מראש על אופי החופשה ולהעריך מהו הסכום שצריך להקצות עבורה. ברגע שתדעו את הסכום, תוכלו להעריך כמה תצטרכו לחסוך מידי חודש כדי להימנע מנטילת הלוואה וכמובן לא להיכנס למינוס.

תכנון כלכלי (צילום: שאטרסטוק)

דמי ניהול בחסכונות הפנסיוניים: חשוב לדאוג גם לעתיד! נכון, זה רחוק, אבל ניהול נכון של החיסכון הפנסיוני יכול לחסוך לכן עשרות ואף מאות אלפי שקלים בסכום שתצברו לפנסיה. כדי להוזיל את דמי הניהול שאתן משלמות לקרנות הפנסיה, בחר משרד האוצר שתי קרנות פנסיה (מיטב דש והלמן אלדובי) שיציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר. שימו לב שמיד אחרי החגים, בנובמבר הקרוב, כל מי שתרצה תוכל להצטרף לאחת משתי הקרנות הללו ולשלם דמי ניהול נמוכים מאוד.
כמובן שתמיד עומדת באפשרותכן הדרך הטובה והישנה שעובדת תמיד והיא – להתמקח! התמקחו על הכל! גם על גובה דמי הניהול שאתן משלמות כיום כדי לקבל תנאים טובים יותר! קראו עוד על קרנות ברירת המחדל.

ביטוחים: שימו לב שמשנת 2015 ביטוחי הרכב והדירה לא מתחדשים אוטומטית. המשמעות היא שמוטלת עליכן האחריות לחדש את הביטוח ולוודא שיש לכן כיסוי. לעובדה שהביטוח מסתיים יש השלכה כלכלית על תכנון התקציב שלכם, שכן הסכום אותו אתן משלמות על הביטוח כיום יכול לעלות או לרדת בהתאם לעסקה החדשה שתחתמו מול חברת הביטוח. תכנית חדשה של אגף שוק ההון במשרד האוצר, שצפויה להוזיל את תעריפי ביטוח החובה נכנסה לתוקף לאחרונה.
כדי לנצל את סיום הביטוח לטובתכן, בררו תחילה מה כולל הביטוח שלכן כיום ומפני מה הוא מגן עליכן. בנוסף, ערכו סקר שוק בין חברות הביטוח השונות ובדקו איזו חברה מציעה לכם את המחיר הטוב ביותר.  היעזרו במחשבון ביטוח רכב של משרד האוצר ובמידע על שינויים בתחום.  קראו עוד מה צריך לדעת על ביטוח.

כספים אבודים: בתקציב מאוזן, שלא חורג מההכנסות הצפויות, יש לקחת בחשבון את צד ההוצאות, אבל לא פחות חשוב הוא צד ההכנסות שאמורות לכסות את ההוצאות הצפויות. בדקו אם יש בבעלותכם כספים שכלל לא ידעתם או שכחתם מקיומם. אלו הם כספים אבודים שהם שלכם, אבל איבדתם מעקב אחריהם.

 לנוחיותכם, היעזרו במנוע החינמי הר הכסף.  קראו עוד דרכי איתור כספים אבודים.

קראו עוד איך לנהל תקציב מאוזן בקלות ובפשטות.

בנימה זו, נאחל לכן שנה טובה ושתהיו לפלוס ולא למינוס בבנק.

 .

** הכותבת היא מנהלת מחלקת חינוך פיננסי במשרד האוצר ואתר "האוצר שלי".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה