ראש הממשלה מעביר מסר

"כך בנויה תרבות שמעיפה החוצה מתוכה את אלו שמגלים החוצה את תופעת האלימות נגד נשים". דורית אברמוביץ' על לשכת ראש הממשלה

22/02/2012
דורית אברמוביץ' קבלו עדכונים מדורית
  • RSS
» דורית אברמוביץ'

חושך לבוקרו של יום מבשרים לנו כי הבכירים בלשכת ראש הממשלה אשר התלוננו על הטרדה מצד נתן אשל המקורב למשפחת המלוכה, ימצאו את דרכם החוצה ממשרתם. היו עוד כאלה שהלינו על ר' שהתנגדה להתלונן, היו נשים וגברים שתהו מדוע אין היא מספרת את ההטרדה נגדה, בטענה כי זהו תפקידה למען נשים אחרות שהוטרדו כמותה. אלא שכל אלה שתהו או כעסו על הימנעותה מעדות שכחו כי אנו חיות וחיים בחברה שמענישה את המוטרדות והמותקפות, ואת אלו שאיתן, אך מהלכיו של ראש הממשלה מעידים בדיוק על המחירים הגבוהים שכרוכים בהוצאה לאור יום של פשעים אלימים נגדנו, נשים. כי אם גם בכירים בלשכת ראש הממשלה משלמים מחיר כבד בשל גילוי ההטרדה, שערו בנפשכן מה משלמות ומשלמים אלו המוטרדות ואלו התומכים והתומכות בהן, במידה שהם מאיישים תפקידים הרבה פחות גבוהים.

כי כך נראה וכך בנוי קשר שתיקה והשתקה, כך בנויה תרבות שמעיפה החוצה מתוכה את אלו שמגלות ומגלים החוצה את תופעת האלימות נגד נשים, כך בנויה חברה שמוצאת לה דרכים להזהיר כל פעם מחדש את כל אלה שרוצים לשחרר את הסוד, ומספרת לנו על העונש שיוטל במקרה שנרצה להפר את השתיקה והסדר החברתי. זהו לא רק סיפור של הטרדה שמוגבל לפרשית אלימות בתוך לשכת ראש הממשלה. זוהי דינאמיקה שחוזרת על עצמה, עליה יודעת לספר כל מי שהעזה לספר החוצה את האלימות שחוותה. זוהי דינאמיקה ידועה מראש, במסגרתה יש את אלה המטרידים, המוגנים בדרך כלל על ידי רשת אישית-פוליטית-חברתית, ויש את אלה שמוענשות ומוענשים על שהפרו את הקוד, קוד ההסתרה החברתי-תרבותי.

קצרה עד מאד היריעה מלתעד את כל אותם מקרים בהם אלו ששילמו את מרב המחיר החברתי, וגם התעסוקתי, היו נשים וגברים שהעזו באומץ להפר את קוד התרבות המסתיר והמגן על המטריד. אך דווקא עתה, עת מתפרצת החוצה פרשיית ההטרדה מתוך לשכת ראש הממשלה, על המחירים שמשלמים אלו שפרצו את ההשתקה, זה הזמן לחשוב איך מרגישה וחושבת כל אשה שחוותה אלימות והטרדה, ואיזה מסר עובר לכל קורא וקוראת שמגלים שוב את הסנקציות המוטלות על אלו שהעידו וסיפרו את מה שהחברה עוד לא מוכנה להבין ולהפנים אל קרבה. כי כאשר ראש הממשלה בעצמו נמצא מגן על המטריד והודף החוצה את המגלים את מעשיו של המטריד, עובר מסר רע ונמהר לכל אלה שאולי הרהרו באפשרות להפר את הסוד כדי להפסיק את ההטרדה נגדן. באותה העת עובר מסר משחרר דווקא למטרידים, כי הנה הם שוב נמצאים המוגנים אל מול אלו שנבעטות או נבעטים החוצה, ממשרה, מתפקיד או על ידי הדרה חברתית.

כי אולי נתן אשל הורחק ממשרתו (עד אשר ידאג לו ראש הממשלה כנראה למשרה אחרת- בכירה לא פחות). ואולי משה קצב מרצה סוף סוף את עונשו ומצוי בסופו של דבר בכלאו. ואולי עופר גלזר ריצה עונש וגם שילם לזו שהוטרדה על ידו. ואולי אורלי אינס הצליחה להפסיק את ההטרדה נגדה בזכות כך שיצאה אל מול קהל רב וסיפרה את האימה שעברה. אך בכל אלה עדיין אלו ששילמו את המחיר הכבד ביותר, הן דווקא אלו שהוטרדו, בין אם כתוצאה מסחבת מטרידה בהליכים משפטיים, ובין אם כתוצאה ממבט ספקני ומאשים דווקא כלפיהן, כי בחברה בה אנו  חיים וחיות, המוטרדות והנאנסות הן אלו שמתויגות כ"אחרות", כ"בעייתיות", כ"מפחידות". יש לשער כי יהיו הרבה יותר מאלה שירצו להעסיק את נתן אשל מאשר את ר'. יש לשער כי יהיו הרבה יותר כאלה שירצו להעסיק את גלזר ולא את האחות אותה הטריד. יש לשער כי יהיו הרבה יותר כאלה שיעדיפו בקרבם דווקא את המטריד ולא את זו שסיפרה וגילתה או את אלו שיצאו להגנתה. נתן אשל לא מאיים על סדר חברתי קיים, הוא משולב אל תוכו, ועל כן יש לשער שעל אף שהורחק ממשרתו העכשווית, יהיו מקומות בהם גם ייצא נשכר. לעומתו, כל אלה שיצאו בגילוי פנים וסיפרו על האלימות נגדן, וכל אלה שהכריעו בעד תמיכה בהן ולא בבכיר המאיים, שילמו וישלמו על כך בתעסוקתן, בחייהן, עוד שנים רבות, כי כך שומרת החברה על סדר חברתי, כך היא מתגמלת את אלו ששומרים עליו, וכך היא מענישה את אלו שהפרו את צו השתיקה.

דורית אברמוביץ', פעילה וכותבת פמיניסטית, ניהלה מאבקים ציבוריים של ארגוני נשים

תמונת נתניהו: Getty

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תרבות אונס – פוסט מעקב | שחור-סגול 17/04/2012

    [...] ראש הממשלה מעביר מסר | דורית אברמוביץ' | 22.2.2012 "כך בנויה תרבות שמעיפה החוצה מתוכה את אלו שמגלים החוצה את תופעת האלימות נגד נשים". דורית אברמוביץ’ על לשכת ראש הממשלה [...]

בחזרה למעלה