ראייה טובה בגוף בריא

כמעט כל פעילות ספורטיבית ניתנת לביצוע עם משקפיים או עדשות. ובכל זאת, סקר שנערך לאחרונה מצא קשר מעניין בין שיפור הראיה לבין כושר גופני. תשאלו את אלוף ישראל בגולף, אסף כהן

16/12/2016
דניאל לוין קבלו עדכונים מדניאל
  • RSS

להסיר משקפיים ולהרים משקולות? (צילום:שאטרסטוק)

ראייה חיונית לכל מי שעוסק בספורט, על כך אין עוררין. הסיבה לכך פשוטה: המידע שנקלט על ידי העין עובר עיבוד חזותי שמתורגם לפעולה. ככל שהוא נקלט בצורה ברורה יותר, כך תהיה הפעולה יעילה יותר. משקפיים או עדשות פותרות לרוב את בעיה הראייה, אך כידוע נלוות אליהן בעיות אחרות: החשש מפגיעה במשקפיים, הצטברות של אדים על המשקף בזמן הפעילות, תנודות קטנות של המשקפיים שפוגמות בריכוז, עדשות מגע שנופלות בזמן הפעילות ועוד. למי שעוסק בספורט, בוודאי בספורט מקצועי, התופעות האלו יכולות להיות קריטיות לאיכות הביצוע ולהישגים.

הקשר בין ראייה לחזרה לכושר

מסקר שנערך ברשת " עיניים" נמצא  כי כשליש מהמטופלים  שנסקרו, שעברו ניתוח להסרת משקפיים, מדווחים כי שיפור הראייה היה זרז לחזרה לכושר ואף לאימוץ הרגלי חיים בריאים יותר. במקביל לשיפור בהישגים הספורטיביים, מדווח גם על שיפור בדימוי העצמי ובתחושה הכללית."הדיווחים אינם מפתיעים," מסביר הפיזיולוג הקליני ד"ר חורש דור-חיים, מנהל מרכז הבריאות והכושר O2 בחסות הדסה, "וישנן סיבות רבות לכך, כמו סטיגמות חברתיות או הדבקת תווית של חלש או לא ספורטיבי. שיפור הראייה משפר את תחושת הביטחון העצמי ואף מאפשר ליצור דימוי חדש, ואלו עשויים גם לייצר תהליכים נפשיים ושינויים התנהגותיים משמעותיים".

הצטברות אדים על המשקפיים האופטיים זו תופעה שמרחיקה מהאימון (צילום:שאטרסטוק)

שיפור ראייה וספורט מקצועי

ספורטאים שנמצאו מתאימים לטיפול הסרת משקפיים מספרים כי שיפור הראייה סייע להם לא רק בשיפור הראייה ואיכות החיים אלא אפילו ברמת הריכוז. לפני חמש שנים, אסף כהן זכה באליפות ישראל בגולף חודש וחצי בלבד לאחר שעבר ניתוח להסרת משקפיים. "אני לא יכול להסביר כמה השינוי מורגש. עם המשקפיים לא היה לי נוח, בטח לא בימים בהם ירד גשם, וגם המעבר לעדשות הביא אתו בעיות אחרות. זה לגמרי משפיע על המשחק". אסף, שהחל להרכיב משקפיים בגיל 12 מספר כי ניסה הכול, ממשקפיים ועד כל סוגי עדשות המגע ובכל זאת ההפרעה למשחק הייתה מורגשת: "המעבר לעדשות עזר אבל אז התחילה תקופת היובש בעיניים והדלקות. בשלב הזה אבא שלי הציע ניתוח, וחמש שעות אחרי הניתוח כבר ראיתי ברור. ההבדל היה ברור: ניצחתי בפער אדיר כי בפעם הראשונה לא התעסקתי בשום דבר חוץ מהמשחק. כשאתה לא עסוק בהפרעות, אתה נטו מפוקס וזה חשוב, בטח בענף שלי".

פעם ראשונה שלא התעסקתי בשום דבר חוץ מהמשחק, אסף כהן על המגרש (צילום: אסף כהן)

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה