קריסת מערכות

יצרני מוצרי צריכה פועלים על סמך נוהל ‘התיישנות מתוכננת’, שמטרתו לגרום למוצרים להתיישן כעבור פרק זמן קצר מהפוטנציאל הגלום בהם, כלומר- עד פקיעת האחריות

11/10/2010
דפי מן קבלו עדכונים מדפי
  • בדואר
  • RSS
» מנסים ללא הצלחה להתכלות באתר ההטמנה הקרוב לביתך

בשבוע שעבר היו המון הפסקות חשמל בקיבוץ. החום הגדול מביא את האנשים פנימה, אל המזגנים וכנראה העומס הכריע את המערכת. לפני שהגיעו מחברת החשמל לטפל בבעיה, עשינו ספירת מלאי וגילינו שהמחשב שבק חיים. כדי שלא יהיה לבד הלך לעולמו גם המיקרו.

כבר עדיף לקנות חדש

את המיקרו קיבלנו מתנה מאמא שלי בדיוק לפני שנה, עם אחריות לשנה, ובטיימינג מושלם כזה הוא התפגר שבוע וחצי אחרי פקיעת האחריות. מוזר.

ממש באותו הזמן, אצל שכנה שלי, קרסו מערכות הבית: מכונת כביסה, מייבש והמקרר.

החלטנו ששווה לנסות וצלצלנו לטכנאי. הראשון צחק עליי, השני ניתק לי, השלישי אמר לי שזה רחוק לו. כולם נתנו לי להבין ש-”היום גבירתי, אין טעם לתקן מיקרו מקולקל. זה יוצא לך יותר יקר מלקנות חדש. רק הביקור שלי יעלה לך 150 ש”ח וזה לא כולל מע”מ”.

זה נשמע קצת מופרך. אולי הם פשוט לא יודעים לתקן, או שמישהו מייצר מוצרים זולים שמתקלקלים תוך פרק זמן ידוע מראש?

יצאתי לשיטוט אינטרנטי מדוקדק כדי לבדוק האם באמת החברות אחראיות לאורך חיי מוצר נמוך מלכתחילה כדי לעודד אותנו, הצרכנים התמימים, לצרוך תוך פרק זמן קצר (ממה שתכננו) מוצר אחר, “חדיש” יותר, שגם הוא בזמן קצר ממה שתכננו ישבוק, ושוב נצטרך לרכוש?

את כל זה עשיתי אחרי שהמחשב שלי חזר מתיקון, ונראה כי האחריות עליו כיסתה את מירב הנזק שנגרם.

תרבות צריכה שאינה יודעת שובע

ובכן, מהממצאים עולה כי יש מושג שנקרא “התיישנות מתוכננת” ומטרתו לגרום למוצרים להתיישן כעבור פרק זמן קצר מהפוטנציאל הגלום בהם. כלומר, להחזיק חזק מעמד עד פקיעת האחריות, אבל יום אחרי זה כבר בסדר להתפרק.

בדרך כלל קשה להבחין בכך כיוון שקיימות סיבות רבות מדוע מוצר כלשהו הופך ללא שמיש. למשל, כשהוא “ישן” טכנולוגית. כלומר, הטכנולוגיה שהוא מבוסס עליה כבר לא רלוונטית (ובעניין זה קצב תחלופת הטכנולוגיות הוא מסחרר).

יש גם מן ההיגיון בתכנון שכזה, עד רמה מסוימת, על מנת לחשב ערך של דבר ועדיין לעשותו רווחי ליצרן. אם היו מתכננים מכוניות כך שכל חלק בהן יהיה עמיד ל-100 שנה אז לא היינו יכולים לעמוד בעלות הקנייה. התוצאה היא שהיצרנים עצמם מייצרים תרבות צריכה שאינה יודעת שובע ואינה נשענת על רכישת מכשירים מהימנים לשימוש לאורך זמן (הרבה זמן).

כבר משנות השישים נשמעו טענות כלפי בזבוז כספם של הצרכנים על מכשור שאינו עמיד מספיק לאורך זמן, כמו גם על הניצול ללא גבולות של משאבי הטבע ועל ערימות על ערימות של מכשור שעבר זמנו והוא סתם תופס מקום יקר במטמנות.

הנה כמה מהדוגמאות המעצבנות ביותר שנתקלתי בהן – תחת הכותרת “מוצר חדש בשיפור קל ורק טיפל’ה יותר יקר” .

בחזרה לבית הספר

ספרים

הוצאות הספרים מעדכנות מהדורות חדשות לבקרים וכך, ספר מהשנה שעברה לא תמיד רלוונטי השנה כי יצאה מהדורה חדשה ממנו. לא בטוח שהרבה השתנה אבל מספור הדפים הוא שונה, וכך קשה יותר בכיתה לעקוב אם אתה מחסרי המזל שההורים לא קנו לו את המהדורה האחרונה. ספרי לימוד הם דבר יקר והוצאות הספרים יודעות היטב כי לא ניתן להגיע לשיעורים בלי הספרים הרלוונטיים. הדבר גם חונק את שוק ספרי היד השנייה, כיוון שכולם מחפשים את המהדורות החדשות ובישנות לא נעשה שימוש. דבילי, לא?

פתרון אפשרי לטמטום הוא לחלוק ספר אחד כמה תלמידים יחד, או ללכת לספרייה. ואני אציע שמערכות החינוך ידאגו לתלמידים למאגר של ספרי יד שנייה בתיאום עם המורים לגבי המהדורות השונות.

צו האפנה

פרסומות למותגים נמצאות לאן שלא נסתכל. מה שהלך בקיץ הזה הוא פאסה בקיץ הבא, ומי שקנתה סריג ירקרק בסתיו האחרון תמצא שהסתיו הצבע החזק הוא בורדו מעושן. בין אם מדובר בצבעים אחרים או בסגנונות שונים, הבגדים מעוצבים כיום להיות לא רלוונטיים כבר בעונה הבאה.

פתרון: בגדים יד שנייה, או פריטים קלאסיים שחובה בכל גרדרובה שמכבדת את עצמה.

ואני אציע גם את האופציה המשונה של לתפור לעצמך בגד או לתקן בגד קרוע..יש בזה המון הנאה.

מכשור אלקטרוני

טלפונים סלולריים, מכשירי MP3. הקצב שבו המכשיר שקנית אתמול הופך ללא רלוונטי מחר הוא פשוט נורא. ולכל מכשיר כזה נלווית בטרייה ייחודית רק למכשיר הזה, יחד עם מטען שלאף אחד אחר ברדיוס שלך אין. החברות יעשו הכל שרק תשדרג את מכשיר הסלולר שלך אחרי פרק הזמן התואם לסיום התשלום על המכשיר, ואז אתה כבר מקבל אותה בחבילת גלישה ובמכשיר MP3 בילד אין.

והמכשיר הישן? מנסה ללא הצלחה להתכלות באתר ההטמנה הקרוב לביתך.

מילוי למדפסת

ראש דיו, הזרקת דיו, ראש מדפסת, מילוי טונר – לא משנה איך קוראים לזה, זו ממש שערורייה. המחיר של מילוי שכזה מרקיע שחקים כמעט כמו מחיר המדפסת עצמה. ולמרות המחיר המופקע לא ניתן לנצל עד תום את הדיו שבמילוי. על חלק מהראשים הללו מחובר צ’יפ חכם שלא מאפשר הדפסה במידה והרמה של צבע אחד נמוכה מדיי, גם אם יש מספיק דיו להמשיך בהדפסה.

פתרון? לא להדפיס אם לא חייבים, ושמישהו ימציא כבר מדפסות שאפשר למלא ולא ראש דיו חד פעמי. דווקא שמעתי על מדפסת שעובדת על שאריות קפה (מה שנשאר אחרי שמכינים את האספרסו).

מישהו אמר תכנות חינמיות?

תוכנות מחשב, משחקי מחשב – כמעט מכריחים אותך להפסיק להשתמש בתוכנה שיש לך, כיוון שהיצרנים מפסיקים לתת תמיכה לתוכנות “ישנות” (גם אם ישנות בדור או שניים) ומאלצות אותך לשדרג לתוכנה החדשה ששוחטת לך את הכיס. מה שעוד יותר מכעיס הוא שתוכנות כמו מיקרוסופט תופסות יותר ויותר מקום על המחשב, מה שמצריך אותנו כצרכנים לשדרג גם את המחשב.

ומה עוד?

ועוד לא דיברנו על מכוניות, רהיטי איקאה, מקררים, מזגנים… אם היו מפעילים חשיבה הגיונית ושקולה, המשתמשת באותן הטכנולוגיות המפותחות על מנת ליצור פתרונות יעילים יותר (מחזור או טכנולוגיות של שימוש חוזר במאגר החומרים של המכשור החשמלי לדוגמה), ולא מעודדים את הרעבתנות של תרבות שעל דגלה “צרוך וזרוק”, מצבנו היה נראה טוב יותר. וגם מצב הכיס.

ובינתיים, אצלנו בלבאנט אין מה לדבר. בעניין המיקרו – ויתרנו. החלטנו שנסתדר בלי. השכנה שהזמינה טכנאי (ושילמה 150 ש”ח +מע”מ רק עבור הביקור) גילתה שאת מכונת הכביסה אפשר לתקן, אם כי הוקצבו לה עוד מספר חודשי חיים. המייבש רק בקושי שרד ונכלל בתקופת האחריות, והמקרר הוחלף בחדש עם אחריות לשלוש שנים (לא כולל גומיות וחלקי בידוד). פשוט מכעיס.

מתוך הבלוג ירוק בהיר של דפי מן

צילום: courosa, פליקר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

השמלות הכי יפות של מישל אובמה

מה הפך את מישל אובמה לאייקון אופנה? הוכחות מצולמות מ-8 השנים האחרונות

גלי דודזון סגל
בחזרה למעלה