קריאה לאונס מול המצלמות

עיתונאית שאלה פוליטיקאי רוסי במסיבת עיתונאים על הסנקציות כנגד אוקראינה. תגובתו העצבנית כללה בקשה מעוזריו לאנוס אותה. האם הוא היה מעז לנהוג כך בגבר?

23/04/2014
לינדה ששון קבלו עדכונים מלינדה
  • RSS

כשצפיתי בסרטון, לא האמנתי שזה באמת יכול לקרות, ובכל זאת, הנה: סטלה דובוביטסקאיה, הכתבת הפרלמנטרית של רשת החדשות הרוסית "Russia Today" שאלה במסיבת עיתונאים מצולמת ופומבית, כדרכן של מסיבות עיתונאים, את ולדימיר ז'ירינובסקי על הסנקציות הרוסיות כנגד אוקראינה. לכאורה, נושא שבשגרה.

אלא שז'ירינובסקי, סגן נשיא הפרלמנט, זעם על השאלה והורה לשניים מעוזריו לתקוף אותה ולאנוס אותה. מעבר לניסיון שלו לשסות את עוזריו באישה בהריון, כאילו היו כלבים מאולפים ואלימים, הוא העביר מסר אלים, קשה, בוטה כלפי נשים בכלל וערכים דמוקרטים בפרט. מיותר לציין שהתחוללה מהומה והכתבת פונתה לבית החולים.

ולדימיר ז'ירינובסקי. צילום מסך מתוך יוטיוב

לגיטימי לפגוע בנשים

סיפורים על מקרים קיצוניים והזויים מכל העולם, מתפרסמים כל הזמן. מדוע דווקא הסיפור הזה של סגן יושב ראש הפרלמנט שבאמצע מסיבת עיתונאים הורה לעוזריו לתקוף עיתונאית ולאנוס אותה, מקומם כל כך? כי נדמה היה שזה כמעט מתוכנן, להגיב כך באלימות "כשאני אתן את האות – אתם תרוצו אליה".

ובעיקר – הניסיון לעשות דה לגיטימציה לאישה על רקע המגדר שלה: "היא משוגעת - אין לה שום אהוב, אין לה בעל, אין לה אף אחד...", אמר ז'ירינובסקי. כאילו שהשווי היחידי שיש לאישה הוא מצבה המשפחתי והזוגי. כאילו שאם גבר אחר אישר אותה, אז אסור לגעת בה, אך לעומת זאת, אם היא נטולת בן זוג או לא חוסה בצילו של גבר אחר, זה לגיטימי לפגוע בה. את המסר הזה הוא מעביר תוך שימוש באלימות מינית שמופעלת בעיקר כנגד נשים ולכן הופכת אותן לפגיעות יותר.

האם ולדימיר ז'ירינובסקי היה מעז לנהוג כך בגבר? כנראה שלא. הוא לבטח היה מפעיל כנגדו אלימות מילולית על עצם שאילת השאלה. הדה לגיטימציה, המשולב בשנאה ובאלימות ייחודית על רקע מגדרי, מופעל רק נגד נשים, תוך שימוש בפרקטיקות של השתקה ורתימת ערכי הפטריוטיות לנושא.

אז למה להידרש למקרה כל כך מוקצן ומובחן? כדי להעלות את הנושא לסדר היום ולמנוע התרחשות מקרה דומה בישראל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה