קלפים טיפוליים: חושפים ופותרים בעיות נסתרות

זה היה רגע מכונן: המטופלת הבינה שבני משפחתה החמה והמלוכדת למעשה היכו והתעללו בה. לימור גילת, מטפלת משפחתית, הבינה את כוחם של הקלפים הטיפוליים

05/08/2013
לימור גילת קבלו עדכונים מלימור גילת
  • RSS

הכל התחיל במפגש תמים, ביני לבין מטופלת  שלי, שאני מכירה היטב, שנים שאנו בקשר. בחרתי להשתמש בכלי ששמו קלפים טיפוליים. בחרתי בלי הרבה תשומת לב, את ערכת Saga ו...יצאנו לדרך. פנינו, באופן טבעי, לילדות.

תוך 45 דקות, התגלו למטופלת שלי, עובדות מדהימות, אליהן לא היתה מודעת. התברר שהיתה ילדה מוכה, שהיתה בה התעללות רגשית מתמשכת שגרמה לה לפגוע בעצמה, שנים ארוכות, בדרכים שסיבתן לא היתה נגישה לה כלל ועיקר.

בחוויה שלה, היא בת למשפחה גדולה, מלוכדת וחמה וכך גם היא רוצה עבור עצמה. אבל המפגש ההוא הפך למטופלת את החיים ואת זווית ההסתכלות שלה על עצמה ועל המשפחה ממנה הגיעה.

קלפים טיפוליים

להתבונן באמת הערומה

הבטתי בשפת הגוף שלה והבנתי שמשהו בסיסי נגע במורסה מכאיבה, פצועה ומדממת שהיא לא העזה להתקרב אליה לפני כן. דמעות חרישיות התגלגלו להן במורד הלחיים שלה. זה היה רגע מכונן. פתאום היא הבינה, שהמשפחה הגדולה והחמה, ממנה בקעה, היתה חממה חמה ומיוזעת של התעללות מסוגים שונים. המחשבה שלה על רצונה להקים גם היא משפחה גדולה, נבחנה  שוב, נוכח הגילוי. לאורך כל הטיפול, שנמשך 12 מפגשים, חזרנו שוב ושוב לאותו רגע מדויק, בו היא התבוננה, ללא כחל וסרק באמת הערומה.

תוך כדי הטיפול הבנתי שיש בקלפים האלה פוטנציאל טיפולי עצום, שאינו מוכר לרבים מהאנשים.

התחלתי לחטט.

מתברר שיש עשרות, אם לא מאות, ערכות בשוק וכל אחד יכול לבחור על פי טעמו ומשיכתו לקלפים המסוימים. היופי בקלפים הטיפוליים הוא, שהם יכולים להתאים לכל עולם תוכן אפשרי (אלא אם הן ייעודיות לתחום מסוים). ניתן לעבוד עם קלפים באופן יחידני או קבוצתי או אפילו, לאלה מאיתנו שניחנו בכוח רצון עז במיוחד, האדם יכול לעבוד עם עצמו.

קלפים טיפוליים

ניסיתי לעבוד עם הקלפים גם בצורה קבוצתית. תוך דקות, אנשים שלא הכירו ביניהם לפני כן, הגיעו לחשיפה מיוחדת, גם בפני עצמם, כך התוודו והעלו למודעות איכויות ותחושות שהיו קבורים עמוק, על מנת שלא יפריעו למהלך התקין של חייהם. הגילויים היו מסעירים ולא פשוטים, גם האנרגיה שנדרשה מהם על מנת להדחיק ולהרחיק את התכנים המודחקים, נידונה בצורה פתוחה.

לבחון את הבעיה בלי הגנה

מה שאני אוהבת בקלפים, הינה הרוח המקלילה שהם מכניסים לקליניקה, שמה לעשות, סופגת לא מעט תכנים קשים וכואבים. מטופלים שואלים: מה, את קוראת בקלפים? מה זה, טארות? ובכן, התשובות הן לא ולא. הקלפים, שיכולים להיות מוצגים בצורה גלויה, או סמויה, מסייעים למטופל לבחון בעיה שמטרידה אותו, באופן שונה, שעוקף הגנות ושכבות, לרב בעלות איכות הגיונית ורציונאלית, אותן הוא עטה על עצמו לצורכי הגנה ושרידה. המטפל בוחן יחד עם המטופל את הקלף שהוא בוחר, צבעים, דמויות, הוא מכוון, שואל, מרחיב פרספקטיבות קיימות לראיה של זוויות אחרות, גמישות, בחירה ושינוי.

ישנה קהילה מפוארת של אנשי טיפול שמשתמשים בקלפים טיפוליים. לעתים הקלפים ילוו תחום טיפולי אחר, אך מטפלי הקלפים בהחלט עומדים בצורה מכובדת, גם בפני עצמם.

את הערכות ניתן לרכוש בחנויות הספרים המובילות, או אצל מפיקי ויוצרי הקלפים. מדמויות המפתח בעולם הקלפים: אפרת שני וירון גולן ( Points of you), ד"ר עפרה איילון (מכון נורד), איציק שמואלביץ' (יוצר ערכות), אלה גבאי ורונן שפירא (החופש לעוף) יעקב רוט (הפנימיאלים) ועוד ועוד.

קלפים טיפוליים

פעילות משפחתית, במיוחד לילדים עם קשיים

למתעניינים, אני מציעה להיכנס לחנות ספרים, להסתכל על כמה ערכות ולהתחבר אנרגטית לתמונה, ציור, צבע, אוירה, שמדברים אליכם. כל ערכה מלווה בחוברת הסבר בהירה ונגישה לכל אדם.

זאת יכולה להיות פעילות משפחתית בלילות הקיץ המהבילים, וכלי לדיבוב ילד או בן משפחה ששרוי בקשיים ומתקשה לשתף. אצלי בבית, כשהבאתי לראשונה את הקלפים, ערכנו מעין סדנה קטנה על מיטת ההורים וכל בן משפחה שיתף. פתאום התפצו החוצה דברים מופלאים, שהיו גם סוג של כייף, אבל גם ניקזו רגשות, לטוב וגם לקושי.

הקלפים הטיפוליים הינם כלי מאד עוצמתי ובו בזמן נעים ומזמין לשימוש. הסימן הכי מעודד לכוחם של הקלפים היה בקשה של בני, כמה ימים מאוחר יותר, לעשות שוב מפגש קלפים שכזה, על נושא אחר שהפריע לו. ביקשתי ממנו לקחת מספר... התיישבתי עם הקלפים והתחלתי...

-----------------------------------------------------------------------------------------------

לימור עברון גילת היא מטפלת משפחתית ומתמחה בנטורופתיה. לפוסטים נוספים של לימור גילת בסלונה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה