קיצור קיבה לילדות בנות 13?

האם מוצדק לנתח ילדות ונערות בניתוח מסוכן ולא פשוט כדי לעזור להן לרזות, להשתלב חברתית ולהרגיש טוב עם עצמן, או האם עדיף להתעקש איתן על הרגלי אכילה נכונים?

15/11/2012
אפרת מונשרי גורן קבלו עדכונים מאפרת
  • RSS

גלית, מורה בבית ספר תיכון, הופתעה לגלות ששלוש מתלמידותיה חזרו מחופשת סוכות לאחר שעברו ניתוח לקיצור קיבה: "זה לא שהן היו רזות, אבל בעיני זה צעד קיצוני מאד. חצייה של גבול. אני מורה בתיכון שנים רבות ותמיד בנות עסקו בדיאטה ובניסיון לרזות. ההורים מאפשרים לילדים להגיע עם כסף, לקנות בורקסים וקוראסונים ושתיה ממותקת כל היום, לא מעודדים תזונה בריאה ובטח לא פעילות גופנית ובסוף פותרים הכל בניתוח? בעיני זו בעיה שהורים צריכים להתמודד איתה, ולא לשלוח לניתוח מהיר. יש בניתוח הזה סכנות, בטח בגיל הזה".

עלייה במספר הניתוחים לבני נוער

ענבר ויטנברג דיאטנית קלינית בריאטרית שמלווה מנותחי קיצורי קיבה לפני ואחרי ניתוחים לא מסכימה עם הקביעה שהניתוחים מיותרים. לדבריה, עידוד תזונה בריאה בבית לא יעשה את השינוי, כמו ניתוח.  "הניתוחים האלה ממש יכולים להציל חיים ולעזור לנערות במשקל חריג, שמנודות חברתית ולא מצליחות להשתלב, לחזור לחיות כנערות רגילות. טיפלתי בעבר בנערה עם BMI מעל 50, שלא יוצאת מהבית לשום פעילות. הסיכוי היחידי לעזור לילדה הזו הוא ניתוח. בניתוחים אנחנו פוגשים מקרים חריגים מאד ולהם עוזרים. לא כל מי שרוצה לרדת 20 ק"ג יכולה להגיע לניתוח".

ויטנברג עדה לעלייה במספר הניתוחים לבני נוער. למעשה ניתוחי קיצור קיבה למיניהם הפכו להיות טרנד. למעשה, מדובר על 3 ניתוחים שונים, שמטרתם לעזור למטופל לרדת מספר רב של ק"ג, בלי מאמץ ובמהירות. לא פלא שהטרנד הזה, שהיה שייך למבוגרים, הגיע גם לבני הנוער ולילדים. בבריטניה החליט שירות הבריאות הלאומי לאפשר לילדים צעירים מגיל 14 לעבור את הניתוח ובניו יורק נפתחה מחלקה מיוחדת לקיצורי קיבה לילדים.

בישראל כרגע רחוקים מניתוח לכל דורש וענבר ויטנברג מציינת שהניתוח נעשה לאחר בחינת קריטריונים קפדנים. לפי נוהל משרד הבריאות  הגיל הכרונולוגי המינימלי לניתוחים בריאטרים הוא מעל  13 ולאחר שנבדק גם גיל עצמות. המטרה היא לוודא שהגדילה כמעט הושלמה (95%). לגיל מצטרפים תנאי משקל הכרחיים – מעל 50 BMI, עם סיבוכי השמנה קלים, או מעל 40 BMI, עם סיבוכים השמנה קשים, כגון סוכרת מסוג 2, כבד שומני דלקתי, הפרעה נשימתית בשינה ועוד. בבני נוער מעל גיל 16 ניתן לבצע את הניתוחים החל המ-BMI 45.

"חשוב להבין שישנם 3 ניתוחים שונים לגמרי, למרות שיש נטייה לבלבל ולכנות את כולם קיצור קיבה", מדגישה ענבר ויטנברג.

"בניתוח טבעת מותקנת על החלק העליון של הקיבה טבעת שוודית מתכווננת, המקטינה את נפח הקיבה ומגבילה את כמות האוכל המוצק. בניתוח שרוול כורתים חלק מהקיבה ויוצרים "קיבה חדשה" בצורת צינור. הניתוח מפחית את רמת הרעב, בגלל שמה שכורתים הוא האזור העיקרי בקיבה שאחראי על הפרשת הורמון הרעב, גרלין. מעקף קיבה הוא ניתוח נוסף, המשלב הקטנת נפח הקיבה, ושינוי בספיגה".

הרזות הן מוצלחות ומאושרות

ורד יפה-חאיק, דיאטנית קלינית ופסיכודרמטיסטית מגדישה כי "להיות אדם שמן בחברה המקדשת רזון זו מציאות מאד מורכבת ויש סטיגמה חזקה: שמנים נתפסים כחסרי כוח רצון, עצלנים, חסרי יכולת. גיל ההתבגרות מאופיין בצורך בהשתייכות לקבוצת ה"שווים", בצורך להיות כמו כולם. הציפייה מנערות, בדומה לציפייה, מנשים היא להיות רזה. המסרים שהנערה חשופה אליהם מכל עבר הם שרק הרזות הן מוצלחות ומאושרות, שלרזות בלבד שמורה הזכות לחיים טובים ומאושרים.

"השמנת יתר קיצונית תהפוך את הנערה למבודדת חברתית, דחויה ולעיתים קרובת גם מושא ללעג. איכות החיים שלה נמוכה והסיכון שלה ללקות בדיכאון, חרדה או בפגיעה עצמית גדל. הקושי גדול גם למצוא בגדים אופנתיים מתאימים, ולעיתים קרובות הנערה גם תזניח את עצמה מבחינה חיצונית. הסיכויים שלה להצליח בלימודים יורדים. לעיתים, כאשר הנערה בעלת דימוי עצמי גבוה יחסית, היא עשויה להצליח למצוא את מקומה בחברה למרות משקלה. לעיתים הנערה תהיה מוחצנת, או שהיא עשויה להשתמש במגוון מניפולציות בכדי לשמר את מקומה: לקחת על עצמה את תפקיד הליצנית או להתאפיין במתירנות מינית".

האם התיאור הזה אכן מצדיק לשלוח נערה לבצע ניתוח מורכב כל כך? ענבר ויטנברג טוענת כי "יש להשתדל ולנסות כל אפשרות טיפולית  אחרת  הכוללת  שינויים תזונתיים התנהגותיים ופעילות גופנית בטרם מתקבלת ההחלטה על ביצוע הניתוח. יש להחליט על ניתוח רק כאשר נוסו כל האפשרויות, ללא הצלחה וכאשר ברור שהתועלת עולה על הנזק. אם וכאשר הוחלט על ביצוע ניתוח הטיפול חייב לכלול טיפול פסיכולוגי והתנהגותי לכל המשפחה. וכן טיפול תזונתי לשינוי הרגלי קניה  בישול  וצריכת המזון,  שמהוה את הקרקע והבסיס להתנהגות הילד . הטיפול חייב להיעשות בליווי דיאטנית בריאטרית ופסיכולוגית שמתמחות בטיפול בילדים עם השמנה.

לברר אם התבצע אונס, התעללות מינית או נפשית

"חלק גדול מההשמנה הקיצונית בילדים ובבני נוער נובעים מהפרעות  רגשיות ונפשיות", מדגישה  ענבר ויטנברג, "ולכן ניתוח  ללא טיפול לשינוי אורח החיים המשפחתי ושינוי האקלים  וההתנהלות המשפחתית  לא יעזור ואף עלול להחמיר את המצב  ולגרום לסיבוכים גופנים ונפשיים עד כדי הפרעת אכילה (בולמיה או אנורקסיה) ודיכאון. אני סבורה שבטרם ביצוע הניתוח יש  לברר סוגיות שונות שנוגעות למשפחה או לילדה, שייתכן שגרמו להשמנה, כמו אונס, התעללות מינית או נפשית  ועוד  ובמקרים כאלה מחויב טיפול רציני קודם".

ורד יפה חאיק מסכימה "השלב הטבעי הראשוני צריך להיות התגייסות משפחתית לשינוי אורח החיים בבית. נערה אשר מגיעה להשמנת יתר קיצונית, סביר להניח שתזדקק גם טיפול רגשי מתאים בכדי לבדוק מה היו הסיבות לעליה דרמטית במשקל. לעיתים מדובר בבריחה מהתמודדות עם רגשות ועימותים. ללא התייחסות לגורמים הללו, הניתוח לא יעזור, והנערה עלולה למצוא את עצמה חוזרת לאותם דפוסים ואז הצלחת הניתוח תהיה חלקית בלבד. למרות שהניתוח מביא לירידה מהירה במשקל, ההשפעה החיובית עלולה להיעצר אפילו להתבטל, והנערה עלולה לחזור למשקלה הקודם".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך