קחו אותה, היא נכס

היא אישה, היא מזרחית, היא צעירה והיא אחת מחברות הכנסת החרוצות והפרודוקטיביות ביותר - ענת סרגוסטי על אורלי לוי-אבקסיס

19/05/2016
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS

עוד פרק בדרמה הפוליטית נרשם היום:

חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס מישראל ביתנו מודיעה בדף הפייסבוק שלה על פרישה מהמפלגה.
צילום מסך מדף הפייסבוק של ח"כ אורלי לוי אבוקסיס

זוהי חברת כנסת פעלתנית, מקורית, מסורה שלקחה על עצמה תחומים שלא נחשבים סקסיים, שלא נמצאים במרכז הנראות הפוליטית, אבל אלה תחומים שההשפעה שלהם על האזרחיות והאזרחים גדולה. היא הייתה כתובת לכל כך הרבה מאיתנו שלא הייתה להם כתובת אחרת.

רבים לא הבינו מה היא עושה במפלגה של ליברמן, ולו רק משום שאינה דוברת רוסית, ולא רק שלא עלתה מחבר המדינות, היא באה ממשפחה מזרחית-מרוקאית מבית שאן.

אבל לוי אבקסיס לא נכנסה לפינה הזאת ולא ניסתה להסביר מה היא עושה במפלגה הזאת, כי היא פשוט עשתה.

לפני הבחירות האחרונות פורסם הטור הזה אצלנו, קריאה לקחת אותה כי היא נכס אלקטורלי, פוליטי. למרבה הצער היום הודיעה על פרישה.

יש לקוות שהיא לא תעלם מהחיים הפוליטיים. יש לקוות שמישהו יחשוב שהיא אכן נכס, וישלב אותה באחת המפלגות שיתמודדו בכנסת הבאה.

הנה הדברים שפורסמו לפני שנה וחצי, לפני הבחירות האחרונות, כשישראל ביתנו הייתה נתונה בסחרור של חקירות משטרה.

אורלי לוי אבקסיס, צילום: איילת פנחסי

מפלגת ישראל ביתנו עוברת טלטלה וכתישה. מספר העצורים, הנחקרים, המעידים והחשודים כל כך גדולה, שנראה שמן המפלגה לא נותר דבר, זולת היו"ר אביגדור ליברמן, שמנסה בכל כוחו להחזיק את המותג חי לפחות בשלושת החודשים הקרובים ואולי להחיות אותו באופן מלאכותי עוד לפני הבחירות.

אבל אם מזיזים הצידה את כל החשודים והעצורים, מגלים שלמפלגת ישראל ביתנו יש נכס אחד משמעותי שכדאי ורצוי לא רק לשים לב אליו, אלא לנסות לחטוף אותו כל עוד אפשר.

לנכס הזה קוראים אורלי לוי-אבקסיס. והנה כמה סיבות מדוע כדאי לחטוף את חברת הכנסת המצוינת הזאת:
לוי-אבקסיס היא אישה, וכאלה, כידוע אין הרבה בכנסת, היא מזרחית וצעירה (ילידת 1973) וגדלה בבית שאן. היא התשיעית משניים עשר ילדיהם של דוד ורחל לוי. מדובר באחת מחברות הכנסת החרוצות והפרודוקטיביות ביותר. לפני שנתיים זכתה בתואר "אות הפרלמנטר המצטיין" של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שניתן "לחברי כנסת שפעילותם הפרלמנטרית בלטה במיוחד במושב הרביעי של הכנסת ה-18 ואשר על כן מילאו את תפקידם כנציגי ציבור הראויים לשמש דוגמה ומופת לכל עמיתיהם."

היא נבחרה לראשונה לכנסת ה-18 בפברואר 2009 ומאז היא מקדמת כמה מן הנושאים הכי מורכבים והכי פחות אטרקטיביים בבית המחוקקים. מלכתחילה עמדה בראש השדולה לטיפול בנוער בסיכון, היא עומדת בראש השדולה לזכויות הילד, היא אחת המחוקקות החרוצות והמעמיקות ביותר וקידמה חוקים שעסקו בהגנה על קטינים במערכת המשפט, בעברייני מין, בילדים באשפוז, בקו החירום לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, בשילוב בקהילה של אנשים הלוקים באוטיזם ובשיקום נכי נפש. היא יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים ומתמחה בדיור הציבורי.

בכל הנושאים שמרכיבים את הרשימה הארוכה הזאת היא מצליחה גם להעמיק, ללמוד, לדעת וגם לקדם. היא מנצלת את מקומה במפלגה שחברה בקואליציה כדי לקדם חוקים שנוגעים לאוכלוסיות השוליות והשקופות ביותר בחברה. אנשים שעובדים איתה, או שמחפשים את עזרתה כחברת כנסת מעידים שמדובר באישה שיודעת להקשיב, נגישה מאוד וגם כמי שמצליחה למצוא פתרונות ולקדם אותם לחקיקה.

אתר כנסת פתוחה, שמנטר את עבודת חברי הכנסת, מעניק לה ציונים גבוהים באופן יחסי לשאר חברי הכנסת. היא עובדת, יש לה נוכחות גבוהה בוועדות שבהן היא חברה, היא בולטת מאוד בקידום צמצום אי-השוויון במשק ובקידום זכויות על רקע מגדרי ועל רקע נטייה מינית. מעטים חברי הכנסת שמתברכים בעשייה כל כך פורייה, ושהצליחו לרכוש לעצמם שם רציני - וכל זה בלי להיות חברה בוועדות הנחשבות יוקרתיות יותר ותקשורתיות יותר כמו ועדת החוץ והביטחון או ועדת הכספים, בלי להיות שרה או סגנית שר ובלי לחזר אחרי מנהיגים ושועים.

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הצליחה מאוד במקומות המאתגרים, הבלתי פופולאריים, במקומות שעוזרים לאוכלוסייה שהכוח האלקטורלי שלה לא חזק במיוחד ולכן היא הפכה לנכס של המפלגה.

כמי שהתחילה את דרכה הבוגרת כדוגמנית ומגישה תוכניות קלות בטלוויזיה, הצליחה לוי-אבקסיס לקדם את עצמה באופן מרשים. היא בוגרת תואר ראשון במשפטים מהמרכז הבינתחומי. אתר ויקיפדיה יודע לספר שבשלב מסוים חיפשה מסלול שדרכו תוכל להגיע לכנסת והייתה במגעים עם מפלגות שונות. זה לא בהכרח פועל לרעתה. אפשר לפרש את העובדה הזאת כאילו רצתה לוי-אבקסיס לקדם אג'נדה מסוימת שיכלה למצוא לעצמה אכסנייה במפלגות ימין או שמאל. כלומר: גם עכשיו השידוך בינה לבין מפלגת ישראל ביתנו אינו שידוך מן השמיים.

אז לפני שמפלגות האופנה העונתיות ("כולנו" של כחלון, או "העם איתנו" של אלי ישי) או המפלגות הוותיקות והמבוססות רצות לחפש כוכבים חדשים בחוץ, כדאי להן להביט פנימה ולאמץ אליהן את חברת הכנסת הפוריה, החרוצה, הבולטת והנמרצת הזאת.

אם לא תצליח להיכנס לכנסת הבאה, זה יהיה הפסד של כולנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך