ציפוי או הלבנת שיניים – מה מתאים לכם?

סדקים, שברים או כתמים: יש אנשים שהלבנת שיניים אינה הפתרון עבורם. אז מה כן?

04/04/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
»

אומרים שהרושם הראשוני הוא שקובע, ומה בולט לעין יותר מחיוך מקסים שחושף שיניים בוהקות, ישרות ויפות? אלא שישנם רבים שמתביישים בשיניים שלהם, מחייכים חיוך עקום או מכסים את הפה כדי להסוות את הפגמים. החדשות הטובות הן, שיש שלוש שיטות בעזרתן אפשר לשפר את מראה השיניים והחיוך: הלבנת שיניים שיניים (ביתית או במרפאה) ציפוי השן בחומרים מורכבים (קומפוזיטים) וציפוי בחרסינה (למינציה). החדשות הפחות טובות הן, שמדובר בטיפולים שבחלקם אינם זולים. כדי לסייע לכם לבחור את השיטה שמתאימה לכם, הכנו מדריך קוסמטי לשיניים צחורות ויפות.

הלבנת שיניים

ישנן שתי שיטות להלבנת שיניים: זו שעושים בבית, באופן עצמאי, וזו שעושים במרפאת רופא השיניים. בשתי האפשרויות נעשה שימוש באותם חומרי חמצון שמלבינים את השיניים, ההבדל הוא בריכוז החומרים, במשך הפעולה ובנוחות השימוש בחומרים. יש רופאי שיניים שמזרזים את ההלבנה שמבוצעת במרפאה בחימום באור כחול או בקרן לייזר.

הלבנת שיניים במרפאה אורכת כשעה – שעה וחצי, וכרוכה בישיבה על כסא הטיפולים בפה פעור. לצורך הלבנה ביתית ממלאים את חומרי ההבהרה במעין סד שקוף, שיש להרכיב על השיניים כשעתיים עד שלוש ביום, למשך שבוע עד שבועיים, אם כי יש שיזדקקו לטיפול ארוך יותר. כמו כן, ניתן לשלב בין הלבנה המהירה במרפאה והלבנה ביתית.

"חשוב לציין, כי שתי השיטות, במרפאה ובבית, חייבות בפיקוח של רופא שיניים ונדרשת בדיקה מקדימה להתאמה ולאיתור בעיות שעלולות להפריע בטיפול. רופא שיניים מנוסה יכול לדעת בסבירות גבוהה מי צפוי לתוצאות טובות, יותר או פחות. עוד חשוב להדגיש, כי שיטות אלה עוצמתיות יותר ותוצאותיהן טובות יותר משימוש בחומרי הלבנה הנרכשים ללא מרשם רופא בבתי המרקחת", מדגיש ד"ר ספי פורת, רופא שיניים, מנהל מרפאת שיניים 'יתיר',

יתרונות: הטיפול הביתי מתבצע בבית בשעות שנוח לכם, ריכוז חומרי ההלבנה נמוך יחסית כך שנדיר שיגרום לרגישות בחניכיים, ההלבנה במרפאה נעשית בפעולה חד פעמית, במהירות יחסית.

חסרונות: חוסר נוחות בהרכבת הסד בבית (יש שעושים זאת במהלך הלילה) או חוסר נוחות בישיבה בפה פעור על כסא הטיפולים. תוצאות הלבנה עלולות להשתנות במהלך הזמן, והשיניים יכולות לחזור לצבען המקורי, בהשפעת אכילת ושתיית מאכלים ומשקאות שיש בהם חומרי צבע, כמו תה, קפה, יין אדום וכן כתוצאה מעישון. לכן יש לחזור על ההלבנה כעבור כשנה עד שלוש שנים, תלוי במצב. חומרי החמצון עלולים לעורר רגישות בחניכיים, במיוחד בטיפול בנעשה במרפאה, כשמשתמשים בחומרים שריכוזם גבוה יחסית. כדי למנוע זאת, הרופא יבודד את רקמות הפה מחומרי ההלבנה.

למי השיטה מתאימה: הלבנת שיניים מתאימה בעיקר לבעלי שיניים אחידות שאין בהן עדיין פגמים כתוצאה משחיקת שיניים, שברים, סדקים או צבע לא אחיד, פגמים שאופיינים בעיקר באוכלוסיה מבוגרת. מצבים אלה יכולים לגרום לתוצאות הלבנה לא אחידות. כמו כן, חשוב לזכור שההלבנה אינה פועלת על כתרים או על סתימות ושחזורים. לכן יש מקרים בהם יומלץ להחליפם לאחר טיפול ההלבנה, כדי שלא ייראו כהים ובולטים על רקע השיניים המולבנות.

מחיר: 1,000-3,000 שקלים להלבנת שיניים ביתית,  1,500-4,000 שקלים להלבנת שיניים במרפאה. המחיר נגזר מנסיונו של הרופא וכן מאיכות וריכוז החומרים בהם משתמשים.

ציפוי שיניים בחומרים מורכבים (קומפוזיטים)

מדובר באותם חומרי סתימה לבנים שרופא השיניים משתמש בהם ליצירת סתימות לבנות. מרקם החומרים מזכיר מעין פלסטלינה שרופא השיניים יכול לעצב כרצונו, החומרים מתקשים במהירות באמצעות חימום באור כחול. קומפוזיטים נחשבים לחומרים מפותחים, מתקדמים ונוחים מאוד לעבודה וניתן  לדחוס אותם כדי להשיג חוזק ועמידות. אמנם החומרים המורכבים אינם מגיעים למידת חוזקה של שן טבעית, אבל הם חזקים דיים כדי לצפות שיניים קידמיות (אין צורך בציפוי הטוחנות, שאינן נראות לעין) כך שיעמדו בכוחות הלעיסה שמופעלים עליהן. כתום הלבשת הציפוי על השיניים נהוג ללטש את הציפוי כדי להשיג גוון וברק כמראה של שן טבעית. בדרך כלל נהוג לצפות מספר שיניים זוגי, וכאמור, יש צורך לצפות רק שיניים קדמיות, עליונות או תחתונות.

יתרונות: לדברי ד"ר פורת, ניתן להשתמש בקומפוזיטים לסגירת רווחים בין השיניים או לבניית קצוות שן שנשברו או נשחקו ולכיסוי סתימות ישנות. כלומר, לשפר את מראה השיניים לא רק מבחינת צבען. הטיפול קצר יחסית, חד פעמי ואורך כשעה עד מספר שעות  (תלוי במספר השיניים המטופלות). הפעולה אינה כואבת ואין לה תופעות לוואי. התוצאות נשמרות מספר שנים.

חסרונות: החומרים המורכבים עלולים להתכהות מעט, בהשפעת מזון ושתייה, לכן יש צורך לתחזק את השיניים וללטשן מדי פעם בפעם. לעתים יש צורך ביותר מביקור אחד במרפאה. הציפוי עמיד פחות מציפוי חרסינה. כמו כן, מומלץ להימנע מלעיסה של מאכלים קשים מאוד כאגוזים, סוכריות חמוצות וכדומה.

מחיר: 500-2000 שקלים (לשן בודדת), תלוי במספר השיניים, איכות החומרים ונסיונו של הרופא.

למי השיטה מתאימה: ציפוי בקומפוזיטים מלוטשים בקפידה משמרים את צבעם לטווח ארוך יותר מהלבנה רגילה, כמו כן, אפשר לשפץ באמצעותם את מבנה השיניים, לכן הם מתאימים למבוגרים ששיניהם סובלות מפגמים כגון סדקים, שברים וצבע לא אחיד.

ציפויי חרסינה (למינציה)

זהו ציפוי שנבנה במעבדת השיניים, מחרסינה. לצורך כך, מטביעים את צורת השיניים בתבנית (כפי שנעשה לשם הכנת כתר). בנוסף, יש צורך לשייף ולחספס את השיניים עליהם יונח הציפוי, ולהפחית מעט מעוביין, כך שמדובר בהכנה מעט מורכבת. "לאחר ההשחזה מניחים ציפוי זמני, עד שהציפוי הקבוע מוכן וניתן להדביק אותו לשיניים. גם במקרה הזה מניחים ציפויים על השיניים הקדמיות בלבד, ונהוג להניח על מספר שיניים זוגי. הלבשת הציפוי מעלימה גם היא סדקים ושברים שהתהוו בשיניים עם השנים, ומעניקה להם צבע אחיד", מוסיף ד"ר פורת.

יתרונות: טיפול חד פעמי שתוצאותיו נשמרות לטווח ארוך, כ-15 שנים. ציפוי החרסינה לא ישנה את צבעו ולא יספוג חומרי צבע שנמצאים במזון ושתייה. הפעולה אינה כואבת ואין לה תופעות לוואי. הציפוי חזק במיוחד, עמיד יותר מציפוי בקומפוזיטים.

חסרונות: הכנת הציפוי והרכבתו מעט מסובכת ודורשת מספר ביקורים במרפאה, לאורך מספר שבועות. מחיר יקר יחסית לשיטות האחרות.  כמו כן, מומלץ להימנע מלעיסה של מאכלים קשים מאוד כאגוזים, סוכריות חמוצות וכדומה.

מחיר: כ-2000  עד 4000 שקלים (לשן בודדת), תלוי במספר השיניים, איכות החומרים ונסיונו של הרופא

למי השיטה מתאימה: לאוכלוסיה מבוגרת זו לעיתים קרובות השיטה העדיפה, שכן היא מבטיחה שיפור של מבנה השיניים ושמירה על צבע אחיד לאורך שנים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה